sobota, 21. december 2024 leto 29 / št. 356
Tožilka razkrila nesposobnost ali celo sprego policije z mafijo, Poklukar in Jušić pa še kar vztrajata na svojih položajih!
Policijski minister Boštjan Poklukar, lažni heroj osamosvojitve, ki je zavajal o svojem prestopu v vrste TO, o čemer smo že poročali, je na položaj direktorja policije izbral Senada Jušića.
In tudi ta ni bil izbran pravilno, ker seveda ni presenetljivo – izbran je bil, tako meni upravno sodišče, na podlagi priznanja pogoja o osmih letih delovne dobe, čeprav jih v resnici – nima.
SRAMOTA.
— Igor Š. (@ISkrjanc68) December 20, 2024
Nismo glasovali za takšno politiko, ki je včasih še slabša, kot je bila v prejšnjih vladah!
Poklukar o očitkih tožilke: Ničesar nismo pometli pod preprogo. Jušić ostaja direktor policije. https://t.co/FDN3ZOwE0j
Namesto da bi bila oba že razrešena, pa Poklukar in Jušić še naprej pometata zadeve po preprogo, pri tem pa minister celo trdi, da tega sploh ne počneta.
Specializirana državna tožilka Mateja Gončin se je namreč v četrtkovi oddaji Tarča na Televiziji Slovenija odzvala na očitke iz poročila o izrednem pregledu dela Centra za varovanje in zaščito. Gončinova, ki je tožilka v odmevnih primerih tudi proti članom t. i. Kavaškega klana, je policijo obtožila, da je zoper njo nezakonito izvajala prikrite preiskovalne ukrepe tudi na njenem domu.
Po njenih besedah je minilo že štirinajst mesecev, odkar je vse odgovorne seznanila z nepravilnostmi, a niso ukrepali!
Sedaj pa se vse prikriva in zavlačuje z »uradnimi postopki.«
Isti, isti...
— komar, za druge Franci, tretji ponosni lastnik (@Komar4442) December 20, 2024
»Na začetku tedna me je generalna državna tožilka obvestila, da je tožilstvo že pristopilo k obravnavi omenjene zadeve po uradni dolžnosti, zato več ne morem komentirati, verjamem pa, da se bodo vse te zadeve raziskale in seveda tudi preiskale,« je v odzivu na četrtkovo poročanje Tarče dejal notranji minister Boštjan Poklukar.
Na novinarsko vprašanje, ali še vedno uživa zaupanje predsednika vlade Roberta Goloba, pa je odgovoril, da je to vprašanje za premierja.
Tožilka Mateja Gončin je ob tem tudi pojasnila, da je Jušić od nje pričakoval, da bo posredovala v »zadevi Lindav.«
Že januarja oziroma februarja letos je bila v pisni komunikaciji z generalnim direktorjem policije Senadom Jušićem in ga s tem tudi seznanila.
Specializirana državna tožilka je prekinila medijski molk in nanizala številne ostre obtožbe na delo vodstva policije, centra za varovanje in zaščito in notranjega ministrstva. Napovedala je, da bo z bojem nadaljevala.https://t.co/AhcKIfhkyP
— MMC RTV Slovenija (@rtvslo) December 19, 2024
»Prejela sem namreč konkretne informacije o tem, da vodstvo Centra za varnost in zaščito in pa vrh policije želita zadevo pomesti pod preprogo,« je dejala in dodala, da se je to s poročilom tudi zgodilo.
V poročilu namreč ni niti besede o vseh napakah Centra za varnost in zaščito, ki jih je podrobno navajala tožilka v uro in pol dolgi izjavi.
Kako je potemtakem lahko takšno poročilo sploh verodostojno, če kritike niso niti omenjene, kaj šele raziskane?
Minister Poklukar je v odgovoru na novinarsko vprašanje zavrnil očitke, da bi na ministrstvu kaj prikrivali.
»Nič se ni dalo pod preprogo. Tožilka Gončin me je s SMS-om obvestila o zadevi in sam sem to uradno predal pristojnemu direktoratu kot njeno pritožbo. Še preden bi dobil pritožbo, pa sem 28. februarja letos odredil izredni nadzor nad izvajanjem policijskih nalog in pooblastil v Centru za varovanja in zaščito, ker sem tudi sam ocenjeval, da v centru ni vse tako, kot bi moralo biti.«
Ali bo generalni direktor policije Senad Jušić zaradi spornega sklepa o imenovanju na pozicijo odstopil s položaja? pic.twitter.com/zh8omKWqSX
— Odmevi (@TVOdmevi) November 29, 2024
Nadzor je bil po ministrovih besedah končan septembra, minister je nato izdal izredne usmeritve za to enoto policije. »In pa seveda prejšnji petek, ko sem izdal izredno usmeritev o reorganizaciji same enote.«
Usmeritve notranjega ministrstva glede reorganizacije so tako sledile prvim razkritjem Tarče v četrtek pretekli teden.
Kako je lahko karkoli smiselnega usmeril, če je bil nadzor očitno pomanjkljiv, pa minister ni pojasnil.
Levica sporoča, da notranji minister Boštjan Poklukar nima njene "neomajne podpore". SD pričakuje razjasnitev nekaterih okoliščin, zlasti glede nepravilnosti v centru za varovanje in zaščito. NSi meni, da bi moral Poklukar prevzeti odgovornost. https://t.co/t4FrTWkIVc
— MMC RTV Slovenija (@rtvslo) December 16, 2024
Ob tem smo izvedeli tudi, da slovenska policija ni bila sposobna preiskati, kdo je zasledoval tožilkin avto, ko je odšla na veleposlaništvo BiH na zaslišanje skesanca Kavaškega klana.
Tega so nato celo ubili, kar je indic, da ga je mafija spremljala ves čas.
»Izgubila sem zaupanje v policijo. Neposredno v obraz se mi laže,« je o odzivu pristojnih v policiji dejala tožilka.
Bergant pa je ostal z cmokom v grlu
— Jani Nemec (@jani_nemec) November 29, 2024
Poklukar se je odzval tudi na očitke, da je bilo poročilo o izrednem nadzoru Centra za varovanje in zaščito, ki je bilo v javnosti razkrito v torek, namenjeno diskreditaciji tožilke Mateje Gončin.
V poročilu se namreč pojavljajo tudi namigovanja o intimnih razmerjih med njo in varnostniki, ki jih je tožilka odločno zavrnila.
Poklukar je očitke zavrnil. »Poročilo so pisali nadzorniki sektorja za nadzor in v direktoratu za policijo in druge varnostne naloge. Na to poročilo ne morem vplivati in nisem vplival. Sam sem ga prebral in naložil izredno usmeritev. Vse drugo bo povedalo specializirano državno tožilstvo,« je dejal Poklukar.
Potrdil je tudi, da Jušić, ne glede na nedavno odločitev upravnega sodišča, da je sklep, da Jušić izpolnjuje pogoje za generalnega direktorja policije, nezakonit, ta ostaja na čelu policije.
Tožilka Mateja Gončin je nezakonito imenovanega generalnega direktorja policije tako zelo obremenila, da je težko razumeti, kako bi v normalni državi sploh še ostal na položaju – vključno z ministrom Boštjanom Poklukarjem in predsednikom vlade Golobom! pic.twitter.com/a2hw6JJBy9
— Anton Tomazic (@AntonTomazic) December 20, 2024
Poklukar je dejal, da je »sodba jasna, status generalnega direktorja policije se ni spremenil, generalni direktor ostaja Senad Jušić«.
Isti Senad Jušić o sebi govori – v tretji osebi…
Da je na položaju na podlagi nezakonito uporabljenega dokumenta Uradniškega sveta ozoroma na podlagi policijskega pravilnika, ga očitno ne moti.
Le zakaj bi ga, saj so enako kontradiktorni tudi dokumenti o Poklukarjevem prestopu iz JLA v TO, ki so mu pozneje omogočili, da je postal policijski minister…
In takoj se je zahvalil, tako, da je promoviral SDS-u naklonjene kadre ter podpiral zakonodajo, ki jo je spisala Janševa vlada...
Jušić naj bi tožilko Gončin vabil tudi na večerjo, da bi ji pokazal dokumentacijo v povezavi s primerom nekdanjega direktorja policije Boštjana Lindava.
Gončinova pa je za Tarčo dejala, da ima materialni dokaz zasebne komunikacije, ki ga bo predložila pristojnim organom, če bo to potrebno.
Tožilka Mateja Gončin v Tarči “raztrgala” poročilo policije o delu CVZ , “ker namigujejo na nekaj, kar je nedostojno, kar bi lahko bilo tudi v končni fazi nedovoljeno, intimno”https://t.co/zPAd3es8rH pic.twitter.com/LzM8rujzrX
— Vladimir Vodušek (@TopTVSlovenija) December 20, 2024
V luči navedenega je morda bolj razumljivo, zakaj si je predsednik vlade svoje varovanje ob začetku mandata želel organizirati drugače, ločeno od običajne organizacije policije, saj je tudi njega bilo strah »odtekanja informacij.«
A to bi veljalo le, če bi tiste, ki so odgovorni za takšno stanje čimprej zamenjal, ne pa da zgolj opazuje, kako Poklukar in Jušić kljub očitni najmanj nesposobnosti policije, ki meji že na sodelovanje policije z mafijo in Kavaškim klanom, še vedno zasedata visoka položaja v državi.
Za Golobovo vlado bi bilo zelo modro, če bi se tako kompromitiranih osebkov čimprej otresla, ne pa da jih brani za vsako ceno.
Ob tem ni mogoče tudi mimo dejstva, da je bilo sojenje pripadnikom Kavaškega klana v Sloveniji neuspešno.
Sodišča so jih oprostila, policiji pa sedaj več kot 14 dni ne uspe poiskati posnetkov avtov (posnetki pa so nato bili izbrisani), ki jih verjetno uporabljajo mafijaši.
To ne more biti naključje.
Odgovorni v policiji za takšne napake ali zlorabe, ki gredo na roko mafijašem, bi morali biti sankcionirani in javno razkriti, ne pa da vodstvo policije tako ravnanje odpravlja z levo roko.
Vsaka država ima mafijo, a vprašati se moramo - ali ima v primeru Slovenije mafija državo?