REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Državni denar za provladne medije: Na ministrstvu za kulturo zavračajo očitke, razdelitev denarja pa dokazuje zlorabe

Državni denar za provladne medije: Na ministrstvu za kulturo zavračajo očitke, razdelitev denarja pa dokazuje zlorabeNova24TV, njene laži in njihov mecen, ki za 'svoje medije' vedno najde dovolj denarja. Vir: Twitter

Pritiski Janševe vlade na osrednje medije že dolgo časa niso več skrivnost.

Toda ob teh je mogoče mehanizme posrednih pritiskov – in vzpodbud – odkriti še marsikje drugje.

Povsem očitno je bilo to mogoče opaziti ob razdeljevanju denarja medijskega sklada.

Ta denar je razdelila komisija za medije, ki je glede na poglede članov politično »neuravnotežena« do te mere, da očitno preferira medije, ki pokrivajo predvsem potrebe publike z bolj desnimi stališči.

O razdelitvi proračunskega denarja, namenjenega pluralizaciji medijev ter podprtju kakovostnih vsebin, so odločali člani strokovne komisije Matej MakarovičBorut RončevičTamara Besednjak ValičJonatan Vinkler in Suzana Žilič Fišer.

Makarovič in Rončevič sta že več kot desetletje tesno povezana z vladajočo stranko SDS in ji pomagata pri ustvarjanju medijske politike in utrjevanju strankarske ideologije, skupaj s Tamaro Besednjak Valič pa so tudi avtorji raziskave o odnosu medijev do aktualne vlade med korona krizo, ki jo je konec lanskega leta naročilo ministrstvo za kulturo pod vodstvom Vaska Simonitija.

Makarovič in Rončević sta že več kot desetletje tesno povezana z vladajočo stranko SDS.

Matej Makarovič je redni profesor na področju sociologije na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu in na Fakulteti za uporabne družbene študije (FUDŠ) v Novi Gorici, kjer je profesor tudi Borut Rončevič.

Rončevič je tudi predsednik nadzornega sveta RTV Slovenije, v času druge Janševe vlade pa je bil državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, ki ga je vodil Žiga Turk.

Borut Rončevič. Vir: Twitter

Borut Rončević, Matevž Tomšič in Matej Makarovič so tudi solastniki Fakultete za medije, kjer predavajo podobno desno usmerjeni profesorji.

Zato ni nenavadno, da je študija Makaroviča, Rončeviča in Besednjak Valičeve potrdila, da »medijski prostor obvladujejo mediji naklonjeni levici.«

Ob tem je bila omenjena raziskava takšna, da je šlo najverjetneje za klientelističen posel, saj so tudi ostale ponudbe za isto raziskavo poslali ponudniki, prav tako povezani z vlado ali samimi člani komisije.

Celo če bi bilo res, da je večina medijev naklonjenih levici pa ni pojasnila, zakaj bi bilo temu tako – ali zato, ker naj bi šlo za nekakšno vsiljeno obvladovanje medijev ali pa zato, ker slovenski trg očitno – kar se vidi tudi na volitvah – skrajno desne poglede podpira morda nekje do 30 odstotkov volivcev.

Ministrstvo za kulturo je namreč 26. maja objavilo rezultate razpisa za sofinanciranje medijev, na katerem so brez sredstev ostali številni mediji, ki so bili pretekla leta na razpisu uspešni in so ob enakih razpisnih pogojih pričakovali vnovično financiranje projektov, ki jih izvajajo.

Na rednem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letošnjem letu je bilo na voljo okoli 2,7 milijona evrov.

Med drugim je zavrnilne odločbe dobilo več radiev posebnega pomena, ki opozarjajo, da jih bo dejstvo, da so ostali brez državnega sofinanciranja, pahnilo v finančno stisko oziroma bodo morali krčiti vsebine.

Brez državnih sredstev sta ostala tudi dva osrednja dnevnika.

Na rednem javnem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev v letošnjem letu je bilo na voljo okoli 2,7 milijona evrov.

Vir: Twitter

Za tiskane, radijske in televizijske programe ter elektronske publikacije je bilo namenjenih 600.000 evrov. V tej kategoriji je bilo prijavljenih 110 projektov, do sredstev jih je prišlo 41.

Večji del denarja, okoli dva milijona evrov, pa je bilo na voljo za sofinanciranje programskih vsebin s statusom lokalnega, regionalnega, študentskega oziroma nepridobitnega radijskega ali televizijskega programa. V tej kategoriji bodo sofinancirali 28 od 33 prijavljenih projektov.

Na ministrstvu za kulturo so sicer zavrnili očitke opozicijskih poslancev o pristranskosti in politični neuravnoteženosti strokovne komisije za medije, ki je odločala o medijskem razpisu za sofinanciranje programskih vsebin medijev.

Te očitke razumejo »kot pritisk politike na neodvisnost strokovnjakov v komisiji« in obsojajo tudi po njihovem mnenju »pavšalne ocene poslancev o neodvisnosti članov komisije in politizacijo posameznih medijskih strokovnjakov.«

»Gre za klevetanje politikov, ki grobo žalijo ugled mednarodno priznanih strokovnjakov s področja medijev. Njihovi očitki in naštevanja, kateri mediji sredstev niso dobili, se nam zdijo skrajno nenavadni, saj gre vendarle za razpis, kjer so nagrajeni najboljši projekti, ne pa za obliko obveznega državnega financiranja,« so zapisali v odzivu.

Simoniti se rad maščuje umetnikom - čeprav umetnost nikoli ni zločin
Simoniti se rad maščuje umetnikom - čeprav umetnost nikoli ni zločin. Vir: Twitter

Vendar ob razlogih za neuspeh številnih osrednjih medijskih hiš rezultati razpisa govorijo drugače.

Do denarja so namreč prišli:

- družba Nova24TV, ki je v lasti madžarskih vlagateljev in vidnih članov SDS (19.500 evrov).

- podjetje Nova obzorja, ki je v solastništvu SDS, izdaja pa strankarski tednik Demokracija in spletno stran Škandal24 (19.451 evrov).

- podjetje Pro TV, izdajatelj programa TV3. Prijavilo je televizijsko oddajo Faktor, ki jo je do nedavnega vodil Bojan Požar (17.212 evrov).

- zavodi Iskreni, ki ga vodi Igor Vovk in spada v vplivni prostor Nove Slovenije (19.500 evrov).

- konservativni spletni medij Časnik.si, ki velja za izrazito naklonjenega vladi (16.033 evrov).

- družba TS Media, ki je v lasti državnega Telekoma Slovenije (19.500 evrov). Odgovorni urednik je izbranec SDS Peter Jančič.

- družba Planet TV, ki je od lani v lasti madžarske televizijske hiše TV2 (19.500 evrov). 

- časopisna hiša Večer (19.500 evrov).

- podjetje Družina (19.500 evrov).

- časopis Primorske novice (19.499 evrov).

- tednik Reporter (19.500 evrov).

- založba Beletrina pod vodstvom Mitje Čandra (19.500 evrov).

- zavod Media Ples, ki ga vodi Barbara Drnač. Prijavil je projekt Parada plesa (13.000 evrov).

- duhovno prosvetni center Dom sv. Jožef (3900 evrov).

Inštitut dr. Antona Korošca (14.950 evrov), ki ga vodi Primož Jelševar, član izvršnega odbora stranke SLS.

Društvo katoliških pedagogov Slovenije (6071 evrov).

Vir: Twitter

Za vse medije ali projekte, ki so dobili državni denar pa je značilno, da ali javno podpirajo aktualno vlado ali stranko SDS ali pa imajo tesne povezave z vplivneži in mediji, ki so podporniki vlade.

Vse to pa se je, kot smo poročali, nakazovalo že lani.

Kot so ob rezultatih razpisa opozorili tudi v Društvu novinarjev Slovenije, je iz javno objavljenih ocen zavrnjenih projektov mogoče razbrati, da je komisija ministrstva za kulturo pri merilu za politično uravnoteženost arbitrarno ocenjevala slovenske medije kot neuravnotežene in jim dodeljevala nizko število točk oziroma so ti ostali brez njih.

Številni od medijev, katerih vsebine bo država financirala, so po mnenju DNS skrajno problematični s stališča spoštovanja profesionalnih in etičnih standardov v novinarstvu.

Da so rezultati razpisa pristranski, so ocenili tudi v Sindikatu novinarjev Slovenije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek