REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Novi Vietnam: Brezpogojni umik ZDA iz Afganistana je tudi slovenske vojake postavil na stran okupatorjev in poražencev

Novi Vietnam: Brezpogojni umik ZDA iz Afganistana je tudi slovenske vojake postavil na stran okupatorjev in poražencevVojaki ZDA v Afganistanu - od odločne podpore do brezpogojnega umika. Vir: Twitter

Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal, da se bodo ZDA iz Afganistana umaknile do 11. septembra 2021, točno dvajset let po terorističnih napadih v Združenih državah Amerike, po katerih se je pričela »neskončna ameriška vojna proti terorizmu.«

Toda umik odpira celo vrsto dilem.

Ameriški umik iz Afganistana po dveh desetletjih vojne za seboj pušča namučeno in opustošeno deželo. V kateri so dosegli…nič. Brezpogojen umik ne zveni ravno kakor zmaga. Bolj je podoben brezpogojni predaji.

Prvič zato, ker s to odločitvijo aktualni ameriški predsednik krši dogovor, na katerega je pristal njegov predhodnik Donald Trump.

Po tem dogovoru pa bi se ZDA morale iz Afganistana umakniti že do 1. maja letos.

Talibani so se ob tem obvezali, da do tedaj ne bodo napadali vojakov ZDA, ne pa tudi, da ne bodo napadali afganistanske vojske in policije.

Prav tako ni jasno, kako bodo po 1. maju ravnali do ameriških vojakov.

Ameriško obrambno ministrstvo jih svari in napoveduje odgovor, če bodo uporabljali orožje.

V samem Afganistanu odhod ameriške vojske številni prebivalci pozdravljajo, druge pa je strah maščevanja talibanov, ki že sedaj nadzorujejo polovico države.

Na koncu pa se postavlja tudi vprašanje, kaj so ZDA in njene koalicijske partnerice, med njimi tudi Slovenija, v Afganistanu sploh dosegle?

Američani se namreč umikajo - brezpogojno.

Predvsem pa je jasno, da je bila ta intervencija, ki je bila izpeljana zaradi boja proti terorizmu in z namenom izgradnje druge države - popoln neuspeh.

Scott Ritter, nekdanji obveščevalni časnik pri ameriških marincih je prepričan, da v Afganistanu za Američani in zvezo NATO ne ostaja nič, na kar bi lahko bili ponosni.

»Ameriški umik iz Afganistana po dveh desetletjih vojne za seboj pušča namučeno in opustošeno deželo. V kateri smo dosegli … nič,« je prepričan.

Slovenska vojska v Afganistanu
Tudi v dvajsetih letih bojevanja Američani in njihovi zavezniki iz zveze NATO ciljev niso dosegli. Afganistan so zapustili takšnega, kot je bil. Le bolj razrušenega... Vir: Twitter

Z brezpogojnim umikom se je Biden sicer rešil pasti, ko bi ob čakanju na izpolnjevanje določenih pogojev morali ameriški vojaki še naprej ostajati v Afganistanu.

To pa je pred njim spoznal že Donald Trump.

Toda ZDA so intervenirale v Afganistanu zato, da država ne bi bila zatočišče za Al Kaido in druge teroristične skupine.

V Afganistanu je Gina Haspel s pomočjo agentov ameriške agencije CIA zgradila zasebno vojsko 'pogodbenikov', ki niso odgovarjali nikomur in so poročali le afganistanski tajni službi, ki je bila pod nadzorom CIE. Zaradi mučenja, ubojev in uporabe dronov zoper »pomembne tarče« so bili zelo osovraženi med ljudstvom.

Toda ta cilj ni dosežen.

Brezpogojni umik pa pomeni tudi, da ni garancij, da bodo afganistanske sile lahko obstale, ni zagotovil, da bodo obvarovane pravice žensk in prav tako ni nobenih zagotovil in možnosti, da bi v Afganistanu ZDA lahko obdržale oporišče za svoje specialce.

Najvišji ameriški častniki so ob tem Joeja Bidna opozarjali, da bo »brezpogojni umik obsodil afganistansko vlado in vojsko na kolaps, podoben vietnamskemu

Biden se je kljub temu odločil za prav takšen umik in to pove več, kot vse deklaracije in govori ob odhodu ameriških vojakov iz ZDA.

Ti vojaki so se v tej državi, podobno kot tudi slovenski že prej, zadrževali bistveno dalj časa, kot je bilo to nujno potrebno, če je bilo sploh kdaj.

In zagotovo ne odhajajo kot »zmagovalci«.

Prav nasprotno. Iz Afganistana odhajajo tako kot Britanci, Rusi in še mnogi drugi pred njimi – kot poraženci.

Slovenska vojska v Afganistanu
Slovenska vojska v Afganistanu - pomagali so pri okupaciji, odšli kot poraženci. Vir: Twitter

Da se je Biden za umik sploh odločil, pa je največ prispeval novi direktor CIA, diplomat William Burns.

Pred njim je CIO vodila razvpita Gina Haspel, ki je sama vodila mučenja ujetnikov.

V Afganistanu je s pomočjo agentov CIA zgradila zasebno vojsko »pogodbenikov«, ki niso odgovarjali nikomur in so poročali le afganistanski tajni službi, ki je bila pod nadzorom CIE.

Zaradi mučenja, ubojev in uporabe dronov zoper »pomembne tarče« so bili zelo osovraženi med ljudstvom.

Ameriški vojaki bi enako kot slovenski, ki so iz države odšli pred nekaj leti, želeli slišati, da je 'misija' končana, toda dejstva so kruta. Na kratko: dvajsetletna vojna ni prinesla nič drugega kot smrt okoli 2000 Američanov ob tem pa je ubila in ranila več sto tisoč Afganistancev. V Afganistanu so bili kot okupatorji, odšli pa so kot poraženci.

Ameriški vojaki bi enako kot slovenski, ki so iz države odšli pred nekaj leti, želeli slišati, da je »misija« končana, toda dejstva so kruta.

V Afganistanu so bili kot okupatorji, odšli pa so kot poraženci.

»ZDA zapuščajo Afganistan skoraj takšen, kot so ga našle pred dvema desetletjema, z nedotaknjenimi talibani, ki še vedno v večini odločajo, ter Al Kaido in drugimi ekstremističnimi skupinami, kot je Islamska država, ki nadaljujejo z delovanjem z afganistanskega ozemlja,« ocenjuje Scott Ritter.

Pri tem pa je Slovenska vojska še lani rinila v Afganistan.

Od Odločne podpore pa je danes ostal samo še - brezpogojen umik.

Brezpogojen umik pa ne zveni ravno kakor zmaga.

Bolj je podoben brezpogojni predaji.

Na kratko: Dvajsetletna vojna ni prinesla nič drugega kot smrt okoli 2000 Američanov, ob tem pa je ubila in ranila več sto tisoč Afganistancev.

Afganistan pa je spremenila v opustošeno, ruinirano, propadlo državo – nasprotno od tega, kar so ZDA in njene zaveznice želele doseči.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek