REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Razsipnež: Minister Poklukar v UKC-ju kljub 50 milijonski državni podpori naredil za 21 milijonov evrov minusa

Razsipnež: Minister Poklukar v UKC-ju kljub 50 milijonski državni podpori naredil za 21 milijonov evrov minusaUKC Ljubljana, finančna luknja in Janez Poklukar, ki mu denar očitno pada z neba. Vir: Twitter

Še pred imenovanjem Janeza Poklukarja za ministra za zdravje smo razkrili, da je izjemno neracionalno »obnavljal« prostore nekdanjega poslopja Zavoda za varstvo pri delu (ZVD), covidne bolnike nameščal v potencialno radioaktivno stavbo, velikanske vsote porabil zaradi »del majhne vrednosti« ter prav v času potresov v Zagrebu obnavljal potresno nevarno nekdanjo stavbo ZVD-ja, ki bi jo po sklepih prejšnjega vodstva UKCL-ja bilo najbolje – porušiti.

Za vse to je Poklukar zapravil milijone evrov, hkrati pa na vseh lestvicah priljubljenosti pristal v samem vrhu, kot eden od najbolj priljubljenih politikov.

To je pač Slovenija.

Sedaj pa so prišli na plano podatki o poslovanju Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL) v času vodenja Janeza Poklukarja in ti potrjujejo, da smo imeli prav – Poklukar je kljub temu, da je od države dobil še dodatnih 50 milijonov evrov zaradi pandemije, v UKC-ju uspel pridelati izgubo težko 20,7 milijona evrov.

Poklukar je kljub temu, da je od države dobil še dodatnih 50 milijonov evrov zaradi pandemije, v UKC Ljubljana uspel pridelati izgubo težko 20,7 milijona evrov.

Za seboj je pustil finančno luknjo, ki jo bo težko sanirala tudi država.

V poročilu o poslovanju s seje sveta zavoda z dne 16. junija sicer piše, da je rezultat v primerjavi s preteklim letom za dobrih 58 odstotkov boljši, saj so lani v enakem obdobju zabeležili celo 35,5 milijona evrov izgube.

»UKC Ljubljana je skladno z zakonskimi obveznostmi izplačal 93 milijonov evrov dodatkov zaposlenim v povezavi z epidemijo covida. Od tega je 79,8 milijona evrov dobil že povrnjeno od ministrstva za zdravje,« piše v poročilu.

Radioaktivnost jih ob obnovi ZVD v UKC ni zanimala.
Janez Poklukar bi moral poskrbeti, da pred izvedbo del v stavbi nekdanjega ZVD Ljubljana preverijo tudi morebitno radioaktivnost, pa tega sploh niso naredili. Ali zdravnik Poklukar morda meni, da je radioaktivnost - zdrava?

Kljub temu pa je skoraj 21 milijonov evrov izgube v pičlih štirih mesecih poslovanja preseglo vsa najhujša pričakovanja, glede na to, da je Janez Poklukar prišel na čelo zavoda z nalogo, da »sanira« poslovanje UKC Ljubljana, saj naj bi bil pred tem uspešen na Jesenicah.

Kar 20 milijonov izgube v štirih mesecih je preseglo pričakovanja, glede na to, da je Janez Poklukar prišel na čelo zavoda z nalogo, da »sanira« poslovanje UKC-ja, saj naj bi bil pred tem uspešen na Jesenicah. Poklukarju pa se je posrečilo narediti 21 milijonski minus v pičlih štirih mesecih. Pet na mesec, kar bi bilo 60 milijonov evrov minusa na letni ravni, če bi se takšno poslovanje nadaljevalo!

Svet zavoda je na zadnji seji sicer potrdil finančni načrt, v katerem ocenjujejo, da bodo do konca letošnjega leta realizirani skupni prihodki v višini 675.254.258 evrov, kar je 2,5 odstotka več kot lani.

Sanacijska uprava Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je v sanacijskem načrtu, ki ga je obravnavala že leta 2018, načrtovala uravnotežen poslovni izid v letu 2019 oz. najpozneje v letu 2020, medtem ko so za leto 2018 načrtovali približno 15 milijonov evrov minusa, kot je tedaj napovedal nekdanji generalni direktor UKC Ljubljana Aleš Šabeder.

Leta 2017 so na primer iz tekočega poslovanja ustvarili za 33,5 milijona evrov minusa, skupaj s skoraj 80 milijoni evrov sanacijskih sredstev iz proračuna pa so na papirju beležili 46,4 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki.

Poklukarju pa se je posrečilo narediti 21 milijonski minus v pičlih štirih mesecih.

Pet na mesec, kar bi bilo preko 60 milijonov evrov minusa na letni ravni, če bi se takšno zapravljivo poslovanje nadaljevalo!

Vendar pri tem ni mogoče mimo dejstva, da je UKC Ljubljana pod vodstvom novega generalnega direktorja Janeza Poklukarja zaradi »nuje pandemije« na hitro izvedlo tudi števila dela, pri katerih se je dalo dobro zaslužiti in urediti posle različnim »podizvajalcem.«

In zato so sprejemali odločitve, ki jih je le dve leti pred tem prejšnje vodstvo UKCL označilo za nepotrebne in neracionalne!

Kar 1,5 milijona evrov (z opremo) so namreč, kot smo razkrili, v vodstvu UKC Ljubljana zmetali v obnovo potresno nevarne in s plesnijo prepredene nekdanje zgradbe Zavoda za varstvo pri delu, v kateri naj bi bilo mesta samo za piškavih 10 covidnih bolnikov in je vse do konca decembra predlani še vedno samevala!

ZVD - pred obnovo
V UKC-ju so ugotovili, da je to stavbo najbolj ekonomično porušiti, ampak Poklukar je nato milijone evrov velikodušno zmetal za flikanje potresno nevarne zgradbe. Izbrani podizvajalci so bili veseli in seveda zelo hvaležni...

Sporna stavb ob tem sploh ne bi smela sprejemati težjih bolnikov, saj bi jih plesnivi prostori lahko, če bi bili priključeni na aparate v takih prostorih, z nevarnimi sporami v zraku in okužbami kar hitro napotili na drugi svet.

Dokazali smo, da je Poklukar sprejemal odločitve, ki jih je le dve leti pred tem prejšnje vodstvo UKCL označilo za nepotrebne in neracionalne!

Pri tem je odločitve Poklukarjevega vodstva z neresničnimi izjavami o tem, kako je zgradba nekdanjega ZVD-ja menda »potresno varna« podpiral tudi župan Ljubljane Zoran Janković, ki je s sedanjo vlado in predvsem s Poklukarjem, ki ga je propagiralo tudi Jankovićevo glasilo »Ljubljana« - v zadnjem času našel kar precej skupnih točk. Kar je zelo pomenljivo.

Na naše vprašanje, »ali je bila pred pričetkom obnovitvenih del v poslopju nekdanjega ZVD-ja izmerjena radioaktivnost, zlasti v pritličnem delu, in kakšni so bili rezultati merjenja sevanja?« so nam iz UKC Ljubljana odgovorili, da »dela v pritličnem delu niso potekala.«

Molka glede radioaktivnosti pa si seveda glede na takšen odgovor ni mogoče razlagati drugače, kot da radioaktivnost pred začetki del sploh ni bila izmerjena in to kljub izrecni zahtevi samih arhitektov, ki jih je najel javni zavod UKC Ljubljana!

Vse to je še posebej neodgovorno zato, ker vemo ne samo, da je radioaktivnost nevarna, pač pa vpliva tudi na padec imunosti, kar je v primeru obolelih s covidom-19 lahko še posebej usodno.

»Obnovljena« je bila torej zgradba, katere celovita obnova bi stala 7,4 milijona evrov in bi jo bilo po oceni samega UKCL iz leta 2018 najbolje porušiti za samo 375.000 evrov ter na istem mestu postaviti pristno bolnišnico, skladno z vsemi veljavni predpisi.

Janez Poklukar, direktor UKC in denar
Poklukar se vseh zadev loteva velikopotezno. To kaže tudi velikanska luknja na računu UKC Ljubljana. Vir: Twitter

Ob tem pa kljub vloženim velikim sredstvom zgradba ZVD nima ustreznega certifikata o potresni varnosti, bolnike s covidom-19 pa ob tem nameščajo v prostore, ki so morda še vedno celo radioaktivni in kjer pred pričetkom del tega problema sploh niso sanirali.

Tega problema Poklukar ni zaznal.

Je pa medtem Poklukar saniral lasten problem podpore zdravnikov pri svojem delu - z lepimi plačami.

Kljub vloženim velikim sredstvom nekdanja zgradba ZVD-ja nima ustreznega certifikata o potresni varnosti, bolnike s covidom-19 pa ob tem nameščajo v prostore, ki so morda še vedno celo radioaktivni!

Janez Poklukar je v intervjuju za Delo namreč zatrdil, da »tako nizkih cen za gradbena in obrtniška dela ni dosegel še nihče«, ker so cene za kvadratni meter v zdravstvu od 3000 do 6900 evrov, on pa je dosegel ceno 1940 evrov in da si zato »vsakomur upa pogledati v oči!«

Ob obnovi, ki je stala 120.000 evrov na bolniško posteljo, bi seveda vsak direktor bolnišnice v vsaki evropski državi zardeval in gledal v tla.

Ampak Poklukar si očitno tudi ob 21 milijonov težki finančni luknji, ki jo je pustil za seboj (na 50 milijonov evrov dodatne državne podlage) še naprej upa gledati v oči, ne pa le v tla.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek