REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Kdo je tu nor? Predsednik Črne gore ima demonstrante za norce, ti mu vračajo: ti si diktator kokainske države

Kdo je tu nor? Predsednik Črne gore ima demonstrante za norce, ti mu vračajo: ti si diktator kokainske državeVečni predsednik Črne gore: Milo Đukanović. Vir: Twitter

Potem ko je parlament Črne gore – po aretaciji poslancev opozicije – sprejel »zakon o svobodi vere«, ki omogoča nacionalizacijo verskih objektov Srbske pravoslavne cerkve (SPC), verske institucije, ki ima v tej državi največ vernikov, so odnosi v državi postali skrajno napeti.

Povsod potekajo dolge molitvene procesije vernikov, ki nasprotujejo diskriminatornemu zakonu.

Predvsem Srbi v Črni gori, pa tudi v Srbiji omenjeni zakon razumejo tudi kot napad na temeljne verske svoboščine in človekove pravice Srbov v Črn gori, ki so v tej državi avtohtono prebivalstvo in največja manjšina, saj je več kot tretjina Črnogorcev po nacionalnem prepričanju – Srbov.

Velika večina v državi pa so tudi verniki Srbske pravoslavne cerkve, zato novi zakon izziva globoke delitve v družbi.

Kako daleč že gre sovraštvo govori podatek, da se skrajni črnogorski nacionalisti celo pozdravljajo z nacističnimi pozdravi in z namenom izzivanja Srbov prepevajo ustaške pesmi.

Milo Djukanović

Za Srbijo in Črno goro, ki sta še v času Miloševića veljali za »dve očesi v glavi« to danes več zdaleč ne velja.

Črna gora, ki je članica zveze Nato in je priznala Kosovo se je spremenila v Srbiji najbližjo - nasprotnico.

Pri tem pod okriljem zveze Nato varna Črna gora izvaja celo vrsto politik, s katerimi brezobzirno tepta in omejuje pravice Srbov Črni gori.

V EU prav zato, ker je Črna gora v zvezi Nato in povsod sledi zunanji politiki EU in ZDA oblastem v tej državici praviloma gledajo skozi prste.

V EU prav zato, ker je Črna gora v zvezi Nato in povsod sledi zunanji politiki EU in ZDA oblastem v tej državici praviloma gledajo skozi prste.

Za kakšne razlike gre, pokaže že primerjava med položajem na primer Albancev v sosednji Makedoniji, ki imajo vrsto posebnih pravic in jih je v državi približno tretjina, tako kot Srbov v Črni gori, ki pa ne smejo nikjer izobesiti niti svoje nacionalne zastave, ne morejo imet šol v srbskem jeziku in naj bi kmalu izgubili tudi večino cerkva Srbske pravoslavne cerkve.

Za razliko od drugih postsocialističnih držav, ki so v času socializma cerkvam odvzete objekte praviloma vračale, namreč nov črnogorski zakon predvideva podržavljenje objektov, ki ne bi imeli urejenih dokumentov o lastništvu do leta 1918, pri čemer velika večina cerkva, zgrajenih tudi v času srednjega veka, takšnih novodobnih »dokazov o lastništvu« seveda nima.

V večini držav sveta lahko lastnik postane nekdo tudi s »priposestvovanjem« in to z uporabo nekega objekta v npr. 10 letih – toda v Črni gori tudi večstoletna nesporna uporaba objektov s strani SPC ne zagotavlja, da do nacionalizacije ne bo prišlo.

Istočasno črnogorska policija zaradi precej čudaškega zakona o nacionalnih simbolih strogo prepoveduje razobešanje kakršnihkoli srbskih zastav.

Tudi v primeru, ko predvsem mladina v Črni gori na zidove in drugam riše črnogorske »trobojke«, staro črnogorsko zastavo z belo modro in rdečo progo policija redno intervenira, tako da prihaja do spopadov in uporabe solzivca, gumijevk in kamenja.

Zadnji primer, ki je zaostril odnose, se je zgodil v Podgorici, kjer je skupina moških zgolj zaradi tega, ker je pozdravil »s tremi prsti«, kar je znan srbski pozdrav, napadla dvajsetletnika in ga brcala ter pretepala.

Na izjavo Mila Đukanovića, predsednika Črne gore, da so vsi, ki demonstrirajo proti zakonu, ki ga je že podpisal, »norci« pa mu je odgovoril Nebojša Medojević, eden od voditeljev Demokratske fronte, ki je ocenil, da je Đukanović pripravljen, da izzove vojno, samo da bi obdržal svojo kokainsko oblast.

Vsakemu izdajalcu je tisti, ki je pripravljen na žrtvovanje za svojo idejo, deželo, narod – videti kot norec. Ne bodi nor – izdaj – pravijo oni. Ne bodi izdajalec, bori se, pravimo mi.

Obtožbe na račun predsednika države, da je bil vmešan v številna kriminalna dejanja, tihotapljenje in korupcijo se v tej državi sicer vrstijo že dolga leta, vendar črnogorske institucije teh obtožb nikoli niso v celoti raziskale.

»Mogoče smo nori, iz perspektive diktatorja in njegovih poltronov, ker se ne strinjamo z njegovo kokainsko vizijo Črne gore kot Kolumbije na Jadranu in Črnogorcev kot njegovih podanikov. Vendar je ta norost obdržala Črno goro kot državo stoletja dolgo. Verjetno so tudi osmanski, avstroogrski, italijanski i nemški okupatorji mislili, da je ta narod nor, ker se ne pokorava,« je na Facebook profilu napisal Medojević.

»Ta 'norost' je obdržala Črno goro. Običajno se je v spominu našega naroda ta norost imenovala patriotizem, 'čojstvo i junaštvo.' Vsakemu izdajalcu je tisti, ki je pripravljen na žrtvovanje za svojo idejo, deželo, narod – videti kot norec. 'Ne bodi nor – izdaj!' – pravijo oni. 'Ne bodi izdajalec, bori se', pravimo mi,« je sklenil Medojević.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek