sobota, 11. januar 2025 leto 30 / št. 011
Evroblaznost: Slovensko gospodarstvo strmoglavlja, EU pa pripravlja »dolgoročne varnostne zaveze Ukrajini!«
Sedanja evropska administracija se skupaj z večino nesposobnih politikov v članicah Evropske unije očitno zelo trudi, da bi kar se da podaljšala morijo v Ukrajini in po tej poti uspešno izčrpala evropska gospodarstva.
Še več, slovenski politiki pri tlakovanju propadanja lastnega gospodarstva tvorno sodelujejo.
Hungary's FM Szijjártó also had a great answer when asked about his country's relation with China, calling China "a huge chance and a huge opportunity" and revealing (which I didn't know) that actually the key reason why the Chinese invest in Hungary is "because of the Germans",… pic.twitter.com/2FKwmBY3e6
— Arnaud Bertrand (@RnaudBertrand) May 16, 2024
To, kar bi v normalnih okoliščinahin ob racionalnem razmisleku vsakdo ocenil za popolno norost pa se v EU razglaša za pravilno in odgovorno odločanje v sedanji situaciji.
Medtem ko britanski profesor Anatole Lieven cinično ugotavlja, da se vse, kar se dogaja Zahodu zadnjih 30 let zdi, kakor da se odvija po kakšnem scenariju, ki so si ga zamislili v kakšni jami na Kitajskem, se ta politika v Evropi časti kot edina logična in nujna.
"tell the United States: stop making more trouble for the world." https://t.co/yOwA7tKQeh
— Joze P. Damijan (@jdamijan) May 16, 2024
Poglejmo podrobnosti: Evropska unija je, kot poroča Reuters, pripravila obljube o dolgoročni varnostni podpori Ukrajini, ki Kijevu zagotavlja več orožja, vojaškega usposabljanja in druge pomoči v prihodnjih letih, v skladu z osnutkom dokumenta.
Osnutek, o katerem je konec tedna prvi poročal nemški časnik Welt am Sonntag, določa varnostne zaveze EU do Ukrajine, ki naj bi jih sklenili junija ali julija.
V primeru »prihodnje agresije« dokument pravi, da se nameravata EU in Ukrajina v 24 urah posvetovati o potrebah Kijeva in »hitro določiti« naslednje korake v skladu z zavezami.
Dokument je del širših prizadevanj ukrajinskih partnerjev, da zagotovijo, da bodo dolgoročno stali ob strani Kijevu v vojni, ki ji ni videti konca in v situaciji, ko je Ukrajina brez takojšnjih možnosti za članstvo v EU ali Natu.
Tiskovni predstavnik EU za zunanje zadeve Peter Stano je dejal, da bodo zaveze »Ukrajini pomagale dolgoročno braniti, odvrniti dejanja agresije in se upreti prizadevanjem za destabilizacijo«.
Načrt EU je namenjen tako pomiritvi režima v Kijevu kot »močnemu signalu Rusiji, da bomo še naprej podpirali (Ukrajino) – tako dolgo, kot bo potrebno,« je dejal Stano.
Osnutek na 10 straneh - z datumom 12. april, katerega si je ogledal Reuters - navaja devet oblik varnostne in obrambne pomoči, ki bi jih EU še naprej zagotavljala, vključno z dobavo orožja, usposabljanjem vojakov, sodelovanjem obrambne industrije in pomočjo pri razminiranju.
In "liberal" Europe, the US Secretary of State eats pizza in a Nazi themed resteraunt and plays guitar while hundreds of thousands die in the East
— Chay Bowes (@BowesChay) May 16, 2024
Meanwhile, a "liberal" political activist attempts to murder the democratically elected Prime Minister of Slovakia.
Freedom indeed pic.twitter.com/o8tDE7abNb
Veleposlaniki iz 27 držav članic EU so prejšnji mesec v Bruslju razpravljali o besedilu in po besedah diplomatov je zdaj ta osnova za pogovore z Ukrajino.
Osem zaveznikov Kijeva, vključno z Veliko Britanijo in članicami EU, kot sta Nemčija in Francija ( pa tudi Slovenija), je v zadnjih mesecih z Ukrajino že podpisalo lastna varnostna zagotovila.,
Osnutek dokumenta EU pravi, da bodo zaveze Evropske unije ostale v veljavi, »medtem ko bo Ukrajina sledila svoji evropski poti« in bodo pregledane najpozneje čez 10 let!
Ne določa vrednosti ali količine prihodnje pomoči. O podrobnostih predlaganih ukrepov se bo moralo ločeno dogovoriti 27 držav članic EU, ki prav tako zagotavljajo lastno dvostransko pomoč Ukrajini.
Dokument ugotavlja, da se je EU strinjala, da bo letos namenila 5 milijard evrov (5,40 milijarde dolarjev) v sklad za vojaško pomoč Ukrajini. Vendar pa ne obljublja enakega za prihodnja leta.
Kaj to pomeni, je seveda jasno - še na desetine in stotine milijard evrov, ki bodo poniknili v črni luknji, državi, ki jo na družbenih omrežjih imenujejo »napaka 404«.
To pomeni najmanj nove davke in manj denarja za vse Evropejce, ki jih Azija že danes prehiteva.
More than 250 billion euros and dollars were spent on Ukraine, and Kiev not only failed to regain its territories, but continues to lose them. Hundreds of thousands of Ukrainian soldiers died without achieving any results in this war. This is a complete failure !"
— S p r i n t e r F a c t o r y (@Sprinterfactory) May 16, 2024
Hungarian TV… pic.twitter.com/3UT6s6p6Ra
V najslabšem primeru pa se bodo evropske države same spremenile v poligon posredniške, morda celo termonuklearne vojne, ki se bo nato vodila na njihovih tleh.
Medtem pa se slabe novice o evropski, predvsem nemški in tudi slovenski ekonomski kondiciji kar vrstijo.
Na svojem blogu jih navaja tudi profesor Ekonomske fakultete v Ljubljani Jože P. Damijan:
German business model was based on:
— Michael A. Arouet (@MichaelAArouet) May 10, 2024
1. Cheap energy from Russia
2. Cheap subcontractors in Eastern Europe
3. Steadily growing exports to China
All three are gone by now, but German politicians and unions are still mentally stuck in a world that doesn’t exist anymore. pic.twitter.com/DvSO54kC2Z
»Težko je lepše prikazati prosti pad nemške industrije, kot na zgornji sliki. Upadanje se je začelo že leta 2018 zaradi tehnološkega zaostajanja Nemčije za kitajskimi konkurenti.
V času covida se je tehnološki zaostanek akumuliral, v času covidne krize so kitajski avtomobilski proizvajalci v izvozu prehiteli nemške. Nakar je leta 2022 po začetku ukrajinske vojne udaril še energetski šok (drastična podražitev plina) in zmanjšal proizvodnjo še v energetsko intenzivnih industrijah materialov ter skupno industrijsko proizvodnjo zmanjšal še za desetino.
Upad nemške industrije se bo ob visokih stroških energije (zaradi zelenega prehoda in prepovedi uvoza ruskega plina) in tehnološkem zaostajanju samo še potenciral. Razen če:
- nemška vlada modificira zeleni energetski prehod, tako da bo vključeval tudi jedrsko energijo,
- pride do skorajšnjega konca vojne v Ukrajini in ponovne vzpostavitve dobav poceni ruskega plina,
- EU uvede visoke carine na uvoz kitajskih izdelkov, nemška podjetja pa bi to zaščito izkoristile za tehnološki catch-up s kitajskimi konkurenti.
Točki 1 in 2 sta malo verjetni na zelo kratek rok, izvedljivi šele po nemških parlamentarnih volitvah (če bi zmagala CDU). V najboljšem primeru bi do sprememb glede cen energije lahko prišlo šele po 2 do 3 letih. Prepozno za eksodus nemških podjetij v tujino (Kitajsko in ZDA). Točka 3 je dokaj verjetna po evropskih volitvah in spremembi sestave Evropske komisije. Protekcionizem je v zraku. Vendar tudi če bi nemška podjetja pod zaslombo carinske zaščite uspela nadoknaditi tehnološki zaostanek za kitajsko konkurenco, bo to trajalo zelo dolgo, pri čemer jim kot izvozni trg ostane samo zaščiten evropski trg, na globalnem trgu bo kitajska konkurenca bistveno, bistveno cenejša. To pa ne omogoča povečanja obsega nemške proizvodnje, kaj šele povratka na stari obseg proizvodnje.
Torej nič dobrega se ne obeta nemški industriji. Na žalost so nanjo z dobavnimi verigami privezana tudi slovenska industrijska podjetja,« piše Jože P. Damijan.
Naslednji zapis na njegovem blogu jasno kaže, kaj se dogaja z nemško kemično industrijo.
Brez normalizacije odnosov z Rusijo se bo takšno stanje seveda nadaljevalo, industrija pa bo v EU ugašala ali bežala v ZDA in Azijo, vsekakor pa izven zahodne in osrednje Evrope.
To pa dokazujejo tudi podatki v Sloveniji.
Že od konca 2022 se vrstijo podatki o padcu industrijske proizvodnje ter uvoza in izvoza.
1/5
— Michael Pettis (@michaelxpettis) May 15, 2024
According to the EBRD, Chinese investments across eastern Europe, north Africa and central Asia have far outpaced those from the US and Europe. The US and Germany each accounted for just under...https://t.co/zfQeQmSASk via @ft
Eurostat je Sloveniji nameril celo največji padec obsega storitev v Evropski uniji.
SURS poroča, da se je skupna vrednost industrijske proizvodnje znižala za 5,9 odstotka v primerjavi s februarjem.
Najbolj se je znižala v rudarstvu, in sicer za 15,2 odstotka, sledile so predelovalne dejavnosti za 3,5 odstotka ter oskrba z električno energijo, s plinom in paro za 2,2 odstotka.
ne skrbet, itak jim ne bo uspelo. v ukrajini pač ne.
— ciril brajer (@CiroBrajer) May 15, 2024
Vrednost industrijske proizvodnje se je na mesečni ravni znižala pri vseh treh namenskih skupinah izdelkov: pri izdelkih za investicije za 5,4 odstotka, pri izdelkih za vmesno porabo za 5,1 odstotka in pri izdelkih za široko porabo za 2,9 odstotka.
V primerjavi s prejšnjim marcem je bila skupna vrednost industrijske proizvodnje nižja za 6,9 odstotka, nižja je bila tudi v primerjavi s prejšnjim četrtletjem za 2,9 odstotka.
Na letni ravni se je skupni prihodek od prodaje v industriji zmanjšal za 7,0 odstotka, pri čemer je bil na tujem trgu nižji za 7,1 odstotka in na domačem trgu za 6,8 odstotka.
In za takšen propad seveda ni kriva zgolj »Golobova vlada«, kot rohnijo na desnici.
Kajti politika Janševe SDS je glede vojne v Ukrajini identična politiki Golobove Svobode.
Obe sta na isti poti in če bi bila na oblasti »desna« vlada Sloveniji danes ne bi bilo nič boljše.
Glas za parlamentarne stranke levice ali prisklednike z desnice je zato izgubljen glas.
Trump started it but it took Biden to turbocharge America's economic isolationism - which Biden is combining with Enhanced Warmongering Abroad (also known as Imperialism) aided and abetted by its unthinking, vassal proxies (EU, Australia, Japan) and, of course, Israel. pic.twitter.com/il3L7sDh6t
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) May 16, 2024
Te stranke namreč podpirajo to, za kar je ob najnovejšem evropskem paktu z Ukrajino dvignil roko tudi veleposlanik Slovenije.
Obljubljati dolgoročno pomoč Ukrajini v takšnih razmerah, v vojni, ki je Kiev niti slučajno ne more dobiti, ker pomeni spreminjanje te države v NATO vazala eksistencialno grožnjo za Rusijo - to pomeni seveda obsoditi evropsko in slovensko gospodarstvo na smrt s propadanjem.
In tega prav nobena slovenska stranka - razen stranke Resnica – očitno ne razume.
Ali noče razumeti.
Končajmo z že omenjenim stavkom, ki ga je, nedavno, ob razpravi o 75-letnici širitve zveze NATO, ki je kriva za sedanje vojno stanje, izrekel profesor Anatol Lieven, profesor na britanskem King's College.
Namenjen je predvsem vsem, ki so prepričani, da so na pravi strani zgodovine, kot radi pravijo, s svojo kratkovidno in napačno podporo spodkopavanju Rusije in širitvi NATO pakta.
V to sorto spadajo tudi praktično vsi dosedanji evropski poslanci in kandidati za evropske poslance, razen nekaj častnih izjem.
V resnici delajo v škodo Evrope - in Slovenije.
Russia Is About To Overrun Ukraine's Defenses – Why Are There No Peace Negotiations? https://t.co/B3FQJYZBBL
— zerohedge (@zerohedge) May 15, 2024
»Če bi bil teoretik zarote, kar zagotovo nisem in bi vedel tudi za širitev Nata, potem bi rekel, da je to našo politiko v svetu v zadnjih 30 letih oblikoval skrivnostni Odbor super inteligentnih zlobnih starcev, ki se je sestajal v jami na Kitajskem, ker je izjemno jasno, kako je toliko tega izjemno koristilo samo Kitajcem,« je dejal profesor Lieven.
Zakaj je NATO 75 let po nastanku slabotnejši, a za svet nevarnejši kot kadarkoli, pa si lahko ogledate v posnetku spodaj.