REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iran z novo raketo pošilja sporočilo, da se z ZDA o svojem raketnem programu ne bo pogajal

Iran z novo raketo pošilja sporočilo, da se z ZDA o svojem raketnem programu ne bo pogajalIranska raketa. Vir: Twitter

V Iranu so izstrelili novo raketo. Predvsem v Izraelu so ta dogodek zelo natančno spremljali.

Gre za tristopenjsko raketo iz iranskega vesoljskega programa, ki pa se lahko hitro spremeni tudi v raketo za vojaške namene.

Prav zato je že Trumpova administracija želela, da se Teheran s ponovnimi pogajanji o jedrskem programu odreče ali omeji tudi svoj raketni program.

Tal Inbar, do leta 2019 vodja programa zračnih plovil na Fisherjevem inštitutu za zračne in strateške študije opozarja, da gre za »pomemben razvoj.«

Sedaj nova ameriška administracija zahteva, da naj se Iran prvi vrne k spoštovanju sporazuma, nato pa naj bi se vrnile tudi ZDA - čeprav so Združene države Amerike prve prekršile sporazum.

Nova raketa se imenuje Zoljanah in po eni strani predstavlja raketo, ki lahko v vesolje ponese satelite, ali pa tudi raketo, ki lahko nevaren tovor ponese – do Izraela.

Sporazum o iranskem jedrskem programu je sicer v krizi že od trenutka, ko je leta 2018 tedanji ameriški predsednik Donald Trump najprej odstopil od sporazuma, nato pa proti Iranu uvedel sankcije, kljub temu, da Teheran sporazuma ni kršil.

Nato je dele sporazuma pričel opuščati tudi Iran.

Sedaj nova ameriška administracija zahteva, da naj se Iran prvi vrne k spoštovanju sporazuma, nato pa naj bi se vrnile tudi ZDA - čeprav so Združene države Amerike prve prekršile sporazum.

Toda Iran to zavrača in zahteva, da naj najprej k sporazumu znova pristopijo ZDA, ki so ga prve prekršile.

Medtem pa Iran nadaljuje z razvojem raket, ki sicer niso del sporazuma.

Zadnja raketa je večja kot katerakoli doslej.

Raketa sicer v tej fazi res ni ICBM (medcelinska balistična raketa), vendar bi lahko ponesla bojno glavo – konvencionalno ali jedrsko – več tisoč kilometrov daleč.

Zanimivo je, da prva in druga stopnja rakete uporabljata trdno gorivo.

Stopnje imajo premer 1,5 metra, prvi dve stopnji, ki sta na trdo gorivo pa sta največji v iranskem arzenalu.

Raketa ali sredstvo za lansiranje satelitov (SLV - Satellite Launch Vehicle) je »novo razodetje«, navaja Jerusalem Post.

»To ni bil le poskusni let satelitskega vozila, ampak signal ZDA, Evropi in Izraelu, da se o raketni tehnologiji ne bodo pogajali,« ocenjuje Inbar Tal.

Raketa sicer v tej fazi res ni ICBM (medcelinska balistična raketa), vendar bi lahko ponesla bojno glavo – konvencionalno ali jedrsko – več tisoč kilometrov daleč.

Islamska republika poleg tega načrtuje proizvodnjo satelitske rakete z maso 2,5 tone, pravi Inbar.

Tudi uporaba trdnega goriva je pomembna, ker kaže, da bi bil čas za takšno izstrelitev zelo kratek.

Iran je ob tem že v preteklosti izdelal večkolesne lansirne sisteme za lansiranje raket (TEL) različnih velikosti.

Teheran ima sicer obsežen raketni program in številne rakete velikega dosega in natančnosti, med katerimi so Shahab 3, Sejjil, Ghadr, Fateh 110 in Qiam.

Islamska republika poleg tega načrtuje proizvodnjo satelitske rakete z maso 2,5 tone, pravi Inbar.

Zarif in iranska raketa
Zarif in iranska raketa. Vir: Twitter

Iran je lani izstrelil vojaški satelit in bo v prihodnosti morda poskušal spraviti še en satelit v orbito okoli Zemlje.

Inbar je poudaril tudi, da ZDA nedavnega preizkusa sploh niso omenile, v nasprotju s tem, kako Washington pogosto kritizira večje raketne preizkuse v Severni Koreji.

Govori se tudi, da naj bi Pjongjang sodeloval s Teheranom na področju raketne tehnologije, saj je tudi ta država nedavno razkrila svoje velike rakete.

Inbar opozarja, da so številne ruske in severnokorejske velike rakete prav tako na tekoče gorivo ter da imajo rakete, namenjene vesolju, praviloma tekoče gorivo.

Inbar poudarja, da ZDA nedavnega preizkusa sploh niso omenile, v nasprotju s tem, kako Washington pogosto kritizira večje raketne preizkuse v Severni Koreji.

Tekoča goriva so v zadnjih letih postala tudi učinkovitejša.

V Severni Koreji pa je potekal prehod raket srednjega dosega iz tekočega v trdnega zaradi operativnih prednosti.

Takšne rakete namreč lahko izstrelite brez priprave in zelo hitro izstrelite salve raket, »zato se trend giblje v obe smeri, odvisno od namena rakete,« pojasnjuje Inbar.

Izstrelitev omenjene iranske rakete zato prinaša eno, a pomembno sporočilo – to je po oceni Jerusalem Posta jasen znak, da ponudba o omejevanju raketnega programa tudi v primeru ponovne oživitve sporazuma JCPOE, za kar si prizadeva Bidnova administracija - »ne bo na mizi.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek