petek, 22. november 2024 leto 29 / št. 327
Mullerjevo poročilo: Trump ni sodeloval z Rusijo in ni oviral preiskave, v Rusiji pa bodo poročilo "zgolj prelistali"
Tresla se je gora, rodila se je miš. Nekako tako bi lahko rekli za znamenito Muellerjevo poročilo, ki je po dveh letih preiskav zagledalo luč sveta v ZDA.
Objavljeno je bilo v dveh različicah - bolj cenzurirano za javnost in manj cenzurirano za kongres - ima pa dva dela.
Javnosti ga je predstavil pravosodni minister William Barr.
You might want to read this...https://t.co/gUZP09yT7h
— Brian Krassenstein (@krassenstein) 18 April 2019
V prvem se Robert Mueller ukvarja s sodelovanjem Trumpove kampanje s predstavniki Rusije, v drugem ocenjuje Trumpovo morebitno oviranje pravice.
Odzivi so različni. Satiričen blog Borowitz Report je zapisal, da bo poročilo objavljeno takoj, ko ga bo "redigiral Putin."
V Moskvi pa so sklenili, da ga bodo "preslistali", da vidijo, če je v njem kaj takega, kar bi bilo potrebno vedeti.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 18 April 2019
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da je "nujno potrebno prelistati dokument in videti, ali vsebuje nekaj, kar bi bilo vredno analize," ter nato o tem po potrebi obvestiti ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Toda ameriški demokrati očitajo Barru pristranskost in pozivajo, naj objavi celotnih 400 strani poročila.
As I have been saying all along, NO COLLUSION - NO OBSTRUCTION! pic.twitter.com/BnMB5mvHAM
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 18 April 2019
Barr je na tiskovni konferenci pred objavo poročila dejal, da Trump ni z nobenim dejanjem poskušal ovirati Muellerjeve preiskave.
Muellerjevo poročilo sicer navaja, da je Trump skušal junija 2017 odstaviti posebnega tožilca, ki je položaj prevzel sredi maja 2017. Trump je 17. junija 2017 poklical svetovalca Bele hiše Dona McGahna in mu naročil, naj pokliče namestnika pravosodnega ministra Roda Rosensteina in mu reče, da je posebni tožilec v konfliktu interesov in ga je treba odstaviti.
McGahn ni želel izpolniti te zahteve in je raje odstopil.
Mueller je v poročilu zapisal, da na podlagi dokazov predsednika ni mogel oprati krivde oviranja pravosodja. "Če bi bili po temeljiti preiskavi dejstev prepričani, da je jasno, da predsednik ni oviral pravosodja, bi to tudi navedli," je poudaril Mueller.
Predsednikovi odvetniki so imeli pred objavo vpogled v Barrovo urejeno poročilo, a Bela hiša ni zahtevala zakritja nobene dodatne informacije, je na tiskovni konferenci pred objavo zatrdil pravosodni minister.
Barr še trdi, da je Bela hiša v celoti sodelovala v Muellerjevi preiskavi. Trumpovi nasprotniki ob tem poudarjajo, da ni tako, saj je predsednik zavrnil intervju z Muellerjevo preiskovalno ekipo, navaja BBC.
These are the top 5 takeaways from Special Counsel Robert Mueller's report pic.twitter.com/hxBRXTqRMw
— TicToc by Bloomberg (@tictoc) 18 April 2019
Barr na drugi strani meni, da predsednik ni skušal ovirati Muellerjeve preiskave, čeprav njegovo poročilo navaja deset primerov, v katerih bi Trump lahko oviral preiskavo.
"Deset primerov vključuje predsednika in razpravlja o pravnih teorijah za povezovanje njegovih dejanj z elementi kaznivega dejanja oviranja preiskave," pravi Barr, a dodaja, da se z namestnikom generalnega tožilca Rodom Rosensteinom strinjata, "da Muellerjevi dokazi ne zadostujejo za ugotovitev, da je predsednik storil kaznivo dejanja oviranja pravice".
Na dan prihajajo tudi nove podrobnosti – glede na zapiske Jody Hunt, ki je bila maja 2017 vodja urada pravosodnega ministra Jeffa Sessionsa, naj bi se Trump, ko mu je Sessions povedal za imenovanje Muellerja, zgrudil na stol in dejal: "O, moj bog. To je grozno. To je konec mojega predsednikovanja."
Pravosodni minister je ponovil, da ni dokazov za sodelovanje Trumpove ekipe in Rusije v času predsedniške kampanje –, da bi Trumpova kampanja sodelovala pri vdorih ruske vlade v računalnike ali pri objavi ukradenih dokumentov in elektronske pošte na svetovnem spletu.
Mueller: Obstruction by Trump failed because others refused to "carry out orders" https://t.co/UdC2ser5Uc
— Forever Logical (@ForeverLogical) 18 April 2019
"Vemo, da ruski operativci niso imeli podpore predsednika Trumpa ali njegove kampanje, niti niso imeli pomoči katerega koli Američana, za katero bi vedeli," je povedal.
Za to ugotovitev bi morali po njegovih besedah biti hvaležni vsi Američani.
Trumpova administracija je vsebino objavljenega poročila označila za zmago. Ameriški predsednik je po objavi urejenega poročila o preiskavi ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016 dejal, da ima danes dober dan.
Judicial Watch announced it received 756 pages of newly uncovered emails that were among the materials former Secretary of State Hillary Clinton tried to delete or destroy, several of which were classified.
— Judicial Watch (@JudicialWatch) 18 April 2019
https://t.co/INxKemnrax
"Ni bilo sodelovanja, ni bilo oviranja (pravosodja). Nikoli ga ni bilo in nikoli ga ne bo," je dejal in dodal, da se "ta prevara se ne sme zgoditi nikoli več in nobenemu drugemu predsedniku".