REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kosovska skupščina varnostne sile enostransko spreminja v vojsko

Kosovska skupščina varnostne sile enostransko spreminja v vojskoKfor - Prizren Vir:Pixell

Kosovska skupščina je danes potrdila predloge treh zakonov o preoblikovanju kosovskih varnostnih sil v kosovsko vojsko. Predloge so podprle vse poslanske skupine razen predstavnikov kosovskih Srbov.

Predlogi, ki jih je pripravil minister za varnostne sile Rrustem Berisha, predvidevajo postopno preoblikovanje kosovskih varnostnih sil v organizacijo, ki bo ščitila suverenost in ozemeljsko celovitost Kosova. To je sicer naloga zveze NATO, ki ji je poverjena z resolucijo VS OZN 1244. Enostransko prevzemanje te naloge s strani nekih drugih sil ni predvideno in predstavlja kršitev omejene resolucije, nasprotujejo pa ji predvsem kosovski Srbi in tudi Srbija. Trenutno so naloge kosovskih varnostnih sil omejene na odzivanje na krizne situacije v državi.

Kosovski parlament se je s potrditvijo predlogov izognil spreminjanju ustave, ki bi bilo potrebno za preoblikovanje varnostnih sil v redno vojsko.

Kosovski parlament se je s potrditvijo predlogov izognil spreminjanju ustave, ki bi bilo potrebno za preoblikovanje varnostnih sil v redno vojsko, čemur ostro nasprotuje Srbija.

Za ustavne spremembe je v kosovski skupščini potrebna dvojna večina - podpora dveh tretjin vseh 120 poslancev in dveh tretjin 20 poslancev narodnih skupnosti.

Poslanci kosovskih Srbov, ki imajo deset od 20 sedežev, zagotovljenih nealbanskim narodnim skupnostim, zavračajo tovrstne pobude. Pred današnjim glasovanjem so poslanci Srbske liste odšli iz dvorane.

Sprejet je bil tudi zakon o preoblikovanju Ministrstva kosovskih varnostnih sil v Ministrstvo za obrambo Kosova. Za ta zakon je glasovalo 101 poslancev od 102 poslancev v skupščini. Nato je bil s 96 glasovi za sprejet tudi zakon o preoblikovanju varnostnik sil v vojsko. Zanimivo je tudi, da se prav na današnji dan v Prištini odvija skupna vaja KFOR-ja in kosovskih varnostnih sil.

Kosovska skupščina je svoje odločitve sprejela po hitrem postopku in tako da je sprejela vse tri predloge vlade. Vzdušje v skupščini je bilo tudi zelo napeto, govor poslanca in podpredsednika Srbske liste pa so poslanci albanske narodnosti dočakali z množico žalitev.

Kosovske varnostne sile Vir: Tanjug

Na glas so kričali »škinje«, kar je žaljiv izraz, s katerim Albanci žalijo Srbe, v prevodu pa pomeni – svinje. Ko je poslanec Igor Simić dejal, da se ustanovitvi vojske zoperstavljajo iz načelnih razlogov, so albanski poslanci kričali: »Svinje, izginite od tukaj, nimate pravice biti tukaj.«

Predsednik Srbske liste Goran Rakić je opozoril, da bi predsednik skupščine zaradi žalitev moral prekiniti sejo in dodal, da je razočaran tudi zaradi »molka mednarodnih predstavnikov.« Ti so namreč najprej trdili, da je treba spremembo kosovskih sil v vojsko opraviti »v skladu z ustavo«, vendar so sedaj od tega stališča očitno odstopili.

Kfor - Prizren Vir:Pixell

Poslanec Srbske liste Igor Simić je dejal, da so predlogi zakonov v nasprotju s pomembnimi veljavnimi mednarodnimi akti, kot sta resolucija Varnostnega sveta OZN 1244 in kosovska ustava.

Kosovska skupščina je danes predloge zakonov potrdila v prvem branju. Zakoni bodo začeli veljati, ko jih bo parlament potrdil v drugem branju.

Vodja srbskega urada za Kosovo Marko Đurić je izjavil, da bi sprejetje zakonov lahko imelo nepredvidljive posledice za varnost v regiji. Beograd po njegovih besedah pričakuje oster odziv mednarodne skupnosti, ki je pristojna ter moralno in politično odgovorna za preprečitev stopnjevanja napetosti in militarizacije regije. "Srbija bo ščitila svoje interes na celotnem svojem ozemlju in ščitila pravice vseh svojih državljanov," je po navedbah srbske tiskovne agencije Tanjug še poudaril Đurić.

Srbski obrambni minister Aleksandar Vulin je dejal, da je kosovska vojska, ki nastaja, grožnja Srbiji in Srbom. "Dokler velja resolucija 1244, na Kosovu ne more biti nobene druge oborožene sile razen Kforja. Vojska Kosova, v kateri ni Srbov in proti kateri so Srbi in Srbija, je vojska, ki nastaja, da grozi Srbiji in Srbom," je dejal Vulin.

Zveza Nato je v začetku oktobra sporočila, da podpira nadaljnji razvoj kosovskih varnostnih sil, da pa bi se morali pred sprejemanjem večjih sprememb posvetovati z vsemi zadevnimi skupnostmi in tudi zavezništvom.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek