REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dvojni poraz: ZDA osamljene v OZN, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Kitajska in Rusija skupno proti zahtevi Washingtona

Dvojni poraz: ZDA osamljene v OZN, Francija, Nemčija, Velika Britanija, Kitajska in Rusija skupno proti zahtevi WashingtonaPompeo je znova razočaran nad odločitvijo VS OZN. Vir: Twitter

Zadnja glasovanja v Varnostnem Svetu OZN (VS OZN) so razkrila, kako zelo izolirane so ZDA postale na svetovnem odru.

Trumpova administracija je ob neuspelem glasovanju za podaljšanje embarga na nakupe orožja Teheranu uspela prepričati le eno državo, ob predlogu, da naj VS OZN znova uvede sankcije zoper Iran zaradi domnevnih kršitev jedrskega sporazuma - JCPOA (od katerega so ZDA leta 2018 celo enostransko odstopile), pa so znova doživele ponižujoč poraz.

Pri tem je bilo najbolj bizarno dejstvo prav to, da so ZDA 8. maja leta 2018 same odstopile od dogovora JCPOA in uvedle enostranske sankcije proti Iranu, čeprav Iran sploh ni kršil dogovora in resolucije VS OZN.

ZDA so torej zahtevale sankcije na podlagi sporazuma, od katerega so - same odstopile in ga nedopustno prekršile!

ZDA so torej zahtevale sankcije na podlagi sporazuma, od katerega so - same odstopile in ga nedopustno prekršile!

Aktualni ameriški predsednik Donald Trump je od sporazuma enostavno odstopil s trditvijo, da gre pač za »slab dogovor«, ki ga je oblikovala prejšnja ameriška administracija.

Šele nato je Iran pričel v odgovor na nespoštovanje dogovorjenega kršiti nekatere določbe sporazuma, toda tako, da je še vedno transparentno dopuščal verifikacijo svojih naprav s strani mednarodnih inšpektorjev.

Oktobra letos se bo embargo na uvoz orožja za Iran iztekel, zato so ZDA želele ta embargo najprej podaljšati, toda s to zamislijo niso bile uspešne, nato pa so bile v četrtek ponoči znova neuspešne še pri prepričevanju ostalih članic Varnostnega sveta OZN, da naj Iranu uvedejo sankcije.

ZDA so trdile, da so v skladu z resolucijo VS OZN 2231 upravičene do svoje zahteve, saj so bile prvotna podpisnica sporazuma in zato ostajajo »stranka« dogovora.

Donald Trump - med govorom v GS OZN
Nekoč: Donald Trump - med govorom v GS OZN. Vir: Twitter

Toda Rusija, Francija, Nemčija, Velika Britanija in Kitajska so bile v VS OZN tokrat na drugi strani.

Gre seveda za izjemno nenavadno koalicijo, saj so predvsem članice skupine »E-3« oziroma evropskih držav ob podobnih predlogih praviloma vedno glasovale enako ali zelo podobno kot ZDA.

Ob tem sta Velika Britanija in Francija tudi stalni članici VS OZN.

Vendar bi ponovna uvedba sankcij proti Iranu, ki sploh ni prekršil sporazum JCPOA dejansko »ubila« ta sporazum, nato bi Teheran lahko pričel z hitro bogatitvijo jedrskega materiala in konflikt bi lahko ušel izpod nadzora.

Zato so evropske države glasovale proti predlogu Washingtona.

Kljub temu ameriški zunanji minister Mike Pompeo ni mogel skriti svoje jeze nad rezultatom.

Zavezništvo ZDA s Slovenijo v VS OZN nima nobene teže, Sloveniji pa je to zavezništvo prineslo le to, da je videti enako nenavadno in osamljeno, kot so pod sedanjo administracijo vse bolj videti ZDA.

»Postavili ste se na stran ajatol je zabrusil predvsem evropskim zaveznikom.

ZDA imajo tako zaradi svojih zunanjepolitičnih potez vse manj zaveznikov tudi v Evropi.

Toda kot kaže prijazen sprejem Pompea na Bledu in podpis izjave o »varnosti omrežij«, so ZDA v zadnjem času le dobile vsaj eno, močno zaveznico – Slovenijo

Le da to dejstvo v VS OZN nima nobene teže, Sloveniji pa je to zavezništvo prineslo le to, da je videti enako nenavadno in osamljeno, kot so pod sedanjo administracijo vse bolj videti ZDA.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek