ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Novi Vietnam: Brezpogojni umik ZDA iz Afganistana je tudi slovenske vojake postavil na stran okupatorjev in poražencev
Ameriški predsednik Joe Biden je napovedal, da se bodo ZDA iz Afganistana umaknile do 11. septembra 2021, točno dvajset let po terorističnih napadih v Združenih državah Amerike, po katerih se je pričela »neskončna ameriška vojna proti terorizmu.«
Toda umik odpira celo vrsto dilem.
What did 20 years of western intervention in Afghanistan achieve? Ruination https://t.co/ParMluiloS
— The Guardian (@guardian) April 16, 2021
Prvič zato, ker s to odločitvijo aktualni ameriški predsednik krši dogovor, na katerega je pristal njegov predhodnik Donald Trump.
Po tem dogovoru pa bi se ZDA morale iz Afganistana umakniti že do 1. maja letos.
Talibani so se ob tem obvezali, da do tedaj ne bodo napadali vojakov ZDA, ne pa tudi, da ne bodo napadali afganistanske vojske in policije.
Prav tako ni jasno, kako bodo po 1. maju ravnali do ameriških vojakov.
Ameriško obrambno ministrstvo jih svari in napoveduje odgovor, če bodo uporabljali orožje.
The US dragged Britain and other allies in to Afghanistan on false pretences by forging intelligence which tarnished Britain and France's reputation, where's our apology? Biden is finally doing the right thing.
— Codey (@codeysharp) April 15, 2021
V samem Afganistanu odhod ameriške vojske številni prebivalci pozdravljajo, druge pa je strah maščevanja talibanov, ki že sedaj nadzorujejo polovico države.
Na koncu pa se postavlja tudi vprašanje, kaj so ZDA in njene koalicijske partnerice, med njimi tudi Slovenija, v Afganistanu sploh dosegle?
Američani se namreč umikajo - brezpogojno.
I am immeasurably grateful for the bravery that members of our Armed Forces have shown through nearly two decades of combat and deployments in Afghanistan. They have never backed down. They have never wavered in their resolve. And they have paid a tremendous price on our behalf. pic.twitter.com/nbUEir0Wil
— President Biden (@POTUS) April 15, 2021
Predvsem pa je jasno, da je bila ta intervencija, ki je bila izpeljana zaradi boja proti terorizmu in z namenom izgradnje druge države - popoln neuspeh.
Scott Ritter, nekdanji obveščevalni časnik pri ameriških marincih je prepričan, da v Afganistanu za Američani in zvezo NATO ne ostaja nič, na kar bi lahko bili ponosni.
»Ameriški umik iz Afganistana po dveh desetletjih vojne za seboj pušča namučeno in opustošeno deželo. V kateri smo dosegli … nič,« je prepričan.
Z brezpogojnim umikom se je Biden sicer rešil pasti, ko bi ob čakanju na izpolnjevanje določenih pogojev morali ameriški vojaki še naprej ostajati v Afganistanu.
To pa je pred njim spoznal že Donald Trump.
Toda ZDA so intervenirale v Afganistanu zato, da država ne bi bila zatočišče za Al Kaido in druge teroristične skupine.
US to withdraw from Afghanistan after two decades of war leaving behind a tortured wasteland and having accomplished… NOTHINGhttps://t.co/daRzRnk5G0 pic.twitter.com/Bm5thEdVDd
— Ron Paul Institute (@RonPaulInstitut) April 15, 2021
Toda ta cilj ni dosežen.
Brezpogojni umik pa pomeni tudi, da ni garancij, da bodo afganistanske sile lahko obstale, ni zagotovil, da bodo obvarovane pravice žensk in prav tako ni nobenih zagotovil in možnosti, da bi v Afganistanu ZDA lahko obdržale oporišče za svoje specialce.
Najvišji ameriški častniki so ob tem Joeja Bidna opozarjali, da bo »brezpogojni umik obsodil afganistansko vlado in vojsko na kolaps, podoben vietnamskemu.«
Biden se je kljub temu odločil za prav takšen umik in to pove več, kot vse deklaracije in govori ob odhodu ameriških vojakov iz ZDA.
US to withdraw from Afghanistan after 20 yrs of war leaving behind a tortured wasteland and having accomplished… NOTHING.
— Greg Bean (@GregLBean) April 14, 2021
".. wasting trillions of dollars of American treasure" pirated from Iraq, Libya, Syria.. " treasure is such an appropriate term!!https://t.co/UptzSXHw8R
Ti vojaki so se v tej državi, podobno kot tudi slovenski že prej, zadrževali bistveno dalj časa, kot je bilo to nujno potrebno, če je bilo sploh kdaj.
In zagotovo ne odhajajo kot »zmagovalci«.
Prav nasprotno. Iz Afganistana odhajajo tako kot Britanci, Rusi in še mnogi drugi pred njimi – kot poraženci.
Da se je Biden za umik sploh odločil, pa je največ prispeval novi direktor CIA, diplomat William Burns.
Pred njim je CIO vodila razvpita Gina Haspel, ki je sama vodila mučenja ujetnikov.
On new #CIA director Gina #Haspel: In 2017 @ECCHRBerlin called on Germany's Public Prosecutor to issue arrest warrant against Haspel bc she oversaw #torture https://t.co/Q99fsAWHnb; She'd fall within #ICC Afghanistan-plus investigation of US #CIA torture https://t.co/RB0KJnmk4b
— Katherine Gallagher (@katherga1) March 13, 2018
V Afganistanu je s pomočjo agentov CIA zgradila zasebno vojsko »pogodbenikov«, ki niso odgovarjali nikomur in so poročali le afganistanski tajni službi, ki je bila pod nadzorom CIE.
Sickening! Trump's C.I.A. under Gina Haspel is committing mass murder in Afghanistan. https://t.co/Ve92eTtrJH
— Entropx (@entropx) December 20, 2020
Zaradi mučenja, ubojev in uporabe dronov zoper »pomembne tarče« so bili zelo osovraženi med ljudstvom.
Ameriški vojaki bi enako kot slovenski, ki so iz države odšli pred nekaj leti, želeli slišati, da je »misija« končana, toda dejstva so kruta.
V Afganistanu so bili kot okupatorji, odšli pa so kot poraženci.
»ZDA zapuščajo Afganistan skoraj takšen, kot so ga našle pred dvema desetletjema, z nedotaknjenimi talibani, ki še vedno v večini odločajo, ter Al Kaido in drugimi ekstremističnimi skupinami, kot je Islamska država, ki nadaljujejo z delovanjem z afganistanskega ozemlja,« ocenjuje Scott Ritter.
Pri tem pa je Slovenska vojska še lani rinila v Afganistan.
Toda slovenska vojska s tem nima nič! Z morilskimi droni tudi nič! Z avstralskimi masakri tudi nič!
— ciril brajer (@CiroBrajer) December 23, 2020
US continues its long history of using death squads, this time in Afghanistan. This is nothing but horrifying — RT Op-ed https://t.co/YTc6fZp3nF
Od Odločne podpore pa je danes ostal samo še - brezpogojen umik.
Brezpogojen umik pa ne zveni ravno kakor zmaga.
Bolj je podoben brezpogojni predaji.
Slovenska vojska pa gre v Afganistan. Odločno. Kar naj gre. https://t.co/nOGQKXP9Lo
— jona (@jona_amitajev) July 31, 2020
Na kratko: Dvajsetletna vojna ni prinesla nič drugega kot smrt okoli 2000 Američanov, ob tem pa je ubila in ranila več sto tisoč Afganistancev.
Afganistan pa je spremenila v opustošeno, ruinirano, propadlo državo – nasprotno od tega, kar so ZDA in njene zaveznice želele doseči.