REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Palestinci in Hamas obsodili Kosovo zaradi odprtja veleposlaništva v Jeruzalemu

Palestinci in Hamas obsodili Kosovo zaradi odprtja veleposlaništva v JeruzalemuVeleposlaništvo t. i. Kosova v Jeruzalemu. Vir: Twitter

Predstavniki Palestincev so obsodili Kosovo zaradi odpiranja svojega veleposlaništva v Jeruzalemu.

Kosovo je s tem namreč postala prva entiteta – državnosti Kosova namreč večina članic OZN ne priznava – z večinsko muslimanskim prebivalstvom, ki to mesto priznava za prestolnico Izraela, poročajo danes izraelski mediji.

Dejanje Prištine sta obsodila tudi Turčija in Evropska unija.

Vse to je rezultat lanskega »washingtonskega sporazumevanja« med administracijo zdaj že nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na eni, ter predsednikom Srbije in tedanjim predsednikom vlade Kosova na drugi strani.

Kosovo, ki se sklicuje na pravico do samoodločbe si za priznanje lastne državnosti prizadeva celo tako, da priznava okupacijo Palestine in celotnega Jeruzalema s strani Izraela in s tem izpodbija pravico palestinskega ljudstva do samoodločbe.

Da naj bi tudi Srbija preselila svoje veleposlaništvo v Jeruzalem je sicer kot obveznost v ločenem sporazumu z ZDA tedaj sprejel tudi srbski predsednik Aleksandar Vučić, toda ker je medtem Izrael priznal Kosovo kot državo v nasprotju z interesi Srbije je zelo verjetno, da bo Srbija spremenila svojo odločitev kot odziv na dejanje Izraela.

Temu verjetno ne bo nasprotovala niti administracija Joeja Bidna.

Kosovo je medtem uradno odprlo veleposlaništvo v Jeruzalemu v nedeljo, v zameno za izraelsko priznanje Kosova kot neodvisne države.

Vučić, Trump in Hoti
»Washingtonsko sporazumevanje« v Beli hiši: Vučić, Trump in Hoti. Vir: Twitter

Kosovo je sicer svojo neodvisnost od Srbije enostransko razglasilo leta 2008, vendar Srbija odcepitve dela svojega ozemlja ne priznava.

Spor Kosova s Palestinci je ob tem še toliko bolj osupljiv zato, ker se za razliko od Albancev, ki so s Kosovom dejansko dobili dve državi, Palestinci že od trenutka, ko so po nastanku Izraela postali tujci in izgnanci v lastni državi že desetletja zaman borijo zgolj za eno in edino, svojo državo.

Spor ni bil rešen niti po posvetovalnem mnenju Meddržavnega sodišča v Haagu, ki samega sprejetja deklaracije o neodvisnosti Kosova sicer ni razglasil za kršitev mednarodnega prava (ker deklaracije niso sprejeli prištinski organi samouprave, pač pa skupina ljudi, ki se je predstavljala za predstavnike Kosova), po drugi strani pa prav tako ni potrdilo, da je Kosovo država.

Kosovo zato kljub mednarodnim priznanjem – kot državo Kosovo priznava tudi Slovenija - ostaja entiteta pod mednarodno upravo OZN in zato še ni država.

Spor Kosova s Palestinci je ob tem še toliko bolj osupljiv zato, ker se za razliko od Albancev, ki so s Kosovom dejansko dobili dve državi, Palestinci že od trenutka, ko so po nastanku Izraela postali tujci in izgnanci v lastni državi že desetletja zaman borijo zgolj za eno in edino, svojo državo.

Pri tem je preselitev veleposlaništev v Jeruzalem nezakonita in kršitev mednarodnega prava tudi zato, ker veljavni mednarodni dokumenti odrejajo, da mora vzhodni, s strani Izraela nezakonito okupirani del Jeruzalema postati prestolnica Palestincev.

Jeruzalem Vir: Twitter
Jeruzalem. Vir: Twitter

»To je kršitev mednarodnega prava,« je ocenil Nabil Abu Rudejne, tiskovni predstavnik palestinskega predsednika Mahmuda Abasa.

Islamsko gibanje Hamas, ki nadzoruje pas Gaze, pa je Kosovo obtožilo za »zastrašujočo pristranskost« v korist Izraela.

Oglasil se je tudi tiskovni predstavnik ministrstva za zunanje zadeve Jordanije Dhaifalah Ali Al Fajez in ocenil, da je vsako priznanje Jeruzalema kot prestolnice Izraela »neveljavno in brez pravnega učinka.«

V zadnjem času je šestnajst držav preklicalo svoja priznanja Kosova kot države, o tem pa jih razmišlja še več – tudi zaradi takšnih potez, kot je zadnja.

Ob uradnem odprtju kosovskega veleposlaništva v Jeruzalemu so sicer obesili uradno kosovsko zastavo ne eno od zgradb v vzhodnem Jeruzalemu.

Izrael je vzpostavil diplomatske odnose s Kosovom februarja.

Vendar je tudi to priznanje dvorezen meč.

Ob tem, da je zelo poslabšalo odnose med Izraelom in Srbijo je v zadnjem času šestnajst držav preklicalo svoja priznanja Kosova kot države, o tem pa jih razmišlja še več – tudi zaradi takšnih potez, kot je zadnja, nesporna kršitev številnih resolucij VS OZN in kršitev mednarodnega prava s strani predstavnikov Prištine.

Še posebej osupljivo pa je za marsikoga spoznanje, da si Kosovo, ki se sklicuje na pravico do samoodločbe za priznanje lastne državnosti prizadeva celo tako, da priznava - okupacijo Palestine in celotnega Jeruzalema s strani Izraela in s tem izpodbija pravico palestinskega ljudstva do samoodločbe.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek