REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Adolf Hitler se je ubil na današnji dan pred 75 leti, poročila FBI pa razkrivajo podatke o njegovem domnevnem begu

Adolf Hitler se je ubil na današnji dan pred 75 leti, poročila FBI pa razkrivajo podatke o njegovem domnevnem begu

Adolf Hitler se je ubil 30. aprila leta 1945 v bunkerju pod vladno palačo rajha. To se je zgodilo samo dva dni zatem, ko so partizani v italijanski vasi Giulino di Mezzegra ubili in z glavami navzdol obesili njegovega zaveznika Benita Mussolinija in njegovo priležnico.

Ob napredujoči Rdeči armadi z vzhoda in angloameriških enot z zahoda, ter begu nemških armad z Balkana Hitlerju ni preostala nobena druga opcija.

V nasprotnem primeru bi ga ujeli, čakalo bi ga sojenje in skoraj gotova smrt.

Sanje, da bo ustvaril raso nadljudi, so se razblinile, ocenjuje danes Independent.

Hitler se je ustrelil s pištolo 7,65mm Walther PP, istočasno pa je ugriznil v kapsulo cianida, kar naj bi zagotovo povzročilo njegovo smrt.

Isto usodo si je izbrala tudi Eva Braun.

Hitler in Eva Braun
Adolf Hitler in Eva Braun

Na enak način sta ravnala tudi Joseph Goebbels in njegova žena Magda, ki je pred tem zastrupila še šest njunih otrok.

Situacija v Berlinu je bila brezupna že od 16. aprila, ko se je začela bitka za Berlin.

Ko je 22. aprila prvič priznal, da je vojno izgubil, je Hitler svojega zdravnika dr. Wernerja Haaseja vprašal, kakšen način samomora je najbolj zanesljiv.

Okoli 2,5 milijona sovjetskih vojakov je s 6525 tanki prodiralo proti osrčju Tretjega rajha.

Vodili so jih je maršali Georgij Žukov, Ivan Konev in Konstantin Rokosovki.

Adolf Hitler se je zadnjič pojavil na površju Berlina 20. aprila, da bi razdelil železne križce članom Hitlerjeve mladine, ki so z zadnjimi močmi branili njegovo palačo.

To je bil tudi njegov 56. rojstni dan. Istega dne so ruski vojaki že streljali po Hermannplatzu in ubili vrsto ljudi, ki so stali pred trgovino Karstadt.

Že 22. aprila je Hitler doživel večji živčni zlom, ko je ugotovil, da Waffen-SS general Felix Steiner ni spoštoval njegovega izrecnega ukaza. To je bilo pozneje odlično upodobljeno v filmu »Downfall.«

Izseček iz filma si lahko ogledate pod člankom.

Steiner bi moral napasti Žukova, medtem ko je nemška deveta armada pod poveljstvom Theodorja Bussa napredovala z juga. Steiner ni želel izvršiti povsem neizvedljivega povelja.

Hitler in Pavelić

V tem trenutku je bil Hitler že tri mesece v bunkerju, njegova zmožnost razumevanja situacije pa se je hitro zmanjševala.

Ko je 22. aprila prvič priznal, da je vojno izgubil, je Hitler svojega zdravnika dr. Wernerja Haaseja vprašal, kakšen način samomora je najbolj zanesljiv. In Haase, ki je sam umiral za tuberkolozo, mu je predlagal uporabo cianida in pištole.

Nato je Hitlerja 28. aprila razkačilo spoznanje, da se je Heinrich Himmler poskušal »izdajalsko« pogajati z zavezniki.

Tedaj se je odločil, da ukaže eksekucijo njegovega predstavnika Hermanna Fegeleina.

Ni ga zmotilo niti to, da je bil Fegelein poročen z Gretl Braun in je bil takorekoč Hitlerjev sorodnik.

Potem se je poročil z Evo Braun, napisal testament in se zaprl v bunker. Slišala sta se dva strela, nato pa so trupli Hitlerja in Eve Braun njuni sodelavci zažgali na dvorišču poslopja.

Nato so ruske enote prodrle do trga Potsdamerplatz, le nekaj blokov od Hitlerjevega bunkerja, deveta armada pa je bila ustavljena na avtocesti Berlin-Dresden.

Dan pozneje je Hitler najprej zastrupil svojega psa Blondija ter tajnicam razdelil kapsule s cianidom. Darilo so sprejemale s kislimi nasmeški.

Potem se je poročil z Evo Braun, napisal testament in se zaprl v bunker.

Slišala sta se dva strela, nato pa so trupli Hitlerja in Eve Braun njuni sodelavci zažgali na dvorišču poslopja.

Toda dvomi o resničnosti te uradne zgodbe so ostali živi vse do danes.

FBI je nedavno razkril več map polnih do nedavnega zaupnih dokumentov, ki vsebujejo številne informacije o domnevnem begu Adolfa Hitlerja, nacističnega vodje in zločinca, v Argentino na samem koncu druge svetovne vojne, leta 1945.

Dokumenti FBI pričajo, da se je Hitler zatekel v Argentino. Vir: FBI

Objavljeni materiali pričajo, da je vodja Tretjega rajha prišel v Južno Ameriko v podmornici in da mu je šest visokih argentinskih uradnikov zagotovilo zatočišče na ranču v južnih Andih.

Iz dokumentov izhaja, da je Hitler zbežal iz Nemčije dva tedna in pol po padcu Berlina, poroča britanski Mirror.

FBI verjel, da Hitler ni storil samomora, ampak zbežal v Argentino. Vir: FBI

Svetovni mediji poročajo, da so govorice o Hitlerjevem pobegu prišle tudi na ušesa direktorju FBI Edgarju Hooverju, vendar jih je ameriški zvezni urad ocenil za nezadostne in sklenil, da je nemogoče nadaljevati iskanje Hitlerja na podlagi le-teh.

Toda zbrani materiali, s katerih je umaknjena oznaka tajnosti, zdaj razkrivajo, da je FBI kljub temu še dolga leta zbiral vse informacije, ki so kazale, da je Hitler res našel varen pristan prav v Argentini ...

Samo dejanje (pobeg) naj bi bilo organizirano z dvema podmornicama, zgrajenima po (takrat) najsodobnejših standardih in z možnostjo dolge plovbe brez izplutja na površje.

Kot je navedeno v enem od poročil, je Hitler prispel v Argentino skupaj s 50 ljudmi, častniki, ki so bili lojalni njegovemu režimu, in njihovim družinskim članom.

Poročila se sklicujejo, med drugim, tudi na lokalno policijsko poročilo o podmornici, ki se je nenadoma pojavila ob argentinski obali.

V enem od dokumentov piše, da je argentinski novinar trdil, da obstaja poročilo lokalne policije, ki je dokumentirala čudno dogajanje ob obali, ko sta pristali podmornici z visokimi častniki in civilisti.

Eno od poročil navaja, da si je nacistični vodja na vse kriplje prizadeval, da ne bi padel v roke Rusom.

Poročilo je celo sugeriralo, da je med njimi, kljub preobleki prepoznan tudi znan par, sicer nekoliko kamufliran. Šlo naj bi za Hitlerja in njegovo ljubico Evo Braun, piše Independent.

Eno od poročil navaja, da si je nacistični vodja na vse kriplje prizadeval, da ne bi padel v roke Rusom in se je zato odločil naseliti v Južni Ameriki. Tako si je zagotovil, da ne bo poslan v taborišče za vojne ujetnike.

Hitler

Prvo poročilo o prihodu nacističnega führerja v Argentino ima datum 21. september 1945, medtem ko je po uradni različici takrat 56-letni Adolf Hitler štiri mesece prej, 30. aprila 1945 storil samomor.

Toda dokumenti FBI, s katerih je naposled umaknjena oznaka tajnosti razkrivajo, da je ameriška zvezna preiskovalna agencija prejela prve podatke o Hitlerjevem preživetju le pet mesecev po njegovi (domnevni?) smrti 30. aprila 1945 in samo dva tedna po tem, ko se je Japonska predala po ameriškem bombardiranju Hirošime in Nagasakija, kar je označilo konec druge svetovne vojne.

Adolf Hitler, vzpon in padec
Adolf Hitler, vzpon in padec.
»Upokojeni« nemški diktator in Eva Braun sta, kakor sledi iz poročil FBI, v Argentini umrla naravne smrti, v častitljivi starosti ...

Spomnimo, ZDA so leta 1945 izvedle jedrsko bombardiranje dveh japonskih mest.

Po ukazu predsednika Harryja Trumana so Združene države Amerike 6. avgusta odvrgle jedrsko bombo »Deček« na Hirošimo, 9. avgusta pa še bombo »Debeluh« na Nagasaki.

»Upokojeni« nemški diktator in Eva Braun pa sta, kakor sledi iz zbranih fajlov FBI, v Argentini umrla naravne smrti, v častitljivi starosti ...

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek