REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Tomšič glede vala odpuščanj v Gorenju: »S čim se bodo sindikati uprli Kitajcem? Nuklearna opcija?«

Tomšič glede vala odpuščanj v Gorenju: »S čim se bodo sindikati uprli Kitajcem? Nuklearna opcija?«

Na informacijo, ki je včeraj osupnila javnost, še bolj pa delavce Gorenja tik pred prvomajskimi prazniki, da bo podjetje odpustilo prek 1700 ljudi, se je naposled odzvalo podjetje iz Velenja in to slabo novico – zanikalo.

Pojasnili so, da iskanje bolj učinkovitega poslovanja velenjske skupine, ki je od lani v večinski lasti kitajskega Hisensa, predvideva tudi reorganizacijo in optimizacijo poslovanja, ki ne bo omejena le na matično podjetje.

Gorenje

Toda naposled so v družbi priznali, da bodo, v »posledici poslovnega preoblikovanja, združevanja funkcij, zmanjševanja ravni upravljanja ter optimizacije poslovanja - tudi zmanjševali število zaposlenih v podpornih službah v skupini«, kar bodo »dosegli z mehkimi metodami zmanjševanja števila zaposlenih« torej upokojitvami na tistih delovnih mestih, za katere bodo ugotovili, da »ni več potrebe po delu,« in tudi (sic!) »z odpovedmi pogodb o zaposlitvi«.

To pomeni, da bo »predvidoma« v prvi polovici maja sledil sprejem nove organizacije in sistemizacija delovnih mest, vodstvo Gorenja pa je sindikat in svet delavcev 24. aprila pisno že obvestilo o nameravani redni odpovedi pogodb o zaposlitvi večjemu številu delavcev iz poslovnega razloga.

Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenja, FOTO: STAfoto

Možnost odpuščanj je sicer že februarja nakazal predsednik kolegija direktorjev Franjo Bobinac.

Novica je na socialnih omrežjih izzvala številne komentarje.

Damjan Tomšič se je vprašal »s čim se bodo sindikati uprli Kitajcem? Nuklearna opcija?«

Robert Vrabec je poskusil poiskati luč na koncu predora: »Mogoče sem naiven, ampak: že odpuščenih 40 direktorjev + cca. 300 delavcev v prihodnje ... ; fab'rko TV-jev iz Češke preseliti v Slovenijo in v dveh letih odpreti 1000 delovnih mest ... Mogoče pa Kitajci vedo, kaj delajo?«

Toda v nasprotju z obupom delavcev, ki ne vedo, kaj jim prinaša prihodnost, vodilni iz Gorenja na socialnih omrežjih odsevajo brezmejni optimizem.

Tako se je na primer Denis Oštir, nekdanji novinar, sedaj pa predstavnik za tisk velenjskega podjetja, pobahal s fotografijo pohajkovanj po Združenem kraljestvu.

V angleščini je namreč iz Manchestra napisal sporočilo, v katerem je velikodušno delil »zelo redek trenutek« med njegovimi poslovnimi potovanji.

»Ne delam. In dejansko izkušam več kot le letališča, hotelske sobane in čakalnice. Občutek je dober, za spremembo«. Očitno je, da Oštirja ne skrbi nobena nuklearna opcija.

Jelena Aleksić je nato glede napovedanega odpuščanja v Gorenju nekoliko cinično pripomnila: »Najprej jih bodo odpustili, da jim bodo dali potem nove pogodbe. Zihr bodo ugodnejše.«

Njen komentar je dopolnil Vespasji: »A je kdo verjel, da bo pri 1.23 milijarde prometa in izgubi, vse ostalo kot je. Jaz bi prvo porezal t.i. svetovalne pogodbe in seveda odpikal generalnega direktorja ...«

»Saj bodo to tudi naredili, kot razumem ...ampak, kaj bo z delavci ...«, je vztrajala Jelena Aleksić.

Pikro razpravo na Twitterju je naposled zaključil Stane, ki je pripomnil: »Tipično. Vodilni zafookajo podjetje, nafookajo pa delavci.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek