REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Curljanje vode prekinilo delo britanskega parlamenta, trdi brexit pa vse bližji

Curljanje vode prekinilo delo britanskega parlamenta, trdi brexit pa vse bližjiBritanski parlament Vir:Euronews

Britanski parlamentarci samo nekaj dni pred dokončnim odhodom Združenega kraljestva Velike Britanije in Severne Irske iz Evropske Unije res nimajo srečo.

Najprej so pred nekaj dnevi njihovo delo na galeriji zmotili protestniki, ki so s skoraj povsem golimi zadnjicami opozarjali na okoljske spremembe, danes pa jih je zmotila – počena cev, ki je privedla do curljanja vode v britanski parlament.

Britanski poslanci so zato predčasno zaključili delo, ker je v dvorano poslanske zbornice začela kapljati voda. Kot kaže, je nad stropom dvorane počila odtočna cev.

Strehe puščajo, azbest prodira skozi, korozija se je pojavila v žlebovih in odtočnih ceveh

Britanski parlament deluje v palači Westminster, ki je bila narejena sredi 19. stoletja. Palača je uvrščena tudi na seznam Unescove svetovne kulturne dediščine.

"Strehe puščajo, azbest prodira skozi, korozija se je pojavila v žlebovih in odtočnih ceveh, notranja vodovodna napeljava pa redno odpoveduje, kar povzroča vidno in včasih nepopravljivo škodo rezbarskemu stropu palače in zgodovinski notranjosti, ki jo je naredil Pugin," piše na spletni strani britanskega parlamenta.

Velik del stavbe, ki ima okoli 1100 sob, še ni bil deležen nobene večje obnove vse od izgradnje v 19. stoletju. Gretje, prezračevanje, vodovod, odtoki in električna napeljava so tudi po navedbah pisarne parlamenta že izjemno zastareli. Ob tem ga vsako leto obišče še na tisoče obiskovalcev.

Cev je, zelo simbolično, popustila med razpravo o davkih. Na prenosu iz razpravne dvorane je bilo mogoče jasno slišati, kako teče voda. Namestnik predsednika poslanske zbornice Lindsay Hoyle je nato za danes prekinil sejo, poroča britanski BBC.

"Parlament je zares v okvari," je tvitnil poslanec Justin Madders iz opozicijskih laburistov. "Zelo glasen tok vode je prišel s stropa - je to svetopisemski potop, ki nas bo vse skupaj odnesel?" pa je tvitnila konservativna poslanka Julia Lopez.

Oglasili so se še mnogi drugi poslanci, nezadovoljni zaradi stanja v parlamentu.

Mnogi so tudi na družbenih omrežjih nato cinično komentirali dogajanje. In primerjali stanje parlamentarne zgradbe s stanjem države, ki ji vse bolj grozi brexit brez dogovora.

Britanski parlament je namreč že trikrat zavrnil sporazum britanske vlade z EU o izstopu, hkrati pa je zavrnil tudi vse druge alternativne možnosti, vključno z ponovnim referendumom, volitvami, sporazumu o carinski uniji in podobno.

Predlog zadnjega zakona, s katerim želi poslanska zbornica preprečiti brexit brez dogovora, je sicer podprlo 313 poslancev, 312 jih je bilo proti. Predlog zakona je pripravila poslanka laburistov Yvette Cooper.

Toda problem je, da se »trdega brexita« ne da preprečiti s tem, da je britanski parlament zgolj »proti«.

Moral bi biti tudi za – neko rešitev.

Te rešitve pa še vedno ni, čeprav neprestano sestankujeta tudi britanska predsednica vlade Theresa May in vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn.

Tudi če bi britanska vlada EU zaprosila za ponovno preložitev brexita, pa bi se s tem moralo strinjati tudi preostalih 27 članic EU.

Mnoge med njimi mislijo, da roka za izstop nima več smisla podaljševati, kot je za Indsajder.com v včerajšnjem intervjuju pojasnil tudi predsednik slovenske vlade Marjan Šarec.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek