REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Popolna zmeda: Po evakuaciji letališča Bagram izpustili »na tisoče« pripadnikov ISIS-K in okoli 5000 drugih zapornikov

Popolna zmeda: Po evakuaciji letališča Bagram izpustili »na tisoče« pripadnikov ISIS-K in okoli 5000 drugih zapornikovTalibanski in borci ISIS. Vir: Twitter

Medtem ko število žrtev bombnih napadov v Kabulu neprestano narašča, se ameriški analitiki sprašujejo, kako se je situacija v Afganistanu lahko spremenila v »popolno zmešnjavo.«

Organizacijske in birokratske napake pri evakuaciji iz Kabula so smešne in grozljive hkrati, največja napaka pa je – sam napad na Afganistan... Zunanje ministrstvo je reklamiralo nova odprta delovna mesta v Kabulu še neposredno pred evakuacijo...

V Atlanticu ob tem poudarjajo, da Bidnova politika umika vojakov po 20 letih intervencije ni napačna in je takšna, kot jo večina Američanov podpira.

»Toda izvršitev te operacije je bila posejana z organizacijskimi in birokratskimi napakami, ki so ali smešne ali pa grozljive: zunanje ministrstvo je reklamiralo nova odprta delovna mesta v Kabulu še neposredno pred evakuacijo, ameriška vojska pa je sezname tistih, ki si zaslužijo prost prehod in evakuacijo predala talibanom, če navedemo samo dva primera. Izpeljava politike, ki jo je Biden podpiral dolga leta je videti kot popolna improvizacija s strani nacionalno-varnostne birokracije, ki se je delala, da ni vedela, da bo Biden sprejel odločitev o umiku. Ta operacija nikoli ne bi potekala zlahka, toda morali bomo izvedeti, žal šele po največjem številu padlih Američanov v enem dnevu v zadnjih 10-tih letih, če je res moralo biti tako hudo,« ocenjuje Tom Nichols.

Celoten sporazum iz Dohe, ki je podpisan februarja 2020 in je nastal pod taktirko tedanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je bil seveda slab že od začetka.

ZDA so pristale na separatni mir in s tem svoje zaveznike, afganistansko vlado, »vrgle pod avtobus« in pustile na cedilu.

Talibani so prenehali napadati vojake ZDA, vendar so še naprej napadali proameriško afganistansko vojsko in policijo.

Pripadniki ISIS-K  Vir: Twitter
Pripadniki nevarne ločine ISIS: Dame in gospodje, to je ISIS-K. Vir: Twitter

Hkrati naj bi se, kot piše v sporazumu, talibani z afganistansko vlado dogovorili o delitvi oblasti.

Toda, ker so na terenu napredovali, so talibani izgubljali interes za sporazum. In tako se je hišica iz kart pričela sesuvati.

Zarad umika pogodbenih serviserjev pa je afganistansko letalstvo počasi postajalo neuporabno.

»Če smo vedeli, da bomo evakuirala na desettisoče ljudi, zakaj je vojska predala Bagram?« se logično sprašuje Tom Nichols.

Biden je včeraj na tiskovni konferenci priznal, da je vojski dal tudi proste roke, da oceni, kako bo sama upravljala s situacijo.

In da, na primer, ZDA ne nadzorujejo več letalsko bazo v Bagramu, ker je vojska menila, da je nepotrebna.

To seveda pokaže, kdo je naredil slabo odločitev, toda odgovornost je znova na Bidnu.

»Če smo vedeli, da bomo evakuirala na desettisoče ljudi, zakaj je vojska predala Bagram?« se logično sprašuje Tom Nichols.

Zdaj vemo, da je to bila napaka.

Sklonjen Joe Biden  Vir: Twitter
Sklonjen Joe Biden. Vir: Twitter

»Toda problem ni samo v umiku – pač pa v odločitvi, da se sploh gre v vojno in prav tako v ideji da žrtvujemo ameriška življenja in dobrine za nasilno 'ponovno izgradnjo' držav po vsem svetu, da bi se te postale primerne za vizijo sveta neokonservativcev. Njihova oholost in požrešnost sta nas stala trilijone dolarjev in na tisoče življenj in sta naredila več za zmanjšaje ameriške moči, kot bi to lahko kadarkoli naredili naši sovražniki,« opozarja Max Berger.

K temu pa je potrebno dodati še nekaj.

Ob odhodu ameriške vojske je Trumpova administracija prisilila nestabilno afganistansko vlado, da v znak dobre volje izpusti 5000 talibanov, med njimi 400 takšnih, ki so bili obsojeni zaradi hudih zločinov, na primer umorov.

Mnogi so se takoj pridružili talibanom.

Max Berger: Problem ni samo v umiku – pač pa v odločitvi, da se sploh gre v vojno in prav tako v ideji da žrtvujemo ameriška življenja in dobrine za nasilno 'ponovno izgradnjo' držav po vsem svetu.

Dva visoka predstavnika talibanov pa sta dejala, da je bila njihova največja napaka, da so takoj potem, ko so osvojili nova mesta izpustili zapornike iz zaporov.

Med njimi je bilo tudi več tisoč pripadnikov ISIS-K, med katerimi so bili tudi strokovnjaki za izdelavo bomb in poveljniki.

Bagram so sile ZDA zapustile preko noči, ne da bi to sporočile afganistanski vojski.

Ta ni znala zjutraj niti vključiti elektrike na letališču, z Američani pa so šli tudi vsi ameriški vzdrževalci letal in helikopterjev, kar je bil za afganistanske oblasti popoln šok.

Taliban
Taliban. Vir: Twitter

Toda ZDA so s svojimi potezami povzročile še eno napako.

John Kirby, tiskovni predstavnik Pentagona je dejal, da so talibani takoj zatem, ko so Američani 1. julija zapustili letalsko oporišče Bagram tam izpustili »na tisoče« teroristov ISIS-K.

Tako so sami talibani in ZDA ustvarili pogoje - za nove napade t. i. Islamske države.

ZDA so sedaj vrnile udarec in ubile enega načrtovalca napadov z dronom - toda to ne bo oživilo 13-tih večinoma mladih ameriških vojakov.

In prav tako ne več kot 100 mrtvih in 200 ranjenih Afganistancev.

Talibani ob kabulskem letališču. Vir: Twitter

Pripadnikom ISIS-K pa gre na roko tudi dejstvo, da je datum odhoda Američanov iz Afganistana trdno določen na 31. avgust in lahko sedaj brez nevarnosti po večjem maščevanju napadajo še zadnje preostale ameriške tarče v državi, po potrebi pa tudi talibane, ki jih smatrajo za izdajalce, ker so sklenili mirovni sporazum z ZDA.

In tako ob koncu vojne, paradoksalno, ZDA in talibani postajajo celo - tihi zavezniki...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek