REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Facebook neuspešen pri izbrisu 300.000 videoposnetkov, ki prikazujejo teroristični napad v Novi Zelandiji

Facebook neuspešen pri izbrisu 300.000 videoposnetkov, ki prikazujejo teroristični napad v Novi Zelandijivir: FB

Statistični podatki kažejo, kako močni so družbeni mediji, vendar je s takšno močjo treba prevzeti tudi enako odgovornost.

Grozota se je začela v petek zjutraj na Novi Zelandiji, ko je domnevni strelec uporabil Facebook, da je v živo prenašal svoj napad na mošejo Al Noor, eno od dveh mošej, ki jih je napadel, in uprizoril večino smrtnih žrtev. Veliko ur kasneje, dolgo po tem, ko je bil aretiran storilec in drugi osumljenci, so nekateri uporabniki interneta še vedno nalagali in prenašali video na YouTube in druge spletne platforme. Iskanje ključnih besed, povezanih z dogodkom, kot je »Nova Zelandija«, je prikazalo dolg seznam videoposnetkov, od katerih so bili številni dolgi in necenzurirani pogledi na pokol.

17. marca (v nedeljo) je vodja komunikacij in politike za Facebook v Avstraliji in na Novi Zelandiji, Mia Garlick, na Facebooku poslala posodobitev preko Twitterjevega računa Facebook Newsroom, v katerem je navedeno, da je bilo v 24 urah odstranjenih 1,5 milijona videoposnetkov novozelandskega prenosa v živo.

28-letni storilec, Brenton Tarrant, je uporabil kamero na glavi, da je v živo prenašal svoj grozljiv teroristični napad na Facebooku.

Glede na poročanje na Twitterju v storitvi Facebook Newsroom so napadalčev račun v eni uri po napadu zaprli. 

Na Twitterju so zapisali: »V prvih 24 urah smo globalno odstranili 1,5 milijona videoposnetkov o napadu, od katerih je bilo več kot 1,2 milijona blokiranih pri nalaganju…«

Spletni portal TechCrunch je objavil, da je na Facebooku več videoposnetkov, ki so še vedno na voljo več kot 12 ur po pokolu.

28-letni storilec, Brenton Tarrant, je uporabil kamero na glavi, da je v živo prenašal svoj grozljiv teroristični napad na Facebooku.

Ljudje, kot je Mark Rickerby, v komenntarjih pravijo številkam Facebooka »metrika nečimrnosti«, ki ne dokazujejo jasno, ali je bilo blokiranje videa učinkovito pri resničnem obravnavanju vprašanja.

Napisal je: »Te številke so meritve nečimrnosti, razen če so prikazane poleg pogovorov in ogledov videoposnetkov v živo. To meji na napačne informacije, ki nam ne omogočajo razumevanja prave razsežnosti distribucije.«

Da ne omenjamo zmogljivosti uporabnikov socialnih medijev pri izmenjavi informacij. Posameznik lahko posname videoposnetek v živo na svojem telefonu in ga deli na drugih platformah, kot sta WhatsApp ali WeChat. Tok videa je še vedno dostopen za prenos na straneh, kot je PirateBay.

Facebook, ki je bil glavni vir širjenja, bo moral v svojem sistemu narediti veliko prilagoditev (popravkov), da bi zagotovil varnost javnosti.

Po besedah gospe Garlick je velikan socialnih medijev odstranil tudi vse urejene različice videa. »Iz spoštovanja do ljudi, ki jih je prizadela ta tragedija, in zaradi skrbi lokalnih oblasti, prav tako odstranjujemo vse urejene različice videoposnetka, ki ne prikazujejo grafične vsebine.«
 

Nato je dodala: »Še naprej delamo na tem, da bi s kombinacijo tehnologije in ljudi odstranili neprimerno vsebino ...«

Facebookova podpredsednica političnih rešitev je priznala, da »delamo napake… resne napake; naša odgovornost je zmanjšati število napak.«

Vendar kljub tem prizadevanjem Facebook ni uspel odgovoriti, zakaj 300.000 videoposnetkov sploh ni bilo ujetih pri nalaganju. Glede na poročilo TechCruncha, to predstavlja 20-odstotno stopnjo napak. 

Brenton Tarrant
Brenton Tarrant | vir: FB

Z enim od petih videoposnetkov, ki segajo preko Facebookovih algoritmov, in brez pojma, koliko jih kroži na platformah, kot so YouTube, WhatsApp in Instagram, je jasno, da velika tehnologija še vedno ni dobro opremljena za obravnavo takšne vsebine.

V nedeljo se je število mrtvih v mošeji v Novi Zelandiji povečalo na 50. Storilec, ki je v petek napadel dve mošeji, je 17 minut v živo na Facebooku prenašal s pomočjo aplikacije za navdušence nad ekstremnimi športi.

Predsednica vlade Nove Zelandije, Jacinda Ardern, je novinarjem dejala, da s Facebookom želi razpravo o prenosu v živo.

Facebookova podpredsednica političnih rešitev je priznala, da »delamo napake… resne napake; naša odgovornost je zmanjšati število napak.« 

Potrebno se je zavedati, kako težko je odstraniti določeno vsebino v realnem času na kakršni koli ogromni platformi, ki vsak dan prejme milijone prenosov

Prav tako je zaskrbljujoče, da se hitro premikamo proti temu, da bi ta vrsta tehnologije postala resničnost, torej da bi to omogočala.

Razmislimo o tem, kaj bi se zgodilo, če bi zmožnost cenzuriranja internetnih objav v realnem času, ko so nastale, padla v napačne roke. Če mislite, da je zdaj dovolj težko za državljane, da se uprejo zatiralskim diktaturam, si zamislite, koliko težje bo, ko se bodo ti državljani skušali združiti in usklajevati preko interneta, njihove besede pa bodo že med zapisovanjem izbrisane.
 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek