petek, 11. oktober 2024 leto 29 / št. 285
76 nekdanjih ameriških generalov in diplomatov poziva Trumpa, da naj ne napade Irana
Predsednik ZDA pogosto trdi, da rad posluša nasvete generalov. V trenutku, ko je Bela hiša na Bližnji vzhod poslala dodatnih 1500 ameriških vojakov, ob tem pa še letalonosilko in spremljevalne ladje v Perzijski zaliv, bi morda zato Trump res lahko prisluhnil tudi 76 nekdanjim generalom in diplomatom ZDA, ki so predsednika pozvali, da naj nikakor ne – napade Irana.
Svoj poziv so člani »Nacionalnega sveta voditeljev nacionalne varnosti«, kot se imenuje njihova organizacija, tudi javno objavili.
Pismo, ki ga je podpisalo 76 upokojenih generalov, admiralov, veleposlanikov in diplomatov, je bilo najprej objavljeno v spletnih medijih.
V pismu visoki nekdanji častniki ameriške vojske in diplomati prosijo predsednika ZDA Donalda Trumpa, da naj ne napade Irana in to predvsem »iz strateških razlogov.«
»Vojna z Iranom, bodisi namerna ali na podlagi napačnih ocen, bi povzročila dramatične posledice na že tako destabiliziranem Bližnjem vzhodu,« je zapisano v pismu. Zato zahtevajo od predsednika ZDA, da naj »ne vplete Združene države v nov oborožen spopad, ki bi imel ogromne finančne, človeške in geopolitične stroške.«
Ni jasno, ali je Trump videl to pismo, vendar se zdi, da s svojo politiko zavrača omenjene nasvete.
In to kljub temu, da je še pred izvolitvijo pred dvema letoma pogosto kritiziral vojaške avanture prejšnjih, demokratskih predsednikov in napovedoval spremembo v svoji zunanji politiki.
Čeprav je Trump novinarjem v petek poudaril, da ne želi vojne z Iranom, imajo takšne poteze, kot je pošiljanje dodatnih vojakov v bližino iranskih meja lahko nevarne posledice.
Trump in njegova ekipa bi si morala prizadevati, da bi se izognili konfliktom, opozarjajo generali in diplomati, saj bi lahko večje napetosti med obema državama lahko hitro ušle izpod nadzora.
»Kot strokovnjaki za nacionalno varnost z obsežnimi karierami v ameriških oboroženih silah in diplomatski službi smo se lahko na lastne oči prepričali, kako hitro se spori lahko iztrgajo izpod nadzora,« so zapisali v pismu.
»Pomanjkanje neposredne komunikacije med ameriškimi in iranskimi političnimi in vojaškimi voditelji v času okrepljene retorike samo povečuje možnost napačnih ocen, ki bi lahko povzročile nenamerni vojaški spopad.«
Pismo se je končalo s pozivom predsedniku, da naj uporabi vsa svoja pooblastila za iskanje mirnih rešitev spora.
»Ukrepe za zmanjšanje napetosti je treba vzpostaviti z iranskim vodstvom na višjih vladnih ravneh, kot uvod v raziskovalno diplomacijo o zadevah, ki so v skupnem interesu,« je zapisano v pismu.
»Zaščita nacionalnih interesov ZDA na Bližnjem vzhodu in varnost naših prijateljev in zaveznikov zahtevata premišljeno, državniško ravnanje in agresivno diplomacijo, ne pa nepotrebnega oboroženega spopada.«
Predsednik nacionalnega iransko-ameriškega sveta Trita Parsi je pismo pozdravil in ga označil za "resnično veliko" zadevo.
Vprašal pa se je, ali bo Trump res poslušal nasvete omenjenih strokovnjakov, ali pa bo raje znova poslušal nasvete različnih »jastrebov«, predvsem »Boltona, Bibija in Saudijcev?", torej svojega svetovalca za nacionalno varnost, izraelskega predsednika vlade in savdijskih voditeljev, ki si vsi želijo, da bi ZDA čim prej vojaško udarile po Iranu.
Res ni nujno, da bo Trump nasvet poslušal.
Že v času predsedniške kampanje je Trump v svojem govoru na vojaški ladji iz druge svetovne vojne Iowa (ki je danes muzej) napovedal, da bo "nagnal" vse generale, ki se ne bodo strinjali z njim.
Kot je zapisal Vox, pa bi to lahko pomenilo "veliko generalov."