REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bizarno: Pomembnih zdravil proti Covidu-19 v Sloveniji ni, vlada pa vidi rešitev pred koronavirusom le v aplikaciji

Bizarno: Pomembnih zdravil proti Covidu-19 v Sloveniji ni, vlada pa vidi rešitev pred koronavirusom le v aplikacijiNadzorovanje poti smrtonosnega koronavirusa

Slovenski predsednik vlade Janez Janša je prepričan, da bo edina pot v »normalnost« ob nadaljevanju pandemije vodila preko obveznih aplikacij na pametnih telefonih.

Zakaj bi bili mobilni telefoni (in to še pametni) po novem obvezni in kdo bo kril stroške njihovih nakupov, o tem vlada sicer v zadnjem »protikoronskem« paketu ni zapisala ničesar.

Toda zanimivo je, da Slovenija zamuja pri vrsti drugih ukrepov, ki bi lahko zmanjšala slabe posledice pandemije.

Zakaj bi bili mobilni telefoni (in to še pametni) po novem obvezni in kdo bo kril stroške njihovih nakupov, o tem vlada sicer v zadnjem 'protikoronskem' paketu ni zapisala ničesar.

V Sloveniji tako ne poznamo sistema "covid bolnišnic", ki se je v svetu pokazal kot najbolj učinkovita metoda za omejevanje pandemije.

Cele vrste zdravil, ki učinkovito pomagajo proti Covidu-19 Slovenija ne uporablja, o čemer smo že poročali.

Povedano drugače – čeprav so na Kitajskem v boju proti koronavirusu priporočali uporabo okoli 30 zdravil in jih je vsaj okoli pet pokazalo zelo dobre rezultate, jih v Sloveniji uradno – ni.

JAZMP je doslej že prednostno izdala le dovoljenje za uvoz zdravila remdesivir. 

Med vsemi temi zdravili pa v zadnjem času izstopa zdravilo deksametazon.

Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je nedavno dejal, da je že prišlo do povečanega povpraševanja, potem ko je bil objavljen rezultat britanskega preizkusa zdravila.

Znanstveniki v Veliki Britaniji so namreč vendarle odkrili, da sicer že znano zdravilo lahko dokazano izboljša stanje najhuje obolelih zaradi Covida-19.

Gre za poceni in široko dostopno steroidno zdravilo deksametazon (Dexamethason).

Deksametazon

Študijo o tem zdravilu je izvedla Univerza Oxford.

V tej študiji so 2104 pacientom dajali novo zdravilo, medtem ko so 4321 paciente zdravili na druge načine.

Zdravilo so dobivali pacienti v žilo 10 dni.

Po štirih tednih je to privedlo do 35-odstotnega zmanjšanja smrtnosti pri pacientih, ki so potrebovali respiratorje in do 20-odstotnega izboljšanja pri pacientih, ki so potrebovali kisik.

To je pomembno izboljšanje med terapevtskimi možnostmi, ki so na voljo.

V Sloveniji tako ne poznamo sistema 'covid bolnišnic', ki se je v svetu pokazal kot najbolj učinkovitra metoda za omejevanje pandemije.

Raziskovalci ocenjujejo, da bi zdravilo lahko preprečilo eno smrt na vsakih osem pacientov, ki so na respiratorjih in eno življenje na vsakih 25 pacientih, ki potrebujejo le kisik.

Kako deluje pri tistih z lažjim potekom bolezni še ni ugotovljeno.

»To so veliki učinki. To ni zdravilo, ki popolnoma ozdravi, vendar je velik korak naprej. Ob tem je zelo pooceni, 20 ali 30 dolarjev za celotno zdravljenje,« je ocenil vodja študije dr. Martin Landray.

In v Sloveniji?

Celo ob zadnjem zdravilu, deksametazonu, ki zmanjša smrtnost za tretjino NIJZ na naše vprašanje o uporabi ni imel podatka.

InterferonZdravilo.jpg

Na vprašanja, ali to zdravilo priporočajo tudi pri zdravljenju Covida-19 v Sloveniji, ali je to zdravilo odobreno in se uporablja pri zdravljenju Covida-19 v Sloveniji in ali ga v povečanih količinah naročajo tudi slovenske bolnišnice oziroma zdravstvene institucije, so nam odgovorili, da so »vprašanja so klinične narave zato bi vas prosil, da se obrnete na infektologe na Infekcijski kliniki, ki vam bodo lahko najbolje odgovorili na zastavljena vprašanja.«

Na Infekcijski kliniki, kamor smo jim nato poslali vprašanja, pa so se preprosto zavili v molk.

Skratka, če v Slovenji pričakujete zdravljenje z najpomembnejšimi zdravili, ki so v svetu na voljo za boj proti Covidu-19, potem stavite na napačnega konja.

Če v Slovenji pričakujete zdravljenje z najpomembnejšimi zdravili, ki so v svetu na voljo za boj proti Covidu-19, potem stavite na napačnega konja.

Podobno velja tudi za Avigan, Herberon, Remdesivir (ki so ga ZDA pokupile vse zaloge, tako da ga ni ostalo za druge države sveta) in podobna druga zdravila. 

V najboljšem primeru lahko upate na respirator.

Ampak če dobite tistega z dna lestvice zaželenih med zdravniki, se vam prav tako ne bo pisalo najbolje.

Avigan, zdravilo

V Krki so nam medtem potrdili, da že občutijo povečevanje povpraševanja po deksametazonu.

»Deksametazon je uveljavljeno zdravilo (učinkovina), ki se uporablja pri zdravljenju številnih bolezenskih stanj. Med drugim je učinkovito protivnetno sredstvo, ki se uporablja pri urgentnih stanjih respiratornega sistema, zato je učinkovit tudi pri zdravljenju bolnikov z okužbo s COVID 19. Deksametazon ni protivirusno zdravilo, je pa pomembna podporno zdravilo v obliki tablet ali injekcij. Povpraševanje po njem je nekoliko povečano. Na zalogi ga imamo dovolj, prodajamo pa ga na Krkinih trgih od Lizbone do Vladivostoka,« so nam odgovorili v Službi za odnose z javnostmi Krke.

Od zdravnikov, ki trdijo, da bolni ne spadajo v bolnišnice, pač pa v domove za starejše (dr. Bojana Beović) kaj drugega seveda ni bilo za pričakovati. 

In tako ga Krka ga izdeluje dobesedno pred vrati slovenskih bolnišnic in prodaja po vsem svetu, od Lizbone do Vladivostoka, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ga priporoča, le slovensko zdravstvo, NIJZ in vlada o tem ne vedo - nič.

Vse vedo pa o aplikaciji, ki nas bo edino rešila. 

Ampak od zdravnikov, ki trdijo, da bolni ne spadajo v bolnišnice, pač pa v domove za starejše (dr. Bojana Beović) kaj drugega seveda ni bilo za pričakovati.

Epilog zgodbe je preprost: aplikacije ne zdravijo, vendar jih vlada vidi kot najpomembnejše zdravilo proti pandemiji. Najpomembnejših zdravil, ki res zdravijo, pa v Sloveniji ni.

Morda pa nam tudi zato vsiljujejo - aplikacijo?  

 

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek