REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ali še kdo ni mogel glasovati na referendumu?

Ali še kdo ni mogel glasovati na referendumu?VIR: TaTrenutek.si

Nedavni referendum o drugem tiru lahko jemljemo kot organizacijsko vajo za naslednje volitve, volitve za predsednika republike kot tudi parlamentarne volitve. Izkazalo se je, da je bilo kar nekaj logističnih težav.

Neposlana obvestila

V tednu pred referendumom še vsi volilni upravičenci niso prejeli standardnih obvestil o volitvah, preko katerih so seznanjeni, na katerem volišču lahko volijo. Nekateri so obvestila prejeli šele zadnji četrtek pred volitvami.

Po pojasnilih Državne volilne komisije (DVK) je slednja 8. septembra dobila podatke o volilnih upravičencih s strani notranjega ministrstva, a se je izkazalo, da je MNZ poslal nekatere napačne podatke o določenih voliščih. En dan je bilo potrebnih za odpravo napak, nakar so v celjsko tiskarno Cetis poslali v tisk datoteke.

Tiskarna lahko vsako uro stiska deset tisoč obvestil, kar pomeni, da za vse upravičence potrebuje teden dni časa. Tiskarna nato preda tiskovino celjski izpostavi Pošte Slovenije, od koder gredo na ljubljanski ali mariborski logistični center ter od tam naprej k posameznemu volivcu.

V ljubljanskem centru je prišlo do izmeta okoli 25.000 obvestil, »saj sortirne naprave niso prebrale poštne številke in so na pošti morali sortirati na roke«, je pojasnil Dušan Vučko, direktor službe DVK.

V ljubljanskem centru je prišlo do izmeta okoli 25.000 obvestil, »saj sortirne naprave niso prebrale poštne številke in so na pošti morali sortirati na roke«, je pojasnil Dušan Vučko, direktor službe DVK. Slednji je tudi poudaril, da v prihodnje želijo to preprečiti s tem, da bo notranje ministrstvo potrebne podatke poslalo že prej. Obvestila o volitvah niso obvezni dokument, s katerim uveljavljamo svojo pravico do oddaje glasu. Glede na zakonodajo to uveljavljamo preko veljavnega osebnega dokumenta s fotografijo.

Brez možnosti

V uredništvu smo dobili pismo bralca, katerega je zanimalo, zakaj na referendumu ni mogla glasovati tudi njegova mati, ki je oskrbovanka doma za starejše občane Dom svete Katarine v Mengšu. Oskrbovanci tega doma so lahko na predhodni volitvah glasovali kar v domu, t. j. jih je obiskala volilna komisija, a to se ni zgodilo sedaj.

DVK je bralcu posredovala naslednji odgovor:

Zakon o volitvah v državni zbor, ki se smiselno uporablja tudi za izvedbo referenduma ne določa obveznosti, da bi morala Državna volilna komisija ali druga volilna komisija, o možnosti glasovanja po pošti na podlagi 81. člena ZVDZ, obveščati volivce ali ustanove v katerih se upravičenci (volivci) za glasovanje nahajajo. Ne glede na to Državna volilna komisija (služba komisije) pred izvedbo volitev ali referenduma obvesti bolnice in tudi socialnovarstvene zavode za institucionalno varstvo (dome za starejše) o razpisu referenduma ali volitev in ob tem zaprosi vodstva, da preko zaposlenih obvestijo svoje varovance in jim tudi pomagajo, da lahko uresničijo svojo volilno pravico, na ta način, da glasujejo po pošti. Pri podatkih o e-naslovih domov za starejše si pomagamo z seznamom, ki je objavljen na spletni strani pristojno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

83. člen ZVDZ: Volivci, ki se zaradi bolezni ne morejo osebno zglasiti na volišču, v katerem so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu. To morajo sporočiti okrajni volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja.

Na podlagi vašega vprašanja smo zadevo preverili in ugotovili, da Dom svete Katerine nismo imeli v seznamu, saj le ta ni na seznamu ministrstva zato te institucije nismo posebej obvestili zato volivko zaposleni niso obvestili, čeprav menimo, da bi jo lahko saj je bilo splošno znano, da bo referendum, vsa pojasnila na kakšen način lahko volivci glasujejo pa so dostopna tudi na naši spletni strani. Ob tem moramo poudariti, da za posebne oblike glasovanja kamor sodi tudi glasovanje po pošti (na domu, izven okraja stalnega bivališča, po pošti v tujini itd.) zahteva tudi dejanje samega volivca. Iz e-pisma vašega bralca je moč razumeti, da so v preteklosti glasovali kar v dotičnem domu oziroma, da volivke (varovanke) v domu nihče ni obiskal. Glede tega poudarjamo, da take oblike glasovanja, da bi volilni odbor obiskal volivca v domu starejših zakon ne predvideva, razen če bi imela varovanka v domu za starejše občane stalno prebivališče (kar pa je malo verjetno) pa tudi v takem primeru bi morala varovanka/volivka posebej obvestiti okrajno volilno komisijo, da bi želela glasovati pred volilnim odborom na svojem domu (83. člen ZVDZ).

Na podlagi vašega vprašanja oz. informacije smo Dom svete Katarine dodali v seznam domov za starejše in na njihov naslov že poslali obvestilo in tudi obrazec, z zaprosilom vodstvu, da obvestijo svoje varovance o možnosti glasovanja po pošti na prihajajočih volitvah predsednika republike.

Tudi bralec se je sam vprašal, koliko ljudi, ki živijo v ustanovah, ni moglo uveljavljati svoje, z ustavo zagotovljene, pravice do sodelovanja na volitvah. Zato le preverite, če je vaša ustanova v registru DVK oz. da boste poskrbeli, da bo volilna komisija prišla na vaš dom, če boste želeli oddati svoj glas na naslednjih volitvah.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek