REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Mariboru celo več snega kot na Antarktiki, a je toplo veme znova odneslo Zlato lisico v Kranjsko Goro

V Mariboru celo več snega kot na Antarktiki, a je toplo veme znova odneslo Zlato lisico v Kranjsko GoroAntarktika in Pohorje

Maribor in njegov turizem sta zaradi toplega vremena znova doživela hud udarec, ki se bo meril v milijonih izgubljenih evrov.

Zlata lisica se je namreč po odločitvi snežnega kontrolorja Markusa Mayerja, da znano tekmo svetovnega pokala (morala bi biti med 15.-16. februarjem) preseli v Kranjsko Goro, znova premaknila na Gorenjsko.

Tako bo 56. Zlata lisica znova – na Gorenjskem.

Kot je snežni kontrolor zapisal v svojem sporočilu namreč »snežne in vremenske razmere na Pohorju ne zagotavljajo uspešne izvedbe tekmovanja 15. in 16. februarja.«

Borili smo se do zadnjega trenutka, upali in skorajda odšli v cerkev, da bi molili za spremembo vremenske napovedi.

Generalni sekretar organizacijskega odbora Srečko Vilar in vodja tekmovanja Mitja Dragšič sta bila ob tem seveda razočarana.

»Žal pa so vremenske napovedi res čudne ali kar katastrofalne. Zagotovo je to eden najtežjih trenutkov v mojem življenju, a narava je bila močnejša,« je hladno prho komentiral Vilar, ki se seveda zaveda neugodnih finančnih posledic za mariborski klub.

»Borili smo se do zadnjega trenutka, upali in skorajda odšli v cerkev, da bi molili za spremembo vremenske napovedi,« je z glavo zmajeval Dragšič in obžaloval predvsem to, da so na Pohorju letos poskrbeli za sodobnejši zasneževalni sistem.

Zlata Lisica - Maribor, "Starka"

»Drugo leto bomo imeli tekmo v Mariboru,« je prepričan.

Toda to ni povsem gotovo. Jasno je, da se muhavost narave sedaj ponavlja že iz leta v leto. Okoljske spremembe postajajo dejstvo in nižje ležeča smučišča so prva žrtev klimatskih sprememb.

Sicer pa to kažejo tudi enako »nore« razmere na – Antarktiki, kotporoča Time. Na Antarktiki so namreč v četrtek izmerili rekordnih 18,3 stopinje Celzija, kar je skoraj stopinjo več, kot je znašal dosedanji rekord.

Rekordno temperaturo so izmerili na argentinski raziskovalni postaji, ki je sporočila, da je to najvišja temperatura od leta 1961.

Rekordno temperaturo so izmerili na argentinski raziskovalni postaji, ki je sporočila, da je to najvišja temperatura od leta 1961. Prejšnji rekord 17,5 stopinje Celzija so izmerili 24. marca 2015.

 Tiskovna predstavnica Svetovne meteorološke organizacije WMO Clare Nullis je pojasnila, da je rekord verjetno povezan s pojavom fena. Ta je sicer značilen za Evropo, ko se topel, suh, sunkovit veter spusti s pobočij.

Vedno višje temperature pa povzročajo tudi hitrejše taljenje ledenikov in ledenih površin, kar pomeni resno grožnjo obalnim mestom in otokom.

V tolažbo mariborskim organizatorjem je mogoče zapisati le eno - da so ne glede na neuspeh naredili sijajno delo, kajti primerjava fotografij kaže, da jim je s topovi vendarle uspelo narediti celo več snega, kot ga je v tem trenutku na Antarktiki, oziroma vsaj na mestu argentiske opazovalne postaje, ki je s spomladanskimi temperaturami podrla vse rekorde.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek