REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Guverner centralne banke opisuje pobeg iz Afganistana: »Ni se smelo tako končati!«

Guverner centralne banke opisuje pobeg iz Afganistana: »Ni se smelo tako končati!«Guverner afganistanske centralne banke Ajmal Ahmady: »Obtožujem!« Vir: Twitter

Guverner afganistanske centralne banke Ajmal Ahmady je v vrsti objav na Twitterju opisal potek svojega pobega iz države, poroča Reuters.

»Ukazi, naj ne storimo ničesar in se ne borimo, so prihajali od zgoraj!«

Ahmady iz svojega varnega zatočišča namreč zdaj sporoča, da je bil padec afganistanske vlade pod taktirko predsednika Ashrafa Ghanija in Američanov ter zaveznikov z Zahoda sunkovit, ter da je bil sam v tem času popolnoma dezorientiran.

»Čeprav je velik del podeželja v zadnjih mesecih že končal v rokah talibanov, je prva prestolnica ene od provinc padla šele pred devetimi dnevi. Potem je padel tudi Ziranj. V naslednjih šestih dnevih so druga za drugo padle številne druge pokrajine - zlasti na severu. Slišal sem več govoric, da ukazi, naj se ne borimo, prihajajo od zgoraj,« razkriva zdaj že nekdanji guverner afganistanske centralne banke.

Potem opisuje, kako se je vse to zaostrilo v četrtek.

12. avgusta je bil na rednih sestankih.

V tem času je že padlo mesto Ghazni, in ko je prišel domov, so medtem padli tudi Herat, Kandahar in Baghdis.

V petek so jih v pisarni dohitele informacije o nenadnem poslabšanju razmer, pa tudi o tem, da v državo ne prihaja več ameriška valuta - dolar.

Nadalje pojasni, kako je sploh prišlo do nagle rasti nato pa padca vrednosti ameriške valute...

Pa vendar je lokalne bankirje vse do nedelje miril, češ da bo vse v redu.

»Zgrožen sem nad pomanjkanjem kakršnega koli načrtovanja ali navodil s strani afganistanskega vodstva, vlade, kaj naj počnemo,« zagrenjeno opisuje Ahmady skrajno zapleten položaj pred padcem glavnega mesta, Kabula.

Nato mu je družina v soboto poslala zaskrbljeno sporočilo, češ da je večina Ghanijeve vlade že pobegnila iz države.

V nasprotju s tem pa so se varnostne ocene glasile, da se bo talibanom uspelo prebiti do Kabula v 36 urah in da bo mesto padlo v nič krajšem roku kot 56 ur.

K sreči – ni verjel uradnim poročilom.

Več kot 300 potnikov se je vkrcalo v letalo, ki lahko prejme 100 ljudi. Nato so ugotovili, da letalo nima ne goriva ne pilota. Toda vsi so upali, da bo vzletelo.

Odbrzel je proti letališču, tam pa ga je pričakal nepopisen kaos.

»Kot se je pričakovalo, so tako zaposleni na letališču kot vojska že zapustili svoje položaje. Vsi so poleteli skozi vrata, da bi ujeli zdanji polet zasebnega afganistanskega letalskega prevoznika Kam Air. Več kot 300 potnikov se je vkrcalo v letalo, ki lahko prejme 100 ljudi. Nato so ugotovili, da letalo nima ne goriva ne pilota. Toda vsi so upali, da bo vzletelo,« opisuje klavrn položaj Ahmady.

Nato je, pravi, prišlo do prerivanja, zaslišal je strele.

Američani so prednostno evakuirali celo vojaške pse, medtem ko se je na tisoče obupanih Afganistancev poskušalo vkrcati na zadnja letala...

»Nekako so me kolegi potisnili na drug let,« poudarja Ahmady, srečen, da je še pravočasno zapustil državo.

Nato v isti sapi opozori: »Ni se smelo tako končati! Gabi se mi manjko kakršnega koli načrtovanja odpora s strani afganistanskega vodstva.«

Naposled sklene, da je pripravljen nase prevzeti svoj del krivde, če je kakor koli tudi sam prispevak k tragičnemu razvoju dogodkov, ki so po 20 letih znova pripeljali talibane na oblast v Afganistanu.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek