REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Amaterji znova določajo smer slovenske zunanjepolitične strategije: Le kaj bi lahko šlo narobe?

Amaterji znova določajo smer slovenske zunanjepolitične strategije: Le kaj bi lahko šlo narobe?Janša še vedno navija za - Trumpa. Vir: Twitter

Bi strojniku dali v roke reševanje težjih gospodarskih vprašanj?

Bi bil ekonomist pravi naslov za vprašanja iz ustavnega prava?

Je računalničar podkovan tudi za popravilo ur?

Bi primerjalnemu komparativistu zaupali popravilo svojega avtomobila? Razumen odgovor na zgornje vprašanje je seveda – »ne.« Toda če je tako – zakaj bi bili urar, računalničar, strojnik, ekonomist in pisatelj pravi naslov za 'popravljanje smeri' zunanje politike?

Bi primerjalnemu komparativistu zaupali servisiranje svojega avtomobila?

Razumen odgovor na zgornja vprašanja je seveda – »ne.«

Toda če je tako – zakaj bi bili urar, računalničar, strojnik, ekonomist in pisatelj pravi naslov za popravljanje smeri zunanje politike?

Seveda pa takšna vprašanja lahko zastavi in prave odgovore poda samo razumen človek v običajnih razmerah.

Ko se vmeša nerazumna politika - je vse drugače.

Tu velja, da ni važno, če je nekdo strokoven ali ne, važno je, da je »naš.«

Poglejmo na primer samo področje slovenske zunanje politike, kjer je strokovnost znova postala dekla politike ...

Tu imajo danes glavno besedo urarji, strojniki, ekonomisti, računalničarji, pravniki, komparativisti in z Janševo vlado tesno povezani podobni »strokovnjaki«, ne pa ljudje, ki bi imeli strokovne reference s področja, na katerem naj bi delovali.

Anže Logar in Viktor Orban
S počasno orbanizacijo zunanje politike postaja nesamostojna Slovenija vse bolj privesek Velike Madžarske. Vir: Twitter
Slovenija, ki se je na zunanjepolitičnem področju nedavno 'proslavila' in izjemno osmešila zaradi prezgodnje in neutemeljene čestitke Janeza Janše poraženemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu, nadaljuje po isti poti.

V državah, ki se zavedajo pomena zunanje politike, državne zunanjepolitične strategije sestavljajo in usmerjajo vodini politiki s pomočjo najpomembnejših strokovnjakov za mednarodne odnose.

V tujini so v to delo pogosto vključeni tudi znani inštituti oziroma »think-tanki«.

V Sloveniji, ki se je na zunanjepolitičnem področju nedavno »proslavila« in izjemno osmešila zaradi prezgodnje in neutemeljene čestitke Janeza Janše poraženemu predsedniku ZDA Donaldu Trumpu za njegovo domnevno »zmago« na lanskih predsedniških volitvah pa se zdi, da se država iz tega ni naučila prav ničesar in da nadaljuje po isti poti.

Slovenija namreč v okviru Strateškega sveta ponovno kuje svojo »zunanjepolitično strategijo«, ki ob zunanjepolitični deklaraciji predstavlja temelj diplomatske prakse.

Aktualna strategija je nastajala še pred kandidaturo Donalda Trumpa za predsedniški položaj.

O tem kakšna bo, iz skopih izjav njenih tvorcev ni mogoče razbrati prav veliko.

»Pozitivna ocena je, da se ZDA vračajo v t. i. mednarodno politiko, in tudi to je nekaj, na čemer bo Slovenija bolj temeljila,« je ocenil eden od avtorjev in rektor Nove univerze Matej Avbelj.

Ob njem v novem strateškem svetu sedi tudi Boštjan Udovič s katedre za mednarodne odnose s FDV-ja.

»Slovenija ostaja, tukaj ne pričakujem nekih velikih sprememb, v jedru Evropske unije, intenzivno se seveda povezuje z drugimi državami, tako kot je bilo že v strategiji 2015 dorečeno, torej srednje Evrope, vsekakor državami Zahodnega Balkana, tako da tu nekih velikih preskokov ne pričakujem,« je pojasnil Udovič.

Anže Logar, Janšev tvit in- nagobčnik?  Fotomontaža:Insajder.com
Kot so ugotovili že na družbenih omrežjih: V zunanji politiki je meja med masko in nagobčnikom zelo tanka, zunanjemu ministru pa nagobčnik preprečuje kritiziranje tragičnih zunanjepolitičnih napak Janeza Janše. Vir: Twitter

Toda skrb vzbuja že dejstvo, da po velikih zdrsih na področju slovenske zunanje politike tudi omenjena strokovnjaka v slovenski strategiji ne vidita resnih problemov.

Slovenija se je v zadnjem času namreč s številnimi potezami pomaknila bliže Madžarski in ostalim članicam »višegrajske četvorke«, med katerimi imajo nekatere resne težave zaradi nespoštovanja evropskih norm.

Ob tem je bil Strateški svet nedavno nekoliko spremenjen. Njegovi člani so po novem Ernest Petrič iz Urada predsednika Republike Slovenije, Alojz Kovšca, predsednik Državnega sveta Republike Slovenije, Monika Gregorčič, predsednica odbora za zunanjo politiko državnega zbora, Dimitrij Rupel, Davorin Kračun, Boštjan Udovič, Matej Avbelj, Marko Pavliha, Dimitrij Zadel (Luka Koper), Kaja Ciglič (Microsoft Slovenija), Vito Bobek in Jure Leskovec.

Že to vzbuja skrb. Predvsem zato, ker sama sestava Strateškega sveta kaže na to, da bodo o pomembnem dokumentu za mednarodne odnose Slovenije v svetu odločali in ga oblikovali zunanjepolitični amaterji s precejšnjim in nezdravim vplivom aktualne politike.

Že sama sestava Strateškega sveta kaže na to, da bodo o pomembnem dokumentu za mednarodne odnose Slovenije v svetu odločali in ga oblikovali zunanjepolitični amaterji s precejšnjim in nezdravim vplivom aktualne politike.

Ernest Petrič je zagotovo odličen strokovnjak s področja mednarodnega prava in mednarodnih odnosov, je pa ob Boštjanu Udoviču le eden od največ štirih od dvanajstih, ki se lahko pohvalijo s strokovnimi referencami na področju mednarodnih odnosov.

Ob tem prihaja iz urada predsednika države in je politično zelo blizu Janezu Janši.

Toda v zadnjem času se o njegovih katastrofalnih političnih napakah, pa tudi zunanjepolitičnih zdrsih Boruta Pahorja sploh ni kritično oglašal, povsem nasprotno.

Diplomo LSE iz mednarodnih odnosov in zgodovine ter magisterij iz evropske politike ima tudi Kaja Ciglič iz Microsofta, ki je direktorica za »digitalno diplomacijo.«

Naslednji član Strateškega sveta, ki ima vsaj stalen stik z mednarodnimi odnosi, je pomorski pravnik Marko Pavliha, tudi univerzitetni profesor in nekoč novinar, pravnik ter urednik.

Glede na poznavanje mednarodnega in zlasti pomorskega prava je strokovno zagotovo dovolj podkovan, vendar pri tem ni potrebno pozabiti na dejstvo, da Splošno sodišče v Luksemburgu njegove strokovnosti za mesto sodnika ni ocenilo kot zadostne.

Nekdanja ustavna sodnika Zobec in Petrič
Ernest Petrič je eden redkih stokovnjakov v Strateškem svetu, vendar kolosalnih zunanjepolitičnih napak sedanje vlade ni niti preprečil niti kritiziral. Vir: Twitter

Petrič, Udovič, Pavliha in Cigličeva so torej vsaj po izobrazbi blizu temu, kar naj bi Strateški svet počel.

Toda precej huje je, če si ogledamo ostale člane tega telesa.

Aleš Kovšca prihaja iz interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Je obramboslovec, politik in urar. Z zunanjo politiko se nikoli ni resno ukvarjal, če v to ne štejemo udeležbo na raznih zakuskah, ki jih prirejajo veleposlaništva in kjer je reden gost.

Aleš Kovšca je predsednik Državnega sveta RS, ki prihaja iz interesne skupine kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Je obramboslovec, politik in urar.

Z zunanjo politiko se nikoli ni resno ukvarjal, če v to ne štejemo udeležbo na raznih zakuskah, ki jih prirejajo veleposlaništva in kjer je reden gost.

Monika Gregorčič je diplomirala iz ekonomije na ljubljanski ekonomski fakulteti in magistrirala na celjski ekonomsko-komercialni fakulteti.

Danes je članica SMC, ki kot poslanka vodi zunanjepolitični odbor DZ, toda več časa se ukvarja z vsem drugim in ne pretežno z zunanjo politiko, predvsem pa zelo zvesto zagovarja stališča predsednika vlade Janeza Janše.

Brez poznavanja gospodarstva v mednarodnih odnosih sicer res ne gre, toda zgolj ekonomske izkušnje so za razumevanje odnosov med državami in mednarodnih odnosov nezadostne.

Tu je nato Davorin Kračun, ki danes vodi Fiskalni svet in je bil štiri leta tudi veleposlanik v ZDA.

To je morda dovolj za uvodno spoznavanje diplomacije, ker pa je vso kariero deloval v ekonomski sferi, ima zato tudi podoben hendikep kot Gregorčičeva in vsekakor ni strokovnjak za zunanjo politiko.

Pri Mateju Avbelju ni dvoma, da je sicer pravni strokovnjak, ni pa mednarodni pravnik in prav tako ni strokovnjak za mednarodne odnose.

Njegovo raziskovanje in akademsko delo je osredotočeno na pravo EU, ustavno pravo in teorijo prava, toda za razumevanje sveta, odnosov med državami in trendov v svetu poznavanje evropskega prava ni dovolj.

Alojz Kovšca brez maske
Obramboslovec in urar Kovšca (brez maske) bo določal smeri slovenske zunanje politike - hude težave pa je imel že z doumevanjem epidemioloških navodil NIJZ in vlade... Vir: Twitter

Za Dimitrija Rupla velja obratno – nekdanji zunanji minister se rad ukvarja z mednarodnimi odnosi, toda dejansko s tega področja nima izobrazbe in znanja, saj je pisatelj in diplomiranec iz primerjalne književnosti, mednarodne odnose pa pogosto ocenjuje skozi svoja precej debela ideološka očala.

Za Dimitrija Rupla velja obratno – nekdanji zunanji minister se rad ukvarja z mednarodnimi odnosi, toda dejansko s tega področja nima izobrazbe in znanja.

Zato ga nedavno niso želeli sprejeti niti za posebnega predstavika OVSE za svobodo medijev, Sloveniji pa je zakuhal precej sramotnih zunajepolitičnih padcev, predvsem s podpisom »vilniuške izjave« in vazalnim prilizovanjem administraciji ZDA.

Zakaj so bili v Strateški svet imenovani Dimitrij Zadel, po izobrazbi univerzitetni diplomirani inženir strojništva iz Luke Koper, Vito Bobek, profesor mednarodnega managementa na Univerzi za uporabne znanosti FH Joanneum in član katoliškega inštituta te katoliške univerze, ter Jure Leskovec, slovenski računalnikar in podjetnik, pa verjetno vedo samo gospodje iz vlade in drugih državnih služb.

Verjetno tisti, ki so preroško svetovali ali vsaj niso nasprotovali predsedniku vlade, ko je kot prvi in edini na svetu preuranjeno čestital »zmago« Donaldu Trumpu na novembrskih predsedniških volitvah v ZDA.

Po logiki tistih, ki zdaj vodijo slovensko diplomacijo lahko zunanjo politiko države usmerjajo vsi, ki imajo kakršnekoli zveze s tujino, delajo za tuja podjetja, se ukvarjajo z mednarodnim biznisom in podobno ali pa so imeli včasih kakšen bežen stik z diplomacijo.

Seveda pod pogojem, da niso kritični do sedanje vlade in njenega predsednika.

To pa seveda možen izbor strokovnjakov nujno precej omeji na analfabete na tem področju.

Kar tudi ni slabo za premierja, ki želi tudi zunajo politiko države - voditi sam.

Manj kot je strokovnjakov v Strateškem svetu, več kot je neizobraženih, lažje delo ima in več svobode.

Slovensko zunanjo politiko torej usmerjajo, če gremo po vrsti, ob štirih strokovnjakih za mednarodne odnose (kjer je eden tesno povezan z oblastjo, drugi pa z veliko korporacijo) naslednje osebe: en urar, dva ekonomista, en raziskovalec katoliškega inštituta, en pravnik, en primerjalni književnik, en strojnik in en računalničar.

Tako je govoril Dimitrij Rupel leta 1995: Toda na stara leta bi na te besede najraje pozabil, le če bi ga Janševa vlada tu in tam še potegnila iz naftalina. V zahvalo jo ob vsaki priložnosti vdano hvali, zato ji bo zagotovo svetoval le to, kar si bo predsednik vlade sam zaželel. Vir: Twitter

Od štirih strokovno podkovanih oseb je zato ena tesno povezana z oblastjo, druga z veliko mednarodno korporacijo in le dva delata v izključno akademski sferi.

Večino Strateškega sveta ob tem sestavljajo amaterji, ki se ljubiteljsko ali po sili razmer ukvarjajo z zunanjo politiko, medtem ko so strokovnjaki v izraziti manjšini.

Vidnih strokovnjakov in raziskovalcev mednarodnih odnosov v tem forumu pa preprosto ni.

Večino strateškega sveta zato sestavljajo amaterji, ki se ljubiteljsko ali po sili razmer ukvarjajo z zunanjo politiko, medtem ko so strokovnjaki v izraziti manjšini.

In zato seveda ne bo presenečenje, če bo zunanjepolitično krmilo države Slovenijo še naprej odnašalo proti obrobju svetovnih zunanjepolitičnih tokov in proti nevarnim čerem svetovne in evropske zunanje politike.

Res, le kaj bi lahko šlo narobe?

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek