REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ekvadorski predsednik kritičen do Assangea, vendar mu še zagotovlja nadaljnje bivanje na veleposlaništvu

Ekvadorski predsednik kritičen do Assangea, vendar mu še zagotovlja nadaljnje bivanje na veleposlaništvuPredsednik Ekvadorja Lenin Moreno, foto: Caribflame

Novi ekvadorski predsednik Lenin Moreno, ki je ustanovitelja Wikileaksa Juliana Assangea danes kritiziral kot hekerja, je kljub temu dejal, da mu bodo še naprej zagotavljali azil in da bo lahko ostal na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.

Moreno, ki je položaj prevzel ta mesec, je do Assangea bolj kritičen kot njegov predhodnik Rafael Correa, ki je dejal, da je njegova država izpolnila svojo dolžnost, ko mu je leta 2012 odobrila politični azil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Assange je heker. To je nekaj, kar zavračamo, še posebej zavračam jaz," je dejal Moreno, ki je med volilno kampanjo že opozoril Assangea, naj se ne vmešava v ekvadorsko politiko. "Vendar pa spoštujem razmere, v katerih se je znašel," je dejal glede njegove ujetosti na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.

Julian Assange
Julian Assange na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu

Kot je še dodal Moreno, se zdi, da mu britanska vlada ne bo omogočila varnega prehoda, kar pomeni, "da lahko Assange še naprej živi v ekvadorskem veleposlaništvu, kar bomo spoštovali".

Švedsko tožilstvo je pred dnevi sporočilo, da je zavrglo obtožbe o posilstvu proti Assangeu in umaknilo evropski zaporni nalog, zaradi katerega se je Assange leta 2012 zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo. Britanska policija pa je takrat dala vedeti, da ga lahko še vedno aretirajo, ker je leta 2012 prekršil določila varščine in se ni predal, ampak pobegnil na veleposlaništvo.

Assange je vedno trdil, da je nedolžen, na veleposlaništvo pa se je zatekel iz bojazni, da bi ga v primeru izročitve Švedski od tam izročili ZDA, ki ga iščejo zaradi objave več tisoč zaupnih dokumentov na straneh Wikileaksa.

Assange je sicer nedavno napovedal, da se bo predal, če bodo ZDA izpustile nekdanjo ameriško vojakinjo Chelsea Manning, ki je leta 2010 še kot vojak Bradley Manning Wikileaksu predala zaupne ameriške diplomatske depeše. Manningova je bila zaradi tega leta 2013 obsojena na 35 let zapora. Po pomilostitvi pa je 17. maja letos vendarle prišla na prostost.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek