REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Globalni dogovor o migracijah belgijsko vlado spremenil v manjšinsko

Globalni dogovor o migracijah belgijsko vlado spremenil v manjšinskoCharles Michel VIir:Pixsell

Belgijski premier Charles Michel je sporočil, da jo je zapustila največja koalicijska stranka, flamska nacionalistična stranka N-VA zaradi načrtovane podpore Belgije globalnemu dogovoru ZN o migracijah. Pred tem je po izredni seji vlade, ki so jo sklicali prav zaradi dogovora, vodja N-VA Bart De Wever napovedal, da odhajajo iz vlade.

Michel je napovedal preoblikovanje vlade, ki b odslej manjšinska. Po poročanju New York Timesa je pet ministrov iz stranke N-VA že prepustilo svoja mesta petim drugim ministrom, ki so jih prispevale druge stranke manjšinske vlade. Ne glede na to pa bo Charles Michel odšel v Marakeš in podpisal dogovor, ki ga je belgijska vlada podprla že julija letos, takrat tudi s podporo stranke N-VA.

Michel je dejal, da bo vlado vodil še naprej zaradi stabilnosti.

Belgija je država, v kateri so Flamci in Valonci največji etnični skupini, po nacionalen ključu izvoljene stranke pa pogosto vodijo zoperstavljene politike. Brezvladje v Belgiji ni nekaj nenavadnega, pač pa precej pogost pojav.

Michel je sicer francosko govoreči liberalec in ker ni uspel pridobiti podpore N-VA za globalni dogovor OZN, je podporo poiskal in v četrtek tudi dobil v parlamentu. Z izstopom stranke N-VA iz vlade bo sedaj vlado preoblikoval tako, da bo v skladu z zakonodajo, ki zahteva enako število ministrov francosko govoreče in flamske skupnosti. Prihodnje volitve naj bi bile sicer maja 2019. Michel je dejal, da bo vlado vodil še naprej »zaradi stabilnosti.«

Državo zadnjih 14 dni pretresajo tudi demonstracije. Okoli 1000 ljudi se je podobno kot v Franciji zadnji dve soboti zbralo tudi v Bruslju, kjer so protestirali proti visokim davkom in vsesplošni draginji, ki najbolj tolče predvsem po tistih z najnižjimi dohodki. Policija je proti demonstrantom uporabila solzivec in jih okoli 400 tudi aretirala.

»Trpimo. Računi so previsoki. Nimam počitnic, nobenega luksuza, samo davke, davke, davke,« je dejala Ida Borremans, ki dela kot čistilka in je prav tako protestirala ta teden v Bruslju.

Manj kot zaslužite, več davkov plačate

Laetitia Hallemans, belgijska natakarica pa je dejala, da je sistem usmerjen proti ljudem, kot je ona. »Manj kot zaslužite, več davkov plačate,« je dejala in povedala več zgodb o starih ljudeh, ki so ostali brez denarja in prijateljih, ki garajo, pa si ne morejo privoščiti najnujnejših potrebščin.

Revolt flamskih nacionalistov sovpada s temi demonstracijami, pa tudi z okrepljenim nacionalizmom in populizmom v Evropi, kar dokazuje tudi vzpon desnih strank v Italiji, Avstriji, Madžarski, Poljski, Češki in še nekaterih državah.

Čeprav bo belgijski predsednik vlade podpisal globalni dogovor OZN o migracijah pa, piše NYT, strokovnjaki opozarjajo, da »ni jasno, kakšno legitimnost bo imela njegova manjšinska vlada.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek