REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Euroclear na udaru: kako lahko EU zaradi ruske tožbe v višini 185 milijonov evrov izgubi na bilijone evrov?

Euroclear na udaru: kako lahko EU zaradi ruske tožbe v višini 185 milijonov evrov izgubi na bilijone evrov?

Evropska unija je naredila še en usoden korak, ki bo – ob trkanju evropskih politikov na prsa in izrekanju »domoljubnih« fraz - spodkopal njen ekonomski položaj v svetu.

To je postalo jasno zaradi ruskih ukrepov, ki sedaj sledijo...

Evropske države so zaradi začetka sovražnosti med Rusijo in Ukrajino zamrznile sredstva ruske centralne banke v višini približno 300 milijard dolarjev.

Gre za korak, ki je brez presedana. EU namreč nikoli ni storila kaj podobnega ob več kot 200 vojnah in prevratih, ki so jih brez dvoma začele ali podpirale ZDA.

EU prav tako ni storila podobnega koraka zaradi podobnih vojn drugih držav, na primer Izraela, ki celo nekaznovano izvaja genocid nad Palestinci.

Večina ruskih sredstev se nahaja na računih belgijske mednarodne klirinške hiše Euroclear, ene največjih finančnih institucij na svetu, specializirane za poravnavo in hrambo vrednostnih papirjev.

Gre za korak, ki je brez presedana. EU namreč nikoli ni storila kaj podobnega ob več kot 200 vojnah in prevratih, ki so jih brez dvoma začele ali podpirale ZDA. EU prav tako ni storila podobnega koraka zaradi podobnih vojn drugih držav, na primer Izraela, ki celo nekaznovano izvaja genocid nad Palestinci.

Euroclear upravlja sredstva držav, institucionalnih vlagateljev in posameznikov v vrednosti več bilijonov dolarjev.

Pred kratkim je postalo znano, da namerava Euroclear nadaljevati z delno zaplembo ruskega premoženja, vrednega približno tri milijarde dolarjev.

Ta sredstva naj bi se uporabila za nadomestilo izgub zahodnih vlagateljev, katerih premoženje je bilo predhodno zaseženo ali nacionalizirano v Rusiji zaradi pritiska sankcij.

V gradivu publikacije Bitcoin.com je navedeno, da je Euroclear svoje stranke že obvestil o pripravi takšnih ukrepov in navedel pravno podlago za prihodnja nadomestila.

Strokovnjaki opozarjajo na možne resne posledice takšnih dejanj.

Najprej bi to lahko pomenilo precedens, ki bi lahko zamajal temelje svetovnega finančnega sistema in spodkopal zaupanje v mednarodne poravnalne strukture.

Toda Rusija želi s tožbami v Hongkongu in Dubaju od družbe Euroclear izterjati 185 milijonov dolarjev kot povračilo za sankcije EU, ki so zamrznile 200 milijard sredstev njene centralne banke, medtem ko namerava Euroclear preusmeriti 3 milijarde dolarjev obresti v Ukrajino, opozarja Frontier India.

Pravna bitka lahko destabilizira globalno poslovanje družbe Euroclear, spodbudi protiukrepe EU, vključno z zaplembo ruskih sredstev za zahodne vlagatelje, in pospeši ukrepe Hongkonga za zmanjšanje odvisnosti od zahodnih finančnih sistemov.

Evropska unija bo naredila še en usoden korak, ki bo – ob trkanju evropskih politikov na prsa in izrekanju »domoljubnih« fraz - spodkopal njen ekonomski položaj v svetu. To je postalo jasno zaradi ruskih ukrepov, ki sedaj sledijo...

Ruska tožba proti Euroclearju, belgijski finančni klirinški hiši s sedežem v Hongkongu in morda tudi v Dubaju je odziv na odredbo ruskega sodišča, da od Euroclearja izterja skoraj 15 milijard rubljev (približno 185 milijonov USD) v primeru, ki ga je sprožila družba First Asset Management, ki je bila prej oddelek banke Sberbank.

Tožba je neposreden odziv na mednarodne sankcije, uvedene proti Moskvi po konfliktu v Ukrajini.

Te sankcije so ruskim vlagateljem znatno omejile dostop do njihovega premoženja v zahodnih institucijah.

Euroclear ima v lasti približno 200 milijard dolarjev od približno 300 milijard dolarjev sredstev ruske centralne banke, ki so bila zamrznjena zaradi evropskih sankcij.

Rusija je kot povračilni ukrep zamrznila zahodna sredstva znotraj svojih meja, kar je povzročilo zapleteno mrežo pravnih zahtevkov in blokiranih sredstev.

Te razmere so se še zaostrile, ko je družba Euroclear razkrila svojo namero, da bo približno 3 milijarde dolarjev obresti od zamrznjenih ruskih sredstev namenila za pomoč Ukrajini.

Rublji in bitcoin Vir montaže: Telegram

Ruski uradniki so ta dejanja obsodili kot krajo in zagrozili s simetričnimi in asimetričnimi protiukrepi.

Ruska strategija se osredotoča na premoženje družbe Euroclear v Hongkongu in Dubaju, kjer družba posluje zunaj jurisdikcije EU.

Rusija si prizadeva izkoristiti lokalna sodišča, ki delujejo na podlagi pravnih okvirov, za katere ne velja zakonodaja EU, in v teh jurisdikcijah vlaga tožbe.

Če bi bili ruski tožniki uspešni, bi lahko na sodišču v Hongkongu pridobili odredbo o blokadi sredstev družbe Euroclear do višine vrednosti njihovih zahtevkov.

Takšne odredbe bi podjetju preprečile, da prenese ali uporabi sredstva, medtem ko bi sodni postopek še potekal.

Če bi sodišča v Hongkongu ali Dubaju zamrznila sredstva družbe Euroclear, bi to lahko povzročilo motnje pri reševanju transakcij in izpolnjevanju obveznosti do strank.

Namen te strategije je poleg izterjave izgubljenega ruskega premoženja povzročiti finančno škodo in škodo za ugled družbe Euroclear in posledično evropskega finančnega sistema.

Ta pravni napad ima lahko znatne posledice.

Euroclear je ključni sestavni del svetovne finančne infrastrukture, saj za vlade, institucionalne vlagatelje in posameznike po vsem svetu upravlja sredstva v vrednosti več bilijonov dolarjev.

Če bi sodišča v Hongkongu ali Dubaju zamrznila sredstva družbe Euroclear, bi to lahko povzročilo motnje pri reševanju transakcij in izpolnjevanju obveznosti do strank.

Ta motnja bi lahko povečala finančno nestabilnost, saj bi spodbudila vrsto tožb zahodnih bank in vlagateljev, katerih sredstva Euroclear omejuje.

V primeru večjih izgub bo EU morda morala dokapitalizirati družbo Euroclear, belgijska centralna banka pa bi ji lahko odvzela licenco, kar bi zaradi obsežnih deležev družbe Euroclear pomenilo tveganje širše finančne krize.

Evro je znova padel Vir:
Sedež Evropske centralne banke v Bruslju Vir: X

Razmere bi lahko spodkopale tudi zaupanje v svetovni finančni sistem, kar bi lahko pomenilo precedens za politizacijo mednarodnih poravnalnih struktur in varnost državnih rezerv.

Kot odgovor na vse večje geopolitične napetosti hongkonške oblasti že sprejemajo ukrepe za zmanjšanje odvisnosti od zahodne finančne infrastrukture z vzpostavitvijo alternativnih sistemov poravnave.

Vse to so posledice usodne odločitve marca 2025, ko je Evropska unija pooblastila Euroclear, da zaseže in prerazporedi približno 3 milijarde evrov iz zamrznjenega ruskega premoženja kot nadomestilo zahodnim vlagateljem v okviru prizadevanj za rešitev razmer.

Pravni okvir za ta ukrep je bil določen v 15. svežnju sankcij EU, ki je bil ratificiran decembra 2024. Ta sveženj je prvič izrecno omogočil uporabo zamrznjenega ruskega zasebnega premoženja za izplačilo odškodnin evropskim vlagateljem.

James Rickards, ameriški finančnik in strokovnjak za mednarodne poravnave, je izrazil mnenje, da bi zaplemba ruskega premoženja privedla do resne eskalacije.

V preteklosti je EU svojo podporo Ukrajini omejila na obresti, ki izhajajo iz tega premoženja. Euroclear je poudaril, da z uveljavljanjem sankcij spoštuje zakonodajo EU, hkrati pa se zavzema za zadržanje dela »izrednega« dobička kot rezerve za morebitne sodne stroške.

EU je od Euroclearja zahtevala, da te dobičke loči in jih ne razdeli delničarjem. Belgija je na te dobičke uvedla 25-odstotni davek od dohodkov pravnih oseb, del prihodkov pa je delila tudi z Ukrajino.

Ta metoda je sprožila razpravo med evropskimi oblikovalci politik.

Kritiki trdijo, da odločitev o izplačilu odškodnin zahodnim vlagateljem, namesto da bi vsa sredstva namenili obnovi Ukrajine, kaže na dajanje prednosti interesom podjetij pred širšo javno blaginjo.

Drugi menijo, da je to asimetrični odziv na »agresivno ravnanje Rusije brez primere.«

James Rickards
James Rickards Vir: X

James Rickards, ameriški finančnik in strokovnjak za mednarodne poravnave, je izrazil mnenje, da bi zaplemba ruskega premoženja privedla do resne eskalacije.

Decembra 2024 je zaskrbljenost zaradi možnih posledic umika ruskih sredstev izrazila tudi izvršna direktorica podjetja Euroclear Valerie Urbain.

Vodstvo družbe Euroclear je javno izrazilo zaskrbljenost, da bi zaplemba ruskih sredstev lahko ogrozila zaupanje v družbo, evropske kapitalske trge in evro. Zelo mogoče je, da bodo številne države sveta, na primer arabske in druge prenehale uporabljati Euroclear, saj ne bo imel več dostopa do pomembnih azijskih trgov. Evropa pa bi lahko zaradi kraje ruskega premoženja izgubila več bilijonov evrov.

V EU pozorno spremljajo razmere, saj številni pravni primeri ostajajo nerešeni, režim sankcij morajo države članice redno soglasno obnavljati in se zavedajo tveganja nadaljnjih povračilnih ukrepov Moskve.

Vodstvo družbe Euroclear je javno izrazilo zaskrbljenost, da bi zaplemba ruskih sredstev lahko ogrozila zaupanje v družbo, evropske kapitalske trge in evro.

Pravni strokovnjaki ugotavljajo, da lahko EU in Euroclear doživita dolgotrajne sodne postopke in dodatna povračilna dejanja Rusije, če bosta poskušala ta sredstva nasilno razdeliti brez jasnega mednarodnega pooblastila.

Rezultati teh ukrepov bi lahko pomembno vplivali na stabilnost mednarodnega finančnega sistema.

Zelo mogoče je, da bodo številne države sveta, na primer arabske in druge prenehale uporabljati Euroclear, saj ne bo imel več dostopa do pomembnih azijskih trgov.

Evropa pa bi lahko zaradi kraje ruskega premoženja izgubila več bilijonov evrov.

Slovenski mediji, tudi finančni, o tem – sploh ne poročajo…

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek