REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Napadalec naj bi se izuril v Siriji

Napadalec naj bi se izuril v SirijiNaslovnica Sun

Po terorističnem napadu v Manchestru, v katerem je  umrlo 22 ljudi, je britanska policija danes zjutraj obkolila lokalno džamijo v četrti Didsbury v južnem delu mesta ter aretirala tri osebe. Ni še znano, koga naj bi aretirali, so pa pred tem v zvezi z napadom prostost odvzeli štirim osebam.

V Veliki Britaniji so po napadu v Manchestru dvignili tudi stopnjo ogroženosti na najvišjo, kritično raven, kar pomeni, da so, kot je sporočila britanska premierka Theresa May, možni tudi nadaljnji napadi. Zaradi okrepljenih varnostnih ukrepov je danes zaprt tudi britanski parlament. "Vsi obiski, obhodi in banketi so odpovedani, odločitev o tem pa se uveljavlja takoj. Ta ukrep ostaja v  veljavi do nadaljnjega," piše na spletni strani britanskega parlamenta.

Bomba z žeblji in maticami "za križarje"

Bombni napad, ki ga je izvedel 22-letni skrajnež, se je zgodil 22. maja pozno zvečer pred dvorano Manchester Arena po koncu koncerta ameriške pevke Ariane Grande. Eksplozija je odjeknila ob 23.35 po srednjeevropskem času. Glede na navedbe prič je eksplodiralo v izhodni avli dvorane, ki lahko sprejme 21.000 ljudi. Pred njo so sorodniki čakali na mlade obiskovalce koncerta, ko je po eksploziji izbruhnila panika. Po zadnjih podatkih je umrlo 22 ljudi, 64 pa jih je bilo ranjenih.

Najmlajša žrtev, Saffie Roussos, je imela komaj 8 let. Eksplozivno napravo, ki je vsebovala tudi žeblje in matice, je aktiviral Salman Abedi. Britanski mediji so kot žrtve navedli tudi ime 22-letne študentke Georgine Callander, 26- letnega Johna Atkinsona in pogumne, 32-letne tete Kelly Brewster, ki je s svojim telesom zaščitila svojo nečakinjo pred eksplozijo. V napadu sta umrli tudi 44-letna Alison Howe, ter 43-letna Lisa Lees, materi, ki sta pri izhodu čakali na svoje otroke. Umrla sta tudi Angelika in Marcin Klis, poljski par, ki ju je hčerka od včeraj neuspešno iskala tudi z javnimi pozivi. Eksplozije ni preživel devetindvajsetletni Martyn Hett, stokovnjak za odnose z javnostmi, ki se je po koncertu želel odpraviti na "potovanje življenja" v ZDA. Ista usoda je doletela tudi mladega kmetovalca Nella Jonesa, ki je bil v trenutku napada na berglah. Med ranjenimi je še 12 otrok mlajših od 16 let, stanje 20 od 64 ranjenih pa je še vedno kritično.

Salman Abedi

V napadu je umrl tudi napadalec. Očividec napada je za britanski Sun ((https://www.thesun.co.uk/news/3624815/manchester-bombing-suspect-salman-abedi-pictured-terror-threat-level/) dejal: "Dim in kri sta bila povsod. Iskal sem svoji deklici, da bi videl, ali nista poškodovani. V središči vsega je bil bombaš. Od njega so ostale samo noge."

Vendar pa Salman Abedi po oceni policije ni deloval sam. Že včeraj so aretirali tudi njegovega 23 let starega brata Ismaila. Za napad je medtem odgovornost že prevzela t.i. Islamska država oziroma ISIS. "Eksplozivna naprave je bila aktivirana v sramotni koncertni dvorani. Zaradi tega je bilo mrtvih trideset, ranjenih pa 70 križarjev. Sledilo bo, z dovoljenjem Alaha, še več hujšega za sledilce križa in njihove zaveznike. Naj bo čaščen Alah, stvarnik vsega," so ob prevzemu odgovornosti z očitno zlorabo vere za svoje cilje zapisali odgovorni za napad.

Sosedi Salmana Abedija so sicer za Daily Mail povedali, da se je samomorilski bombaš že nekaj tednov pred napadi "obnašal nenavadno." Sosedje so namreč tega 22-letnika, ki je bil rojen v Veliki Britaniji, slišali, da izven svojega doma "na ulici glasno izgovarja muslimanske molitve." "Bili so družina iz Libanona in obnašali so se nenavadno. Pred nekaj meseci je na ulici res zelo glasno pel prvo islamsko molitev. Pel je v arabščini. Pel je, da je 'samo en bog in prerok Mohamed je njegov glasnik!', je dejala enaindvajsetletna Lina Ahmed. Njegov drug prijatelj iz šole je dejal, da ga je zadnjič videl pred letom dni in da je opazil, da si je medtem pustil rasti brado. Abedijev sosed, ki je z napadalcem hodil v isto šolo ter z njim na ulici igral nogomet, je dejal, da je bil Abedi sicer "strasten navijač Manchester Uniteda", da pa mu nikoli ni bil všeč in se je z njim že red leti skregal. Nekateri drugi sosedi so povedali, da je navijal tudi za Real Madrid. Sosed Simon Turner je dejal, da je v zadnjih mesecih videl Abedija oblečenega v "tradicionalna črna oblačila" , z njegovega dimnika pa naj bi visela zelena libijska zastava.

Sosed Simon Turner je dejal, da je v zadnjih mesecih videl Abedija oblečenega v "tradicionalna črna oblačila" , z njegovega dimnika pa naj bi visela zelena libijska zastava.

Abedi Libija

Britanski mediji pišejo, da je Abedijeva družina emigrirala v Veliko Britanijo zato, da bi pobegnili pred Gadafijevim režimom. Njegov oče naj bi se leta 2011 vrnil v Libijo, da bi pomagal zrušiti režim v državi. Ko je bil Gadafi ubit, je njegova družina na strehi hiše razvila veliko libijsko zastavo. Pred prihodom v Manchester so živeli v Londonu, vendar je bil Salman Abedi rojen leta 1994 v Manchestru.

Rože Manchester

Lov na izdelovalca bombe

Francoski minister za notranje zadeve Gerard Collomb je dajal, da je Abedi medtem, ko je obiskal Libijo, najverjetneje potoval tudi v Sirijo, ter da ima "dokazane" zveze z ISIS-om. Takoj po tem potovanju naj bi se "radikaliziral" in odločil za napad. Do Sirije naj bi pripotoval tako, da je preprosto prečkal Sredozemsko morje.

Forenziki so tudi prepričani, da je bombo izdelal strokovnjak in da ne gre za napravo, ki bi nastala samo po terorističnih "receptih" z interneta. Policija zato sedaj išče tudi strokovnjaka za bombe, ki jih teroristične organizacije še posebej varujejo za naslednje naloge.

Britanska vlada je medtem vojake že postavila na najpomembnejša mesta v državi, kjer bodo podpirali policiste in varovali ljudi. Tako bo možno videti vojake na drugih dogodkih v naslednjih tednih, kot so na primer koncerti, delovali pa bodo pod poveljstvom policije. Premierka Theresa May je še poudarila, da ne želi, da se javnost počuti zaskrbljeno, temveč da gre za sorazmeren in razumen odziv.

Pred mestno hišo v Manchestru so se medtem že zbrali tisoči in na ta način izrazili svojo solidarnost z žrtvami ter obsodili teroristični napad. Odzval se je tudi ameriški predsednik Donald Trump, ki je dejal, da teroriste ne bo imenoval "pošasti", ker bi jim bilo to všeč, pač pa da jih bo imenoval za zgube oziroma "luzerje". To je sicer Trumpova priljubljena žaljivka, ki jo je sicer rad uporabljal tudi za svoje politične nasprotnike.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek