REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Je slovenska policija dobila drage in nevarne mučilne naprave?

Je slovenska policija dobila drage in nevarne mučilne naprave?VIR: Insajder.com

Slovenska policija bo v prihodnjih dneh dobila 20 električnih paralizatorjev s kamero. Sledi urjenje, nato pa bodo električne paralizatorje razdelili policijskim enotam. Najprej naj bi jih dobile interventne patrulje. Za posamezni paralizator z opremo bo policija odštela 4661 evrov z DDV.

Policiji bodo dobavili 20 paralizatorjev taser X2 vodilnega ameriškega proizvajalca Axon. Tovrstni paralizatorji imajo dve kartuši z elektrodama in omogočajo dva zaporedna strela. Opremljeni so s kamero, ki je ves čas aktivna. Do vklopa se posneto ne shranjuje, temveč presnemava, na paralizatorju pa je mogoče nastaviti, kakšen časovni interval posnetka pred vklopom in njegovo uporabo naj se kljub temu shrani. Namen tega je, da se posname tudi dogajanje pred uporabo kot dokaz, da je bila njegova uporaba upravičena.

Že za časa Cerarjeve vlade je bilo odločeno, da policija dobi novo sredstvo – paralizatorje.

Notranje ministrstvo je sprva predvidelo bolj ohlapna pravila pri uporabi elektronskega orožja, ki človeka onesposobi in predstavlja tudi velik šok za telo, po protestu zagovornikov človekovih pravic in pravosodnega ministrstva pa so v zakon zapisali tudi naštete varovalke, ki omejujejo njegovo uporabo.

Toda vprašanje je, ali bodo te zakonske omejitve uspele preprečiti zlorabe. Zlorabe paralizatorjev oziroma »taserjev« so namreč kljub različnim »varovalkam« pogoste v drugih državah, ne zgolj v ZDA, pač pa tudi v Evropi. na primer v Veliki Britaniji.

Ko se je v Veliki Britaniji policija pripravljala na širšo uporabo »taserjev«, priprav, ki ljudi onesposobijo z elektrošoki, so v medije pricurljala tudi poročila o zlorabah omenjene opreme, predvsem v psihiatričnih ustanovah. Policija je tako med leti 2011 in 2014 v Angliji in Walesu kar najmanj dvainpetdesetkrat uporabila taserje nad duševno bolnimi ljudmi v bolnišnicah ali oskrbovalnih ustanovah. Toda zadnji podatki so še bolj grozljivi.

Policija - paralizator Vir:Vice

V samo zadnjem letu (2018) pa je po poročilu Guardiana uporabila paralizatorje proti duševno obolelimi osebami kar 96-krat. Pri tem je samo 28 policijskih postaj oziroma policistov podalo informacije o uporabi v skladu z zakonom o dostopu javnih informacij. Ostali so se sklicevali na »stroške«, ki jih imajo z odzivom.

Ena od zadnjih študij Reutersa pa ugotavlja, da je samo v ZDA od leta 1983 pa do danes zaradi teh naprav umrlo 1005 ljudi. Problem je tudi v tem, da bi paralizatorji morali biti uporabljeni kot »alternativa strelnemu orožju«, toda v praksi policisti velikokrat posežejo po paralizatorju tudi v situacijah, v katerih nikoli ne bi uporabili strelnega orožja.  

Ena od zadnjih študij Reutersa pa ugotavlja, da je samo v ZDA od leta 1983 pa do danes zaradi teh naprav umrlo 1005 ljudi.

Civilnodružbene organizacije in zdravniki opozarjajo, da bi uporaba paralizatorjev nad duševno bolnimi ljudmi lahko še poslabšala njihov položaj.

Komisija za kvaliteto oskrbe (Care Quality Commission - CQC), je v Veliki Britaniji ocenila, da je »zelo zaskrbljujoče, da so bili paralizatorji uporabljeni znotraj zidov bolnišnic. Res je, da uporabe taserjev nikjer ni mogoče popolnoma izključiti, vendar bi vsaka uporaba morala biti podvržena temeljitem premisleku o tem, ali je osebje tako številčno kot po znanju potemtakem sploh dovolj usposobljeno za vzdrževanje reda.«

Paul Jenkins, direktor organizacije za premislek o duševnih bolezni pa ocenjuje, da je »policijska uporaba taserjev nad ljudmi v krizi žalostna in obtožujoča,« ter da bi policija morala biti »še posebej previdna pri uporabi paralizatorjev nad ljudmi, ki so pod dejstvom antipsihotičnih zdravil«, ker lahko »takšna zdravila oslabijo srce, kar pomeni, da ima lahko uporaba paralizatorjev usodne posledice za to skupino pacientov.«

Policija - paralizatorji

Paraliziranje človeka z elektriko ni nenevarno. Ob vsaki izstrelitvi se v človeka zarijeta dve majhni »harpunici«, ki preko povezanih žičk v osebo spustita tok z visoko napetostjo preko 50 000 voltov. To je dovolj, da je človek paraliziran in nesposoben premikanja. Pri tem je uporaba taserjev v zadnjem času olajšana tudi s tem, da jih lahko po novem uporabljajo vsi policisti, ki opravijo tridnevni tečaj. Pred tem so taserje lahko uporabljali samo policisti, ki so imeli dovoljenje za nošenje orožja.

Te spremembe sedaj vzbujajo zaskrbljenost zaradi njihove uporabe. Poleg povečane uporabe taserjev nad duševnimi bolniki pa statistika kaže tudi povečano uporabo nad različnimi manjšinami. Vse več je tudi mladih, ki so jih policisti »šokirali« z elektrošoki iz taserjev, saj jih je 61 odstotkov mlajših 30 let.

Napaka pri uporabi paralizatorja Vir:CNET
Leta 2009 je policija s paralizatorjem zadela 15-letnika v glavo. 50 000 voltov je bilo usodnik. Vir: CNET 

Uporabo paralizatorjev kritizira tudi organizacija Amnesty International. Po mnenju borcev za človekove pravice in svoboščine na čelu z Amnesty International sso paralizatorji zgolj mučilne naprave, ki so bile samo v ZDA zlorabljena v nekaj sto primerih, saj žrtve niso bile nasilne, ampak je lahko šlo le za njihova bolezenska stanja.

Slovenska policija je paralizatorje že pred leti preizkušala, vendar se nato ni odločila za njihovo uvedbo v redno uporabo. Ni jasno, kaj se je medtem spremenilo.

V strokovnem časniku Circulation objavljena študija kaže, da »zadetek« s paralizatorjem vpliva na slabitev srca, na podlagi osmih primerov ljudi, ki so ob zadetku s taserjem doživeli srčni infarkt.

Sedem jih je ob tem namreč tudi umrlo, eden pa je preživel. Leta 2009 je policija s paralizatorjem v Minessoti zadela 15-letnika v glavo, zaradi česar je – umrl.

Slovenska policija je paralizatorje že pred leti preizkušala, vendar se nato ni odločila za njihovo uvedbo v redno uporabo. Ni jasno, kaj se je medtem spremenilo, dejstvo pa je, da je ta novodobna sredstva – ali pa mučilne naprave – v slovensko realnost uvedla Cerarjeva vlada.

Uporabo Axonovega taserja v realnosti, ob aretaciji osmljenega za posilstvo, si lahko ogledate tudi v videu.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek