ponedeljek, 24. marec 2025 leto 30 / št. 083
Bild: Nemška letala, ki jih dobavljajo ZDA, ogrožajo Trumpova »stikala za onesposobitev«

Proti ZDA se nemška vlada ni upala protestirati niti takrat, ko ji je zaveznica razstrelila plinske povezave z Rusijo.
"The Western populations are awakening to the sinister agendas of their 'elite'." - V. Putin, February 21, 2023 #Nordstream #AbolishNATO pic.twitter.com/79GEUPn5G4
— Mark Kalafatas (@MarkKalafatas) February 21, 2025
Toda Nemčija je nato našla pogum in se ZDA uprla, vendar na žalost prav zaradi zadeve, ki jo je Washington naredil prav, ko se je odpovedal vojni v Ukrajini.
Berlin pa bi jo rad nadaljeval.
A sedaj ima, kot kaže poročilo nemškega Bilda, še eno težavo.
Njegova ameriška letala bi lahko Američani onesposobili kar na daljavo…
Nemški oblikovalci politike so namreč vse bolj zaskrbljeni zaradi možnosti, da bi lahko ZDA v primeru krize na daljavo onesposobile bojna letala F-35, ki jih dobavljajo Berlinu, kar se odraža v njihovi nedavni odločitvi o zamrznitvi obveščevalne in vojaške podpore Ukrajini, je v soboto poročal Bild.
You really don’t read the news do you?
— Chairman Al (@ChairmanAl) March 10, 2025
“Joachim Schranzhofer, at Hensoldt, German arms co, told Germany’s Bild newspaper the “kill switch in the F-35 is more than just a rumour””https://t.co/EQ7Z6AUQ2ghttps://t.co/MQjoWejC49https://t.co/UqkuD7eHZzhttps://t.co/ExvWQiTHeR
Nemške letalske sile naj bi do leta 2026 prejele 35 ameriških letal F-35A Lightning II v okviru 8,3 milijarde evrov (9 milijard dolarjev) vrednega posla.
Vendar pa se nekateri nemški politiki bojijo, da bi lahko ameriški predsednik Donald Trump, ki je v sporu z EU zaradi številnih vprašanj, uporabil »stikalo za izklop« in prizemljil letala, če bi se Washington in evropske prestolnice razšli v pristopu k morebitnemu konfliktu z Rusijo, piše v članku.

»'Stikalo za izklop' v letalu F-35, to niso le govorice, je veliko več,« je za Bild povedal Joachim Schranzhofer, vodja komunikacij v nemškem obrambnem podjetju Hensoldt. »Toda veliko lažje je uporabiti sistem za načrtovanje misije - takrat letalo ostane na tleh.«
Wolfgang Ischinger, nekdanji predsednik fundacije Münchenska varnostna konferenca, se je že spraševal o usodi pogodbe. »Če se moramo bati, da bi lahko ZDA s prihodnjimi nemškimi letali F-35 storile to, kar zdaj počnejo z Ukrajino, bi lahko razmislili o prekinitvi pogodbe,« je dejal, navaja tabloid.
Strokovnjaki, s katerimi se je pogovarjal časnik Financial Times (FT), so izrazili podoben strah pred izključitvijo ameriških reaktivnih letal.

Obrambni analitik Richard Aboulafia je pripomnil, da čeprav obstoj stikala za izklop ni bil nikoli potrjen, »če postulirate obstoj nečesa, kar je mogoče narediti z malo programske kode, to obstaja.«
Drugi so medtem predlagali, da bi bilo stikalo za izklop v bistvu nepotrebno zaradi prefinjenosti sodobnih bojnih letal in odvisnosti od prodajalca.
Germany begins to worry about F-35 deal with the US after Trump's decision
— Uncensored News (@uncensorednews9) March 10, 2025
According to Bild, Germany is concerned that the US F-35 fighter jets will be equipped with remote shutdown systems and that the US can easily disable these combat systems if necessary.
"If we… pic.twitter.com/XcmuIZQywY
»Večina evropskih vojsk je močno odvisna od ZDA glede komunikacijske podpore, podpore za elektronsko bojevanje in oskrbe s strelivom v vsakem resnem konfliktu,« je za FT povedal Justin Bronk, višji raziskovalec pri Royal United Services Institute.
Pomisleki glede letal F-35 so se pojavili, potem ko so ZDA zamrznile vojaško in obveščevalno podporo Kijevu po sporu med Trumpom in Vladimirjem Zelenskim, med katerim je ameriški predsednik ukrajinskega voditelja obtožil, da si ne želi miru z Rusijo.
Program F-35 je opisan kot najdražji vojaški projekt v zgodovini, saj skupni predvideni stroški v njegovi življenjski dobi presegajo 1,7 bilijona dolarjev.
Od leta 2006, ko je prvo letalo F-35 opravilo svoj prvi polet, so program pestili prekoračitve stroškov, zamude in težave z zanesljivostjo.
Do zdaj jih je bilo izdelanih več kot 1.100, od tega jih je bilo veliko dobavljenih ameriškim zaveznikom.