REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

General: ZDA bodo »zelo verjetno« v vojni s Kitajsko »v naslednjih 15-ih letih«

General: ZDA bodo »zelo verjetno« v vojni s Kitajsko »v naslednjih 15-ih letih«

Nekdanji poveljnik ameriških sil v Evropi je v nekoliko strašljivi oceni dejal, da bi po njemu znanih podatkih in analizah zaradi vse slabših odnosov med Kitajsko in ZDA do vojne med obema državama prišlo v naslednjih 15-ih letih.

Po njegovi oceni je to celo »zelo verjetno«. Upokojeni Ben Hodges general je o tej temi govoril na varšavskem varnostnem forumu, kjer je razpravljal predvsem o tem, »kako se soočiti s kitajsko nevarnostjo«. Za to pa mora Evropa odigrati bolj aktivno vlogo pri lastni obrambi.

Zaradi ameriškega ukvarjanja s Kitajsko mora Evropa odigrati bolj aktivno vlogo pri lastni obrambi.

»ZDA potrebujejo zelo močan evropski steber. Mislim, da bi v 15 letih – to sicer ni neizbežno, toda je zelo verjetno – lahko bili v vojni s Kitajsko, je opozoril general Hodges.

General Ben Hodges (levo) Vir:Slovenskavojska.si
General Ben Hedges (levo) na obisku v Sloveniji leta 2017, ko ga je gostil načelnik generalštaba Slovenske vojske general Alen Geder. Vir: www.slovenskavojska.si

Prav zato naj bi bili višji izdatki za obrambo evropskih držav »najvišja prioriteta« ameriške administracije, saj se bodo ZDA medtem morale pripravljati, da bodo v »desetih ali petnajstih letih morale v vojno na Pacifiku.«

Nekdanji poveljnik je tudi dejal, da so odnosi med ZDA in Kitajsko v zadnjem času postali »vse bolj napeti« Kitajsko pa je obtožil da krade visoko tehnologijo in si prisvaja ključno infrastrukturo po Afriki in Evropi. Dejal je, da ima samo v Evropi Kitajska v svoji lasti že več kot 10 odstotkov pristanišč.

Hodges je služboval kot ameriški poveljnik v Evropi od leta 2014 pa do lani. Danes dela za Center za evropske študije, inštitut s sedežem v Washingtonu, ki je specializiran za proučevanje Evrope. Omenjeni »think - tank« dobiva velike donacije predvsem od podjetij, ki proizvajajo orožje, kot sta na primer Lockheed Martin in Raytheon, pa tudi od ameriškega obrambnega ministrstva.

Kitajska kopenska vojska

Svoje opozorilo je izrekel v trenutku, ko je v Južnem kitajskem morju znova prišlo do več incidentov med ameriškimi in kitajskimi vojaškimi ladjami. Pri tem so ameriške plule v vodah, ki jih ima Kitajska za svoje morje, medtem ko ZDA tega ne priznavajo in se sklicujejo na pravico do »svobode plovbe.« Ob zadnjem takšnem incidentu sta se ameriški in kitajski rušilec skoraj zaletela.

Odnosi med državama so slabi tudi na gospodarskem področju, saj so ZDA na kitajsko blago v višini 250 milijard dolarjev, ki se prodaja v ZDA, uvedle dodatne carine, Kitajska pa je odgovorila z lastnimi carinami in drugimi omejevalnimi ukrepi in hkrati svoj trg bolj odprla za izdelke drugih držav. ZDA so Kitajsko obtoževale tudi za vmešavanje v volitve.

 Da je Južno kitajsko morje res vir potencialnega naslednjega konflikta med velikimi silami pa sicer ni novost – na to dejstvo opozarja cela vrsta geopolitičnih analiz in strokovnjakov. Vendar to seveda ni nujno – odvisno pa je od tega, v katero smer se bodo razvijali prihodnji odnosi med državami.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek