REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Premalo in prepozno!« Američani odpeljali 1200 Afganistancev, ki so jim pomagali, 17.000 pa pustili na cedilu

»Premalo in prepozno!« Američani odpeljali 1200 Afganistancev, ki so jim pomagali, 17.000 pa pustili na cediluJanševa vlada je Afganistance, ki so pridno delali za Slovensko vojsko in slovenske vojake - prepustila krvožejnim talibanom. Vir: Twitter

Združene države Amerike izgubljajo tekmo s časom, medtem ko si prizadevajo pospešiti obdelavo podatkov svojih nekdanjih tesnih sodelavcev na terenu - afganistanskih uslužbencev, ki v strahu pred maščevanjem talibanov želijo zapustiti Afganistan.

Tudi Janševa vlada je Afganistance, zveste sodelavce slovenskih sil v Afganistanu, ki so jim Američani in drugi zavezniki iz NATO, med njimi tudi Slovenija, obljubili pomoč - prepustila klavrni usodi.

Spomnimo, voditelji talibanov so že na začetku svojega bliskovitega vojaškega pohoda napovedali, da bodo obračunali z vsemi izdajalci afganistanskega rodu, ki so kakor koli sodelovali ali nudili pomoč predstavnikom okupacijskih sil v deželi.

Včeraj pa je nepričakovano hitro -, ker so ameriške obveščevalne službe zmotno napovedale, da se to ne bo zgodilo še vsaj v naslednja tri meseca! - dokončno zaključen prenos oblasti, ko so talibani vstopili v Kabul in predsedniško palačo, predsednik Ghani pa zbežal z letalom v Tadžikistan.

Zato kritiki svarijo, da je za številne Afganistance, ki so se odzvali na obljube držav Zahoda in prispevali tudi svoj delež za izgradnjo bolj demokratične družbe - morda že prepozno.

Ni dvoma, da so Američani in drugi zavezniki iz NATO, med njimi tudi Slovenija, naredili odločno premalo in prepozno za svoje zveste sodelavce v Afganistanu, ki so jim obljubili pomoč, namesto le-te pa jih prepustili klavrni usodi.

V petek je le okoli 1200 Afganistancev s posebnimi imigracijskimi vizumi (SIV) prispelo v Fort Lee v Virginiji v okviru načrta evakuacije Operation Allies Refuge.

Skupina, ki jo sestavljajo nekdanji vojaški prevajalci, drugi zaposleni v ZDA in njihove družine, je le delček od 18.000 Afganistancev, za katere je znano, da so se prijavili za SIV vizume zase in za svoje družine, in ki zdaj obupano želijo oditi, ker so talibani že zasedli tudi Kabul.

Številni, ki jim je bil vizum sicer že odobren, niso uspeli pravočasno zapustiti državo, opozarjajo nevladne organizacije za pravice beguncev.

Nekateri so bili ujeti in umrli grozljive smrti v provincah, ki so jih že osvojili talibani, saj so oblegana mesta padala eno za drugo kot hišica iz kart, osupljivo hitro.

Ob tem celo tisti, ki so v Kabulu že prejeli vizume, ki jim lahko rešijo glavo - niso bili na seznamu potnikov na letu, ki ga je organizirala ameriška vlada, opozarja britanski Guardian.

»To so ljudje, ki imajo vizume, vendar nikoli niso dobili termin evakuacije, zato je to zdaj skrajno bizarna situacija,« poudarja James Miervaldis, predsednik upravnega odbora skupine za podporo beguncem Noben ne bo pozabljen (No One Left Behind).

Skupina, ki so jo ustanovili begunci, zbira denar za plačilo komercialnih letov za Afganistance s statusom SIV.

Doslej so zbrali milijon dolarjev in 41 afganistanskih družin poslali na varno.

Neposredni cilj je plačilo letov za 100 družin in po možnosti za 500, če ameriška vlada ne bo zadovoljila povpraševanja po letih, poudarja Miervaldis.

State Department je v petek obljubil, da se bo število letov povečalo zaradi tistih, ki imajo vizume.

»Imamo veliko, obvezujočo odgovornost do teh pogumnih Afganistancev. Dodatni leti bodo vsak dan, saj boste videli, da se bo število letov v prihodnjih dneh in tednih zelo hitro povečalo,« je novinarjem povedal tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price.

Toda obljube in zaveze tako State Departmenta kot ostalih zaveznikov ZDA iz zveze NATO, ki so se v preteklih letih oslanjali na usluge in pomoč svojih afganistanskih sodelavcev, so očitno zamudile, ker so talibani medtem že prevzeli oblast v državi.

Medtem so očividci na družbenih omrežjih objavili grozljive video posnetke obupanih ljudi, ki na letališču v Kabulu poskušajo ujeti zadnje polete iz države.

Tudi tako, da se držijo za zunanje dele, kolesa ali pa se vzpenjajo celo na krilo letala, ki je že pred vzletom in pospešuje...

Mediji poročajo tudi o številnih smrtnih žrtvah, ko so obupanci zdrseli z letal.

In padli na tla.

Obupanca. Vir: Twitter

Tudi sam birokratski postopek prijave za vizum SIV se je doslej izkazal za počasnega, zamudnega in okornega, ob tem si State Department niti ne želi na ozemlje ZDA sprejeti vse svoje nekdanje sodelavce, zdaj begunce iz Afganistana, saj si, kot poročajo ameriški mediji, prizadeva najti varno mesto za Afganistance, ki so sredi procesa izdajanja vizumov.

State Department ne želi na ozemlje ZDA sprejeti vse svoje nekdanje sodelavce, zdaj begunce iz Afganistana, saj si, kot poročajo ameriški mediji, prizadeva najti varno mesto za Afganistance, ki so sredi procesa izdajanja vizumov.

Združene države so v četrtek naznanile, da bodo v Katar poslale 1000 uradnikov, ki naj bi pospešili obravnavo vlog za posebne imigrantske vizume.

Washington se medtem pogovarja s Kazahstanom, Tadžikistanom in Uzbekistanom o sprejemu Afganistancev.

Bela hiša pa je enako prošnjo za sprejem beguncev iz Afganistana naslovila tudi na Albanijo in Kosovo, poroča Reuters.

Albanski premier Edi Rama je sinoči potrdil, da bo njegova država sprejela afganistanske begunce.

Kmalu zatem se je iz Prištine oglasila tudi Vjosa Osmani in objavila, da je dala soglasje za začasen sprejem Afganistancev, dokler zanje ne bo rešeno vprašanje imigracijskih vizumov za ZDA.

Marionetna afganistanska vlada je bila namreč prva država, ki je priznala Kosovo.

Svoja vrata za Afganstance pa sta odprli tudi Albanija in Severna Makedonija, v kateri ima albanska manjšina pomembna mesta v vladi in koaliciji.

Vse, kar je manj kot popolna evakuacija vseh zaveznikov in njihovih družin, bi predstavljalo zanikanje naše moralne odgovornosti.

Krishanti O'Mara Vignarajah, predsednica luteranskega Urada za priseljence in begunce, je dejala, da je oziraje na varnostne razmere v Afganistanu zdaj že prepozno za začetek pogajanj s tretjimi državami.

»Res je, da so v teku prizadevanja, da bi svojo moralno obveznost prepustili drugim državam. Vse, kar je manj kot popolna evakuacija vseh zaveznikov in njihovih družin, bi predstavljalo zanikanje naše moralne odgovornosti. Zmedlo nas je dejstvo, da se administracija v Washingtonu upira nuji, da bi jih vse pripeljala na ameriško ozemlje. Zdi se nam popolnoma odbito, da zdaj trkamo na vrata tretjih držav s prošnjo, naj storijo tisto, kar ZDA ni uspelo kljub dejstvu, da bi lahko,« je nekoliko zagrenjeno opozorila na grozljiv položaj v katerem so se - ne po svoji krivdi - zdaj znašli številni Afganistanci, ki so zaupali Zahodu.

Tisti, ki so upravičeni do SIV vizuma predstavljajo le delček afganistanskega prebivalstva, ki je zdaj zelo ranljiv, ker so se pridružili prizadevanjem, ki jih je podpiral Zahod, preden se je odločil podpisati pakt s talibani.

Gre tako za skupine za pravice žensk, ki so si prizadevale za spodbujanje izobraževanja deklic, kot številne druge družbene ali gospodarske projekte.

Nič manj grozljivo se zdi, da so ZDA zavrnile prošnje svojih nekdanjih uslužbencev, Afganistancev, ki za Američane niso delali dovolj dolgo (eno ali dve leti, odvisno od službe, ki so jo imeli), da bi se tudi sami lahko kvalificirali za vizum SIV.

Kar se Slovenije tiče, obrambni minister Matej Tonin je bil včeraj, ko je padel Kabul in država v celoti pristala v rokah talibanov, nekoliko preveč zaposlen med maševanjem na Brezju, da bi se ga dotaknila negotova usoda nekdanjih sodelavcev pripadnikov Slovenske vojske, Afganistancev, ki so slovenskim vojakom pomagali in jim ne malokrat reševali tudi življenje na terenu.

Iz Toninovih skopih besed, ki jih je zaupal medijem na to temo je namreč sklepati, da je navkljub ogromnim vložkom v obrambo, življenja nekdanjih zvestih sodelavcev Slovenske vojske pišmeuhovsko prepustil tretjim državam, ki imajo zmogljivosti, da jim priskrbijo varen umik iz nevarne dežele.

Toda očitno je, da niti največja država iz Severnoatlantskega zavezništva ni bila sposobna pravočasno predvideti, kako bodo potekali dogodki in niti ni sposobna ljudi, ki jim je obljubljena pomoč - pripeljati na varno.

Tako kot to očitno ni sposoben niti minister in podpredsednik vlade ter šef krščanske NSi Matej Tonin.

Skratka, Janševa vlada je Afganistance, ki so pridno delali za slovenske vojake - prepustila njihovi klavrni usodi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek