ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Johnson v Bruselj poslal nepodpisano pismo. Sledijo podaljšek, nezaupnica, volitve in - nov referendum?
Britanski predsednik vlade Boris Johnson je v Bruselj poslal elektronsko sporočilo, v katerem je priložil tri dokumente – nepodpisano pismo, v katerem je članice EU zaprosil za trimesečni odlog, in hkrati pojasnilo, da to pismo pošilja zgolj zaradi zakona, ki od njega to zahteva, ter nato še osebno pismo, v katerem je pojasnil, da osebno meni, da bi bilo vsako podaljšanje roka izstopa »napaka« ter »korozivno« in slabo za Veliko Britanijo, EU in demokracijo nasploh.
Zelo verjetno je, da bodo voditelji EU sedaj podaljšanje dovolili.
Finski predsednik vlade je že dal vedeti, da je sporazumna ločitev tako pomembna, da je Finska pripravljena tudi na daljše podaljšanje.
The Speaker has jettisoned hundreds of years of tradition a number of times, in order to facilitate rebel demands.
— Nadine Dorries (@NadineDorries) October 20, 2019
It will be a sad day tomorrow if he chooses to abuse his power and prevent a vote on the new deal, when the public are screaming out for it https://t.co/y7RMWeFKeS
Kljub pismu premierja Borisa Johnsona s prošnjo za novo preložitev izstopa Združenega kraljestva iz EU-ja, pa se bo brexit zgodil do 31. oktobra, je dejal Michael Gove, britanski minister, zadolžen za priprave na brexit brez dogovora.
»Izstopili bomo do 31. oktobra, za to imamo sredstva in zmožnosti,« je dejal Gove.
Po njegovih besedah je Johnson sicer nepodpisano pismo s prošnjo za preložitev poslal, ker je bil v to prisiljen. »A parlament ne more spremeniti premierjevih stališč, parlament ne more spremeniti politik vlade ali njene odločnosti,« je dejal.
Vendar pa nekateri že opozarjajo na dve dejstvi – da se je predsednik vlade obnašal kakor »razvejeni otročaj«, ko ni želel podpisati lastnega pisma in da je s svojim dodatnim pismom, v katerem je nasprotoval prvemu pismu - pravzaprav storil kaznivo dejanje »žalitve parlamenta« in tudi sodišč.
Z drugim pismom je namreč želel Johnson spodkopati prvo pismo, s tem pa je dejansko nasprotoval tudi »Bennovemu zakonu.«
S tem je dejansko v Bruselj poslal »dvoumno sporočilo« - in da bo to naredil smo napovedali že v preteklosti.
To ni tako nedolžno, kajti EU bi lahko zaradi dvoumnega sporočila preprosto ne naredila to, kar zahteva prvo pismo, ki prosi za odlog brexita. In prav to je bil verjetno Johnsonov namen - doseči izstop za vsako ceno.
It's telling that this coverage of yesterday's events in the NYT is better than 90% of the news reports you'll read in the UK. https://t.co/KvKi3zzrD8
— Ian Dunt (@IanDunt) October 20, 2019
Zato na škotskem sodišču že poteka proces, ki se bo nadaljeval že v ponedeljek.
Poslanka SNP Joanna Cherry je Johnsonovo potezo namreč ocenila kot »patetično« in napovedala, da bo na vrhovnem sodišču Škotske zahtevala sodno odločitev o tem poskusu izničenja zakona.
Ob tem bo predsednik parlamenta John Bercow – ki je bil celo sam pripravljen poslati omenjeno pismo voditeljem EU, če bi Johnson zakonsko dolžnost zavrnil - v ponedeljek tudi presodil, ali naj dovoli glasovanje o dogovoru, ki ga je Johnson dosegel z EU - ali pa ne.
Če ne, bo v torek morala vlada najprej v parlamentu predstaviti vso zakonodajo, potrebno za odhod Velike Britanije iz EU do 31. oktobra.
Poslanci naj bi vložili tudi amandma, ki bo zahteval »potrditveni referendum«, v kolikor bo dogovor z EU potrjen.
Poslanci laburistov in škotskega SNP-ja so že potrdili, da bodo potrdili ta amandma.
Voditelj laburistov Jeremy Corbyn še vedno brani svoje »nevtralno« stališče, toda večina stranke je na strani obstanka VB v EU.
Yesterday was an incredible day - one million people marching for a #PeoplesVote.
— People's Vote UK (@peoplesvote_uk) October 20, 2019
Here's the moment the Letwin amendment passed - where MPs rejected Boris Johnson's attempts to bounce them into backing his hard Brexit proposal.
Sign the letter now: https://t.co/RWGgf8s71u pic.twitter.com/Z9sHyzOuOe
Z drugimi amandmaji bodo poskusili preprečiti »brexit brez dogovora« ob koncu prehodnega obdobja decembra leta 2020.
Ko bo »brexit brez dogovora« kot možnost izključen, bo Boris Johnson zelo verjetno doživel glasovanje o nezaupnici, kar se lahko konča z razpisom splošnih volitev.
Z nekaj sreče bi torej »nedogovorjen brexit« lahko bil že preteklost. In tudi ob potrditvi sporazuma z EU v parlamentu bi lahko o obstanku velike Britanije v EU znova odločal še en referendum, kar pomeni, da so se ključne odločitve znova prestavljene za nekaj mesecev.