REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Palestina zahteva od držav Organizacije islamskega sodelovanja prekinitev odnosov s Kosovom

Palestina zahteva od držav Organizacije islamskega sodelovanja prekinitev odnosov s KosovomVeleposlaništvo t.i. Kosova v Jeruzalemu Vir: Twitter

Palestina zahteva od držav Organizacije islamskega sodelovanja prekinitev odnosov s Kosovom.

To zahtevo je generalnemu sekretarju OIC podal Riad al Malki, minister za zunanje zadeve Palestine.

Kosovo krši mednarodno pravo in resolucije, hkrati pa odkrito napada palestinsko ljudstvo in njihove pravice.

Kot je pojasnil Al-Malki, je treba odnose prekiniti, ker »Kosovo s svojo odločitvijo, da odpre veleposlaništvo v Jeruzalemu krši mednarodno pravo in resolucije, hkrati pa odkrito napada palestinsko ljudstvo in njihove pravice.«

Če bi članice OIC sprejele palestinsko prošnjo, bi Priština izgubila veliko podporo, ker je neodvisnost »Kosova« priznalo 30 od 57 držav, ki so v tej organizaciji.

Mogoče je tudi, da številne uradno ne bodo umaknile odločitev o priznanju, a veliko jih zagotovo ne bo več podpiralo »Kosova« v prizadevanjih za vključitev v mednarodne organizacije.

Priština je uradno vzpostavila diplomatske odnose z Izraelom 1. februarja.

Ob napovedi, da bo odprla veleposlaništvo v Jeruzalemu, jo je OIC 3. februarja obsodila, ker je, kot je navedeno, kršila resolucijo Varnostnega sveta OZN 478.

Namero Kosova je kritizirala tudi Evropska unija, kljub temu pa je bilo kosovsko veleposlaništvo uradno odprto 14. marca.

Namero Kosova je kritizirala tudi Evropska unija, kljub temu pa je bilo kosovsko veleposlaništvo uradno odprto 14. marca.

Pred Prištino sta imeli v Jeruzalemu od leta 2018 diplomatski misiji samo ZDA in Gvatemala.

Tudi Češka se je trojki, ki je marca odprla diplomatsko pisarno v Jeruzalemu, pridružila, ker je v Jeruzalemu odprla podružnico veleposlaništva v Tel Avivu.

Palestinski veleposlanik v Srbiji Mohamed Nabhan je pred kratkim izjavil, da je odpiranje kosovskega veleposlaništva v Jeruzalemu kršitev načel arabskih in islamskih držav, ki menijo, da je Jeruzalem okupirano mesto, kar potrjujejo številne resolucije OZN.

Ob tem resolucija VS OZN 478 državam izrecno prepoveduje premestitev ali odpiranje veleposlaništev v Jeruzalemu.

Izjavil je, da tudi Turčija takšni potezi nasprotuje, in vprašal: ali se res splača pridobiti priznanje ene države in izgubiti zaupanje več kot šestdesetih?

Ali se res splača pridobiti priznanje ene države in izgubiti zaupanje več kot šestdesetih?

»Vsi člani neuvrščenih, ki imajo podoben odnos kot OIK, bodo negativno gledali na to dejanje. Ves svet bo nanjo gledal negativno, ker je v nasprotju z mednarodnim pravom in Prištini vsekakor ne daje tranzitnega vizuma za OZN,« je dejal veleposlanik Nabhan in pozval Srbijo, naj svojega veleposlaništva iz Tel Aviva ne preseli v Jeruzalem.

Med članicami OIC, ki priznavajo Kosovo kot državo so Turčija, Albanija, Združeni arabski emirati, Saudska Arabija, Kuvajt, Katar, Bahrajn, Pakistan, Libija ... Države, kot so Oman, Egipt in Gvineja Bissau pa so že zamrznile svoje odločitve o priznanju zaradi sporne odločitve predstavnikov Prištine.

Medtem pa številne večinoma islamske države Kosova nikoli niso priznale.

To so med drugim Palestina, Azerbajdžan, Indonezija, Iran, Alžirija, Tunizija, Kazahstan in mnoge druge.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek