REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Afganistan je »poraz in grozljivka za ZDA in zvezo NATO«, USA Today svari: »Bidnova 'vrnitev Amerike' je sedaj v ruševinah!«

Afganistan je »poraz in grozljivka za ZDA in zvezo NATO«, USA Today svari: »Bidnova 'vrnitev Amerike' je sedaj v ruševinah!«Za Američane in Joeja Bidna polomija, za Kitajce in Ruse pa priložnost za nazdravljanje: Xi Jinping in Vladimir Putin. Vir: Twitter

V tem trenutku je že povsem jasno, da bo imel poraz ZDA in zaveznic Washingtona v zvezi NATO velike geopolitične posledice.

Prizori iz Kabula so zelo podobni nekdanjim prizorom iz vietnamskega Saigona.

Helikopterji odvažajo begunce in vojake, številni, ki so pomagali ZDA v njihovem 20-letnem »boju proti terorizmu« pa so prepuščeni svoji usodi.

To je huda lekcija za vse, ki se zanašajo na »ameriško zavezništvo.«

Od bližnjevzhodnih držav do držav jugovzhodne Azije, vse do BiH, Kosova in baltskih držav – vsi lahko vidijo, kako malo pomenijo ameriške in garancije zveze NATO!

Premagali pa so jih talibani, taisti, ki so jih ZDA nekoč same oboroževale!

To je poraz tudi za Slovenijo in osebno za Janeza Janšo, ki je za intervencijo v Afganistanu navijal in jo branil z vsemi sredstvi.

Da gre za največji poraz zveze NATO priznava sedaj tudi slovenski predsednik vlade.

Toda bolj prav bi bilo, če bi se pokesal tudi za to, ker je osebno podpiral napade na Afganistan, Irak in vse ostale ameriške intervencije, ki so se zmeraj končale enako.

Intervencija v Afganistanu ni imela za cilj samo uničenje oporišč Al Kaide, pač pa tudi izgradnjo demokracije in zaščita pravic vseh, predvsem pa žensk.

Te pa so sedaj prepuščene svoji usodi.

Jok dekleta iz Afganistana, ki pravi, da bodo afganistanske ženske ostale pozabljene v zgodovini in prosi vse, da naj molijo za njih je pretresljiv, prav tako kaotični in tragični prizori obupanih ljudi, ki poskušajo zbežati z letališča v Kabulu.

Ameriški časnik »USA Today« piše o »Bidnovi afganistanski grozljivki« in o tem, kako se je napačen račun z dobrimi nameni končal z »katastrofalnimi, predvidljivimi rezultati.«

»Le malo ameriških predsednikov je doživelo razkritje svojih zmot na tako spektakularen način v realnem času, kot Joe Biden v Afganistanu,« poudarja USA Today.

»Verjetnost, da bodo talibani pregazili vse in imeli v oblasti celotno državo je izjemno neverjetna,« je Joe Biden dejal novinarjem julija, ko je javnosti sporočil, da se ZDA umikajo iz Afganistana.

Toda že včeraj je padel tudi Kabul, afganistanski predsednik Ašraf Ghani pa je pobral šila in kopita ter zbežal. Domnevno v Tadžikistan, toda ta država zdaj trdi, da o tem ne ve ničesar.

»To ni Saigon,« se je pred novinarji zmrdoval zunanji minister ZDA Anthony Blinken in zavračal primerjavo med kolapsom Južnega Vietnama dve leti zatem, ko so leta 1975 ZDA zapustile državo.

Toda medtem ko je govoril, so helikopterji neprestano preletavali Kabul in evakuirali še zadnje ameriške civiliste in vojake.

Še bolj neprijetna je še ena primerjava –, da je celo komunistični režim v Afganistanu vzdržal še leto in pol zatem, ko je Sovjetska zveza leta 1989 zapustila deželo po Hindukušem, sedaj pa je marionetni ameriški režim v Kabulu strmoglavil še predno so enote ZDA v celoti zapustile državo.

»Bidnovo zunanjepolitično geslo in obljuba svetu 'Amerika se je vrnila' po letih Trumpovih nesmislov, sedaj leži v ruševinah,« opozarja USA Today.

Medtem slavijo ameriški nasprotniki.

Ameriškega veleposlanika so z zastavo v rokah že evakuirali iz Kabula.

Kitajska pa je pripravljena na prijateljske odnose in sodelovanje z Afganistanom ter pozdravlja možnost za poglobitev vezi s to državo, je po vrnitvi talibanov na oblast v Kabulu danes sporočila tiskovna predstavnica vlade v Pekingu.

»Talibani so večkrat izrazili upanje v razvoj dobrih odnosov s Kitajsko in se veselijo sodelovanja Kitajske pri obnovi in razvoju Afganistana.«

»Talibani so večkrat izrazili upanje v razvoj dobrih odnosov s Kitajsko in se veselijo sodelovanja Kitajske pri obnovi in razvoju Afganistana,« je danes novinarjem povedala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Hua Chunying.

»To pozdravljamo. Kitajska spoštuje pravico Afganistancev, da neodvisno odločajo o svoji usodi, in je pripravljena nadalje razvijati prijateljske odnose in sodelovanje z Afganistanom,« je dodala.

Pozvala je talibane, naj zagotovijo »gladek prenos« oblasti in držijo obljubo, da se bodo pogajali o vzpostavitvi »odprte in vključujoče islamske vlade« ter zagotovili varnost Afganistancev in tujih državljanov.

Kitajsko veleposlaništvo v Kabulu po njenih besedah ostaja odprto.

Medtem se bo ruski veleposlanik v Afganistanu že v torek sestal s talibani, Rusija pa se bo o priznanju njihove vlade odločila na podlagi njihovega ravnanja, je danes sporočeno iz Moskve.

Rusija je v zadnjih letih večkrat gostila predstavnike talibanov, tam so potekala tudi mirovna pogajanja.

Njen veleposlanik v Kabulu Dmitrij Žirnov je medijem povedal, da so talibani že vzpostavili »javni red«, varujejo rusko veleposlaništvo, šole za dekleta pa ostajajo odprte.

»Naš veleposlanik je v stiku s talibanskim vodstvom, jutri se bo srečal s talibanskim koordinatorjem za varnost,« je predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Zamir Kabulov povedal v pogovoru za moskovsko radijsko postajo Eho.

Pogovori naj bi se sicer osredotočili na to, kako namerava talibanski koordinator za varnost zagotoviti varnost za rusko veleposlaništvo v Kabulu.

V nedeljo, ko so talibani prevzeli oblast v Afganistanu, je Kabulov dejal, da Rusija nima načrta evakuirati svojega veleposlaništva.

Dejal je še, da se bo Kremelj o priznanju nove vlade v Kabulu odločil na podlagi »ravnanja talibanskih oblasti.«

»Pozorno bomo opazovali, kako bodo v bližnji prihodnosti vodili državo. Glede na rezultate bodo ruske oblasti sprejele potrebne sklepe,« je sklenil Kabulov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek