nedelja, 24. november 2024 leto 29 / št. 329
Nerodna tožilka je v ZDA nenamerno razkrila, da so Juliana Assanga že tajno obtožili
Kot kažejo navedbe iz sodnih vlog v nekem sodnem primeru v ZDA, so ameriški tožilci tajno obtožili Juliana Assanga, ustanovitelja WikiLeaksa, ki sicer uživa političen azil in diplomatsko zaščito Ekvadorja in je kot državljan Avstralije in Ekvadorja že šest let ujet v ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.
Po poročanju Washington Posta je obtožnica tajna, povezana pa je z primerom domnevnega ruskega vpletanja v ameriško predsedniško kampanjo leta 2016. Aktivisti in odvetniki, ki zagovarjajo Assanga, so že pred tem odkritjem ocenjevali, da je povsem mogoče, da so v ZDA tajno obtožili žvižgača, ki bi mu v tem primeru v Veliki Britaniji, ki ga želi prijeti zaradi nespoštovanja sodne odločitve o varščini, grozila predaja ameriškim oblastem.
Vse skupaj so odkrili v primeru osebe, obtožene za terorizem in posedovanje drog, ki pa ni neposredno povezan z Assangom. Pomočnica ameriškega tožilca Kellen S. Dwyer je namreč v tem sodnem primeru zahtevala od sodnika, da naj primera ne odpre za javnost, saj sicer po njeni oceni sicer »noben drug ukrep ne bo uspel zadržati tajnosti informacije, da je bil Assange obtožen.«
Zapisala je tudi, da morajo obtožbe proti Assangu »ostati zaupne, vse dokler Assange ne bo aretiran.« Dwyer namreč istočasno dela tudi na primeru Assanga. Dobro obveščeni viri so za Washington Post ocenili, da je Dwyerjeva povedala resnico, vendar »nenamerno«. Pozabila je, da njena vloga že sama po sebi ni tajna in je zato informacija pač lahko pricurljala v javnost.
Joshua Stueve, tiskovni predstavnik državnega tožilca v vzhodnem okrožju Virginije je dejal, da je prišlo do razkritja zaradi napake in da to ni bila namera te vloge. Zvezni preiskovalni urad (FBI) je zavrnil svoj komentar.
Znano pa je, da preiskovalci iz Virginije že dalj časa preiskujejo Assanga. In to tako zaradi razkritja ameriških in drugih tajnih diplomatskih dokumentov, ki so razkrili tudi ameriške zločine na Bližnjem vzhodu in drugje kot tudi zaradi leta 2016 objavljenih elektronskih pisem s sedeža Demokratske stranke, za katere so ameriški preiskovalci prišli do sklepa, da so jih ukradli ruski »hekerji« in predali WikiLeaksu.
Med drugim naj bi bila tako objavljena tudi za demokrate škodljiva pisma predsednika njihovega odbora Johna D. Podeste, Trumpov strateg Roger Stone pa je povedal, da je poznal načrte WikiLeaksa. Posebni preiskovalec Robert Mueller preiskuje tudi povezave med sodelavci ameriškega predsednika Donalda Trumpa s komentatorjem Jeromejem Corsijem in skupino dvanajstih ruskih državljanov, ki jih je Mueller že obtožil zaradi sodelovanja v zaroti.
Že v preteklosti se je domnevalo, da bi Juliana Assanga lahko obtožili na podlagi zelo starega zakona o vohunstvu, vendar je zaradi varovane svobode govora v ZDA veliko pravnikov prišlo do sklepa, da bi bilo to neuspešno, saj je WikiLeaks v dejansko enakem položaju kot vse ostale organizacije, ki se ukvarjajo z razširjanjem informacij. Zato se v administraciji Baracka Obame niso odločili za pregon, medtem ko se je (že nekdanji) vrhovni državni tožilec Jeff Sessions očitno odločil za ostrejši pristop.
Barry J. Pollack, eden od zagovornikov Assanga, je ob tem dejal: » Edina stvar, ki je še bolj neodgovorna kot obtoževanje osebe zaradi objave resnične informacije, je kadar se v javno vlogo napiše nekaj, kar vanj ne sodi, ne da bi o tem obvestili samega Assanga. Ne vem, če je bil res obtožen ali ne, toda informacija o tem, da je obtožnico za kršitev zvezne zakonodaje mogoče vložiti zaradi objave resnične informacije, je izjemno nevaren presedan.«
Vendar pa ni povsem jasno, če bi tudi v primeru, da bi Velika Britanija aretirala Assanga prišlo do avtomatske izročitve ZDA, saj bi se Assange tudi v tem primeru izročitvi verjetno upiral na britanskih sodiščih. Vendar bi bil tveganje, zaradi tesnih odnosov ZDA in Velike Britanije zelo veliko. Proces proti Assangu pa se tako še naprej »vleče« in spreminja svojo naravo, pri tem pa so uvodne obtožbe in preiskavo o Assangovem domnevnem posilstvu na Švedskem že pred leti zavrgli.