REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Dramatično: Boris Johnson naj bi bil priključen na respirator, vlada to zanika, britanska kraljica nagovorila javnost

Dramatično: Boris Johnson naj bi bil priključen na respirator, vlada to zanika, britanska kraljica nagovorila javnostBoris Johnson in kraljica

Predsednik vlade Velike Britanije Boris Johnson je bil odpeljan v bolnišnico in je oziroma naj bi bil kmalu priključen na respirator, poroča agencija RIA iz virov blizu vodstva Nacionalnega zdravstvenega sistema Anglije.

V bolnišnico naj bi bil pripeljan urgentno.

O tem poroča tudi Inquistr, v angleščino preveden članek pa je tukaj.

55-letni Boris Johnson naj bi ob tem 3. marca tudi sam obiskal bolnišnico Kettering General Hospital, v kateri so bili pacienti s koronavirusom in se je ob tem, kot je priznal sam, »rokoval z vsakomur.«

Z rokovanjem pa ni prenehal niti v dnevih zatem, ko je vodil tudi vrsto sestankov. V tem času je Johnson tudi nasprotoval mnenju zanstvenikov, da se je mogoče okužiti zgolj z rokovanjem.

Ljudje starejši nad 50 let sicer prav tako spadajo v bolj rizično skupino, možnost resne komplikacije in smrti zaradi Covida-19 je v tej skupini običajno okoli 4 odstotke.

Vendar pa mnogi s pomočjo respiratorjev tudi preživijo.

Od intenzivnosti bolezni pa je odvisno, ali imajo po tem dodatne posledice, na primer zmanjšano kapaciteto pljuč ali ne.

Johnson naj bi bil bolj resno bolan, kot to priznavajo v britanski vladi, zdravniki pa naj bi bili zaskrbljeni predvsem nad njegovim dihanjem.

Iz britanske vlade so medtem sporočili, da gre za neresnico in da Boris Johnson ni priključen na respirator.

Na vprašanje ruskih medijev, ali ima britanski predsednik vlade simptome pljučnice, v bolnišnici niso odgovorili.  

Tvitnil je tudi sam Boris Johnson, ki je zapisal, da zaradi vztrajanja simptomov Covid-19 izvajajo teste.

Johnson je sicer 27. marca sporočil, da je pozitiven na novi koronavirus. Pozitivna na koronavirus je tudi njegova noseča zaročenka.

Kmalu zatem sta okužbo s koronavirusom pri britanskemu premierju potrdila tudi zdravstveni minister in glavni zdravnik, ki skrbi za vlado.

Nato se je konec prejšnjega tedna Johnson oglasil iz samoizolacije in sporočil, da ima še vedno vročino ...

»Po nasvetu svojega zdravnika so predsednika vlade danes sprejeli v bolnišnico. Gre za previdnostni ukrep, ker ima predsednik vlade še naprej trajne simptome koronavirusa 10 dni po pozitivnem testu na virus,« so pred tem sporočili v vladi, kjer so trdili, da gre za »rutinsko zadevo.«

Angleški mediji so pred tem ocenjevali, da je v primeru Johnsona bolezen prešla v težjo fazo tudi zato, ker tisti, ki jo uspešno preživijo v okoli 80 odstotkih okrevajo že v prvem tednu, kar se v primeru 55-letnega Johnsona očitno ni zgodilo.

93-letna kraljica – za katero tabloidi poročajo, da je prav tako v izolaciji in da ima morda krvnega raka - je šele petič nagovorila državljane, kar kaže na resnost položaja.

Če se nadaljujejo visoka temperatura, suh kašelj in drugi podobni simptomi pa je nujen obisk zdravnika.

Iz vlade so sicer pred tem sporočali, da je Johnson odšel v bolnišnico predvsem zaradi testov, toda zdravniki so za BBC nato pojasnjevali, da bi lahko enostavnejše teste naredili tudi v prostorih, kjer je bival Johnson, v stavbi ob sedežu vlade na Downing Street 10.

V soboto je tudi premierjeva noseča partnerica Carrie Symonds sporočila, da ima simptome okužbe, namesto Johnsona pa vladne seje sedaj vodi zunanji minister Dominic Raab.

Obenem se je kraljica odločila, da prebivalce države nagovori. To je bil šele peti kraljičin nagovor v 68 letih vladanja.

93-letna kraljica – za katero tabloidi poročajo, da je prav tako v izolaciji in da ima morda levkemijo oziroma krvnega raka, kar dokazujejo tudi s slikami njenih pomodrelih rok - je nagovorila prebivalce Velike Britanije in držav Commonwealtha glede pandemije smrtonosnega koronavirusa in jih pozvala, naj bodo močni kot pretekle generacije.

»Čeprav smo se v preteklosti že spopadali z izzivi, je ta drugačen. Tokrat se v skupnem cilju združujemo z vsemi narodi po vsem svetu, pri čemer uporabljamo velik napredek v znanosti in naše instinktivno sočutje za zdravljenje. Uspeli bomo in ta uspeh bo pripadal nam vsem,« je dejala kraljica.

Zelo zadržane so britanske oblasti tudi pri priporočanju uporabe mask, sedanji zdravstveni minister je na primer ob zadnjem nastopu zatrjeval, da jih v javnosti ljudem ni potrebno nositi.

Zahvalila se je zdravstvenim delavcem in vsem, ki še naprej nesebično opravljajo svoje delo zunaj svojih domov.

»Upam, da bodo v prihodnjih letih lahko vsi ponosni na to, kako so se odzvali na ta izziv. In tisti, ki bodo prišli za nami, bodo lahko rekli, da je bila ta generacija tako močna kot katera koli druga pred njo. Da so samodisciplina, odločenost in občutek za sočloveka še vedno lastnosti te države. Ponos, kaj smo, ni del preteklosti, temveč definira našo sedanjost in prihodnost«, je dejala kraljica.

Omenila je številne lepe zgodbe o nesebični pomoči in se spomnila tudi na svoj prvi tovrstni nagovor leta 1940, ko je skupaj s sestro nagovorila javnost, natančneje otroke, ki so jih evakuirali in zaradi njihove varnosti ločili od staršev.

Boris Johnson

To je bil njen šele peti izredni nagovor v kriznih časih oziroma časih žalovanja. Nazadnje je leta 2002 sodržavljane nagovorila ob smrti kraljice matere. Pred tem leta 1997 na predvečer pogreba princese Diane, leta 1991 pa v času prve zalivske vojne. Njen prvi tovrstni nagovor pa je bil leta 1940.

Število smrtnih žrtev Covida-19 je v Združenem kraljestvu Velike Britanije in Severne Irske medtem naraslo za 621, na 4934.

Do zdaj so testirali 195.524 ljudi, od katerih je 47.896 okuženih. Zato so 23. marca razglasili tritedensko karanteno, ki bi lahko bila tudi podaljšana.

Velika Britanija se je precej počasi odzivala na pandemijo. V začetku krize je Boris Johnson zastopal tudi teorijo o potrebi, da vsa država pridobi »imunost črede«, kar pomeni, da bi se moralo s koronavirusom okužiti od 60-70 odstotkov ljudi.

Velika Britanija se je precej počasi odzivala na pandemijo.

V začetku krize je Boris Johnson vneto zastopal tudi teorijo o potrebi, da vsa država pridobi »imunost črede«, kar pomeni, da bi se moralo s koronavirusom okužiti od 60-70 odstotkov ljudi.

Vendar je zaradi opozoril o velikem številu smrtnih žrtev, predvsem med starejšimi in bolnimi predsednik britanske vlade nato prenehal zagovarjati omenjeno teorijo.

Znanstveniki so namreč Johnsona podučili, da je najbolj varen način pridobivanja čredne imunosti s pomočjo cepiva, pridobivanje po naravni poti, z okužbami z virusom pa bi Veliki Britaniji lahko prineslo 250.000 žrtev.

Šele zatem je Johnson prenehal zagovarjati omenjeno teorijo - toda v tem času je tudi Velika Britanija, podobno kot so to naredile ZDA, izgubila več kot dva meseca, namesto da bi se pripravila na pandemijo s pravočasno nabavo respiratorjev in zaščitne opreme.

Zelo zadržane so britanske oblasti tudi pri priporočanju uporabe zaščitnih mask.

Sedanji zdravstveni minister je na primer ob zadnjem nastopu zatrjeval, da jih v javnosti ljudem ni potrebno nositi, kar je sedaj že v nasprotju s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki je včeraj spremenila svoja priporočila in obrazne maske po novem priporoča, s pridržkom, da naj se kirurške in podobne vendarle v prvi meri namenijo zdravstvenemu osebju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek