REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Iran odgovornost za teroristični napad pripisal Saudovi Arabiji in ZDA

Iran odgovornost za teroristični napad pripisal Saudovi Arabiji in ZDARanjeni pripadniki iranskih oboroženih sil

V terorističnem napadu na parado v jugozahodnem iranskem mestu Ahvaz je življenje izgubilo 29 ljudi, več kot 50 pa jih je ranjenih. Z vojaško parado so obeleževali obletnico začetka osemletne vojne med Iranom in Irakom leta 1980, vendar je dogodek prekinil nenaden napad.

Odgovornost za današnji napad na vojaško parado na jugozahodu Irana, je prevzela skrajna skupina Islamska država (IS). Trije napadalci so bili med napadom ubiti, četrtega pa so aretirali, a je pozneje podlegel poškodbam. Iranski zunanji minister je krivdo pred tem pripisal ameriškim zaveznikom v regiji.

"Borci Islamske države so napadli zborovanje iranskih sil v mestu Ahvaz na jugu Irana," je sporočila propagandna agencija IS Amaq.

"Borci Islamske države so napadli zborovanje iranskih sil v mestu Ahvaz na jugu Irana," je sporočila propagandna agencija IS Amaq

Iranski državni mediji so sprva poročali o 24 smrtnih žrtvah, po najnovejših podatkih je število naraslo na 29. Število bi se lahko še povečalo, saj je med okoli 50 ranjenimi več oseb v kritičnem stanju.

Med mrtvimi so tudi otroci in novinar. Ob dogodku, ki so mu prisostvovali tudi guverner Ahvaza in visoki gostje je prišlo do streljanja napadalcev, ki so bili oblečeni v uniforme iranske vojske – v uniforme 92-te iranske oklepne divizije.  

Napad je trajal okoli 10 minut. Oblasti so napad označile za terorističnega, iranski zunanji minister Mohammad Javad Zarif pa je krivdo pripisal ameriškim zaveznikom v regiji.

"Ahvaz so napadli teroristi, ki jih je rekrutiral, izuril, oborožil in plačal tuji režim," je na Twitterju zapisal Zarif. Dodal je še, da Iran odgovornost za tovrstne napade pripisuje "regionalnim sponzorjem terorizma in njihovim ameriškim gospodarjem".

Da gre vendarle za utemeljene sume, da za napadom stojijo teroristične organizacije, ki jih financirajo Saudova Arabija in drugi ameriški zavezniki obstaja vrsta dolgoletnih povezav in ravnanj.

Že leta 2015 je ruski predsednik Vladimir Putin jasno povedal, da si želi zavezništvo z Kitajsko in ostalimi državami skupine BRICS zato, da bi zapolnili "varnostno vrzel", ki je nastala z ameriško zunanjo politiko, ki jo krivi tudi za nastanek ISIS-a, ki jo vidi kot neposredno posledico nezakonitih ameriških intervencij na Bližnjem vzhodu.

Na srečanju z voditelji tajnih služb držav BRICS-a je dejal naslednje: "Dobro vemo, kaj se v tem trenutku dogaja na Bližnjem vzhodu in v severni Afriki. Vidimo, da so problemi nastali zaradi teroristične organizacije, ki se sama imenuje 'Islamska država.' Toda pred nesprejemljivo intervencijo od zunaj in brez dovoljenja Varnostnega Sveta OZN v teh državah ni bilo terorizma. Očitno je, da so posledice tega hude. Vse, kar se je v zadnjih letih zgodilo v mednarodni skupnosti, je potrebno popraviti," je dejal Vladimir Putin.

Dokumenti ameriškega obrambnega ministrstva dokazali, da so ZDA ob nastajanju skupine, ki se danes imenuje "Islamska država" videle nekaj pozitivnega

Nekateri nedavno objavljeni dokumenti ameriškega obrambnega ministrstva so ob tem dokazali, da so ZDA še leta 2011 v nastajanju skupine, ki se danes imenuje "islamska država" videle nekaj pozitivnega in kot silo, ki bi lahko pomagala pri rušenju oblasti Bašarja Asada v Siriji.

ZDA se kljub temu, da so bili v to skupino vključeni posamezniki z zelo sovražnimi stališči tudi do ZDA in njenih zaveznic, se ZDA niso odločile za nasprotovanje nastajajoči teroristični skupini, ker je bilo njeno delovanje - v tistem trenutku - pač v skladu z geopolitičnimi interesi ZDA.

Da Saudova Arabija – in ne Iran, kot običajno trdijo v ZDA – dejansko podpira teroriste se je pokazalo tudi v ZDA, ob sprejemu zakona "zoper podpornike terorizma" (s kratico JASTA), ki omogoča sorodnikom žrtev terorističnih napadov enajstega septembra da tožijo Sauduvo Arabijo zaradi vloge njenih predstavnikov v terorističnih napadih.  JASTA je postal postal zakon šele potem, ko je ameriški Kongres s ponovnim glasovanjem izničil veto tedanjega ameriškega predsednika Baracka Obamo. V tistem trenutku se je zelo dobro videlo, kako tesni so odnosi med ZDA in največjim »izvoznikom terorizma« na Bližnjem vzhodu – Savduvo Arabijo.

Tudi vodja nemške obveščevalne službe BND je že pred nekaj leti v nenavadno ostrem tonu medije opozoril na nevarne aspiracije kralja Salmana in njegovega sina, ki si želita postati »voditelja arabskega sveta.« »Nekdanjo previdna diplomatska drža starejših voditeljev kraljeve družine je zamenjala impulzivna politika intervencije,« je na nepredvidljivost savske kraljeve družine opozoril vodja nemških obveščevalcev.

»Razširjeno je tudi prepričanje, da je princ Mohamed neizkušen hazarder, ki bo bolj verjetno podvojil vsoto, če bodo njegove stave padle. To je prav nasprotno od ravnanja nekdanjih savdijskih voditeljev, ki so zmeraj raje, če se tako izrazimo, stavili na vse konje,« ocenjuje novinar Patrick Cockburn.

Kar 15 od 19 teroristov, ki so bili odgovorni za napade enajstega septembra leta 2001 je namreč prišlo iz Saudove Arabije. 

Pri tem moramo vedeti tudi to, da je kar 15 od 19 teroristov, ki so bili odgovorni za napade enajstega septembra leta 2001 je namreč prišlo iz Saudove Arabije. Vendar pa so ameriške oblasti nekaterim uradnikom Saudove Arabije, ki so bili v stiku z nekaterimi teroristi takoj po napadih enajstega septembra omogočile, da se umaknejo iz ZDA.

Na osemindvajsetih straneh prikrivanega poročila komisije za preiskavo terorističnih napadov v ZDA naj bi bili ti stiki med teroristi in savdskimi uradniki podrobno opisani, še posebej pa zaščitniško ravnanje države s člani družine Osame bin Ladna, ki so jih pripadniki ameriških tajnih služb odpeljali celo do letališč. Zelo jasna je bila tudi povezava med vodjo Savdske tajne službe princem Bandarjem in najmanj enim od teroristov.

Princ Bandar je imel celo tako tesne odnose z družino nekdanjega predsednika ZDA Georga Busha, da so ga v ameriških krogih imenovali celo "Bandar Bush." Kljub temu pa so ZDA nato napadle Irak in s svojo politiko spodkopale Sirijo. Svoj napad na Irak so nato celo povezale s terorizmom, čeprav je bilo povsem jasno, da so imeli stike s teroristi predstavniki savdske države, ne pa predstavniki Iraka ali Sirije. Tudi zato iranski prst, uprt v Saudoveo Arabijo in ZDA po zadnjem napadu ni brez resne podlage.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek