REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Britanski potni listi se na »črnem spletu« prodajajo za 750 funtov

Britanski potni listi se na »črnem spletu« prodajajo za 750 funtovBritanski potni list

 

Po poročanju britanskega Telegrapha je vodja Europola opozoril, da je britanske potne liste na »črnem spletu« mogoče kupiti že za okoli 750 britanskih funtov (886 evrov). Rob Wainwright, ki je na čelu evropske policijske agencije je poudaril, da se dober del javnosti neznanega in »skritega« spleta uporablja tudi za namene teroristov in druge nezakonite aktivnosti. Ta del spleta naj bi postal »ogromno podzemeljsko kriminalno okolje«, ki ga različne varnostne agencije le s težavami nadzorujejo.

Pri tem je zelo nevarna zlasti trgovina z ukradenimi potnimi listi. »Obstaja kriminalno trgovsko področje, ki je zelo veliko. In to pomeni, da si lahko kriminalci in teroristi pridobivajo kriminalno blago na bolj varen način…Kar pa za nas pomeni, da težje ugotovimo, kaj se dogaja in kdo kaj počne,« je opozoril Rob Wainwright.

Ena od poti za pridobivanje potnih listov so tudi njihove kraje med potovanjem po pošti. Po podatkih, ki so jih zbrali britanski liberalni demokrati, je urad za potne liste Njenega Veličanstva preko podjetja DX od leta 1291 pa vse do danes na poti do legitimnih lastnikov samo na ta način izgubil kar 1291 britanskih potnih listov. To jasno kaže, kako si kriminalne skupine ali celo teroristi poskušajo na zelo enostavne načine pridobiti in uporabiti potne liste drugih državljanov. Kar pa je zelo velika nevarnost tudi za državno varnost.

Povečanje prodaje na »črnem spletu« pa je samo ena od možnosti izkoriščanja skritih kotičkov svetovnega spleta za kriminalne dejavnosti. Oktobra lani so novinarji BBC-ja ugotovili, da je skupina, ki se je imela za novodobne »Robine Hoode« preko »črnega pleta« prodajala lažne železniške vozovnice. Kot so zapisali sami, so to menda naredili »v imenu potnikov«, ki naj bi bili jezni zaradi previsokih cen železniških uslug.

Pri tem so uporabljali brskalnik Tor, ki je sicer ustvarjen z povsem legitimnim razlogom preprečevanja sledenja uporabnikov spleta. Ugotovili so tudi, da je bilo 57 odstotkov spletnih strani, ki so bile namenjene pristopu z brskalnikov Tor ustvarjenih z namenom nezakonitih dejavnosti, ki vključujejo prodajo drog, nezakonito financiranje in ekstremno pornografijo.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek