nedelja, 25. maj 2025 leto 30 / št. 145
Madžarska z 900 volti proti beguncem

Madžarska vstop beguncem na južnem in zahodnem delu svoje meje že nekaj dni preprečuje tudi s "pametno ograjo" in predvsem z - elektriko. Svojo ograjo je namreč elektrificirala.
Dotik električne ograje pri človeku sicer povzroči elektrošok. Vsakega, ki se bo nove, osvetljene kovinske ograje dotaknil, bo stresla elektrika. Poleg tega je v ograjo vgrajenih tudi večje število senzorjev , kamer in zvočnikov, preko katerih nagovarjajo begunce. Ograjo je večinoma gradilo okoli 700 zapornikov. Stroški nove ograje znašajo okoli 123 milijonov evrov.
900 voltov v ograji
"Pozor, opozarjamo vas, da se zadržujete na madžarski meji. Poškodba ograje ali njeno nezakonito prečkanje je po madžarskih zakonih obravnavano kot kriminalno dejanje. Tega ne počnite. Če želite vložiti prošnjo za azil, to storite v tranzitni coni," se sliši iz zvočnikov v angleškem, arabskem in perzijskem jeziku.
Električna energija v "pametni" madžarski ograji sicer ni močna. Gre za napetost okoli 900 voltov in majhne jakosti električnega toka. Za primerjavo: v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau so nacisti uporabili napetost 10.000 voltov in tudi večji tok. Večje napetosti in tok bi seveda tudi v madžarski električni žici lahko povzročile tudi hujše posledice. Cilj te ograje naj bi bil sicer preprečevanje stika med ograjo in begunci oziroma migranti ter lažja identifikacija mest, kjer poskušajo begunci ilegalno prestopiti mejo.
Omenjena ograja predstavlja drugo "obrambno črto" varovanja pred vstopom beguncev iz smeri Srbije. Ograjo pa imenujejo "pametno" zato, ker je opremljena tudi s termovizijskimi kamerami, ki zaznajo toploto ljudi, ovita je v rezalno žico, senzorji pa zabeležijo vsako približevanje meji. Vse to naj bi pomagalo pri zmanjšanju fizične prisotnosti madžarske policije in vojske, ki patruljirata ob 175 kilometrov dolgem mejnem odseku.

Pri tem pa je ta madžarski napor nekoliko zapoznel, saj se je glavni tok beguncev proti Evropi zaradi dogovora s Turčijo medtem že ustavil. Prejšnji teden je Madžarska namreč ujela zgolj 166 ilegalnih prestopnikov meje. Večina je mejo prestopila iz smeri Srbije.
Begunci in migranti sicer še vedno lahko vstopijo v Madžarsko, vendar samo v dveh "tranzitnih conah", ob tem pa Madžarska sprejme le deset beguncev na dan. Humanitarne organizacije opozarjajo, da Madžarska s tem grobo krši človekove pravice, predvsem Evropsko konvencijo o človekovih pravicah. Beograjski center za zaščito in pomoč iskalcem azila opozarja, da je ravnanje madžarskih policistov v nasprotju z mednarodnimi obveznostmi Madžarske. "Madžarska obmejna policija pretepa migrante, jih napada s psi, pretepajo celo otroke in po poročilih migrantov občasno vključujejo elektriko na delih meje," je dejal vodja centra Radoš Djurović. Vsesplošno zavračanje beguncev že na meji sami je sicer mednarodnopravno prepovedano - prav to pa zelo očitno počne Madžarska.
Nemški zakoni vabijo begunce
Medtem mnogi analitiki opozarjajo, da je eden od razlogov za velik dotok beguncev v Evropo in predvsem Nemčijo kot najpomembnejšo ciljno državo tudi nemški zakon o azilu, ki naj bi ga bilo zato potrebno spremeniti. na to je opozoril že nemški evropski komisar Günther Oettinger. Dejal je, da se bo dolgoročno število migrantov zmanjšalo le v primeru, če bo manj vzpodbud. "Da bi ustvarili nova pravila za sprejem azilantov, bi bilo potrebno spremeniti ustavo. Dokler to ne bo storjeno, obstaja samo ena alternativa – da se Turčiji in ostalim državam dajo milijoni."
Prav tako je še zmeraj res, da zalivske države, na čelu s Savdsko Arabijo, ki spada med najbolj odgovorne za globok konflikt in vojno v Siriji še zmeraj ni sprejela nobene begunke ali otroka. To velja za vse članice zalivskega Sveta za sodelovanje, ki so ob tem najtesnejše zaveznice ZDA in hkrati sodelujejo tudi v savdski "koaliciji voljnih", ki vojno intervenira v Jemnu. Gre za Kuvajt, Oman, Bahrajn in Združene arabske emirate. K temu lahko dodamo še Katar, ki pa je zaradi sankcij sosed izstopil iz vojne v Jemnu. Takšno ravnanje še posebej čudi tudi zato, ker so te iste države skupaj s Savdsko Arabijo oboroževale in še vedno oborožujejo številne teroristične skupine znotraj Sirije in s tem še dodatno poglabljajo državljansko vojno.
Pri tem je zanimivo, da ima samo Savdska Arabija postavljenih okoli 100.000 praznih in s klimatskimi napravami opremljenih šotorov, kamor bi lahko namestila skoraj milijon beguncev – ki pa ostajajo prazni. Seveda pa tudi dejstvo, da je Savdska Arabija država, kjer veljajo drastične kazni za prekrške zaradi česar si tudi begunci bolj želijo v Nemčijo kot v sosednje zalivske države.
Vendar ob tem zavračanja beguncev na Bližnjem vzhodu ni mogoče posploševati - v državah kot so Libanon, Turčija, Irak in Iran se tudi danes nahaja velika večina vseh beguncev iz Sirije in drugih držav, ki so jih prizadele vojne. Te države nosijo največje posledice vojne in begunske krize, ne pa Evropa. Vojne, ki so uničile države beguncev, pa so v "koalicijah voljnih" zelo pogosto podpirale tudi vse pretekle madžarske vlade. Če te podpore ne bi bilo, tudi Madžarski danes morda ne bi bilo potrebno nameščati električnih ograj, ki tako zelo spominjajo na žalostno evropsko preteklost. Vse zapisano pa seveda velja tudi za slovensko-hrvaško mejo.