REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Analitik Nata: Položaj Ukrajine na bojišču se hitro slabša

Analitik Nata: Položaj Ukrajine na bojišču se hitro slabšaUkrajinski vojak Vir: Telegram, Gazeta.ru

Vojna izčrpavanja v Ukrajini se približuje novi fazi.

Ukrajinska vojska se sesuva, vendar njeno vodstvo s podporo nekaterih Evropejcev ni pripravljeno priznati poraza.

Na Zahodu še vedno prevladujejo zelo nerealistična mnenja o izgubah in zmogljivostih v tem konfliktu.

Ta mnenja tistim, ki jih zagovarjajo, preprečujejo, da bi priznali nujnost mirovnih pogajanj.

V novi analizi Alex Vershinin, strokovnjak analitičnega centra RUSI, navaja tehtne argumente in številke za tiste, ki podpirajo takojšnjo končanje vojne.

V vojaških krogih je Vershinin dobro znana osebnost:

Podpolkovnik (v pokoju) Alex Vershinin ima 10 let izkušenj na fronti v Koreji, Iraku in Afganistanu.

Ukrajinska vojska se sesuva, vendar njeno vodstvo s podporo nekaterih Evropejcev ni pripravljeno priznati poraza.

V zadnjem desetletju pred upokojitvijo je delal kot strokovnjak za modeliranje in simulacije v razvoju konceptov in eksperimentiranju za NATO in ameriško vojsko.

Vershinin dela za Royal United Services Institute (RUSI), uradni think tank britanske vojske.

Njegove izkušnje z modeliranjem in simulacijami mu omogočajo, da ima pregled nad celotno sliko.

Junija 2022 je RUSI objavil njegov članek z naslovom The Return of Industrial Warfare (17. junij 2022), v katerem je opozoril na pomanjkanje industrijske baze na Zahodu za vzdrževanje vojne v Ukrajini proti Rusiji. 

Ta članek smo povzeli tudi na Insajderju in kmalu zatem leta 2024 še enega.

Vershinin je nato objavil še dva analitična članka, a zanimivo je, da zadnjega ni objavil na strani RUSI, pač pa na strani Russia Matters, ki ga je nato povzela stran Responsible Statecraft.

Prevedenega v nadaljevanju objavljamo z dovoljenjem avtorja in strani Russia Matters.

Alex Vershinin: Položaj Ukrajine na bojišču se hitro slabša

Izvolitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa je spremenila ameriško politiko do Ukrajine iz "tako dolgo, kot bo potrebno" v iskanje mirovne rešitve s pogajanji.

Ta pogajanja bodo temeljila na dejanskem stanju na bojišču.

Pogoje bo narekovala tista stran, ki bo imela večjo prednost.

To se še bolj zaplete, če med pogajanji ni prekinitve ognja in bojišče ostane dinamično.

Ta pogajanja bodo temeljila na dejanskem stanju na bojišču. Pogoje bo narekovala tista stran, ki bo imela večjo prednost.

Vojskujoče se strani lahko med potekom pogajanj izvajajo ofenzivne operacije, da bi izboljšale svoj pogajalski položaj.

V preteklosti so v številnih spopadih mirovna pogajanja trajala več let, tudi ko je vojna divjala, na primer med korejsko in vietnamsko vojno.

Zato so ravnovesje moči, merjeno z viri, izgube in kakovost strateškega vodstva ključnega pomena za izid pogajanj.

Za zahodne sile ima to resne posledice.

Na ta spopad so stavile svoj ugled in s tem tudi usodo svetovnega reda, ki temelji na pravilih.

Globalni jug in večpolarni svetovni red čakata na krilih, da prevzameta oblast.

Neuspešna zmaga lahko usodno spodkoplje ta red in odstrani Zahod z vodilnega položaja v svetu, ki ga je imel zadnjih nekaj stoletij.

Narava rusko-ukrajinske vojne leta 2022

Vojna v Ukrajini je zdaj vojna izčrpavanja. V takšnih vojnah se ne zmaguje z osvajanjem terena, ampak s previdnim upravljanjem virov, ohranjanjem lastnih in uničevanjem sovražnikovih.

Menjalno razmerje izgub ne sme biti ugoden le za eno stran, ampak mora upoštevati tudi skupne rezerve, ki so na voljo sovražniku.

Pot do zmage je v zmožnosti nadomeščanja izgub ob hkratnem vzpostavljanju novih sil ter ohranjanju civilnega gospodarstva in morale.

Neuspešna zmaga lahko usodno spodkoplje ta red in odstrani Zahod z vodilnega položaja v svetu, ki ga je imel zadnjih nekaj stoletij.

Nadomeščanje izgub ne pomeni zgolj obleči moške v uniforme in zagotoviti osnovno usposabljanje.

Vojaške enote morajo biti kolektivno usposobljene na več ravneh, kar spodbuja kohezijo enote. Bolj ko je enota povezana, bolj zapletene manevre lahko izvede.

Če izgubite preveč vojakov, se kohezivnost enote ponovno vzpostavi, vse dokler ni sposobna izvesti nobenega manevra, razen obrambe jarkov.

V tej vojni je teren veliko manj pomemben. Boji so pogosto osredotočeni na isti del ozemlja in se le malo premikajo, dokler ena stran ni več sposobna vzdrževati spopada.

Španska državljanska vojna in prva svetovna vojna sta najboljša primera. Ti vojni sta bili večinoma mirujoči do zadnjega trenutka, ko je ena stran kapitulirala. Ukrajinska vojna poteka po isti poti.

Strateško vodenje je ključnega pomena, saj usmerja upravljanje virov v konfliktu. Če ne določimo strateških ciljev in zapravljamo vire za nepomembne cilje, so možnosti za zmago vse manjše. V nadaljevanju je kratek povzetek izgub virov in zmožnosti vsake strani, da ohrani dosedanji konflikt.

Vojaški pogoji ruskih sil

Potem ko začetni blitzkrieg v prvih dveh mesecih ni prinesel spremembe režima v Kijevu, je rusko politično in vojaško vodstvo očitno spoznalo, da je konflikt počasen in da je treba ohraniti vire.

Prizadevalo si je, da bi ohranilo svoje bojne zmogljivosti, in leta 2022 trikrat - v Kijevu, Harkovu in Hersonu - odstopilo ozemlja, da bi rešilo vojake.

Ti porazi so bili nočna mora za odnose z javnostmi, vendar so ohranili izkušene vojake, iz katerih so sestavili jedro nove vojske.

V tej vojni je teren veliko manj pomemben. Boji so pogosto osredotočeni na isti del ozemlja in se le malo premikajo, dokler ena stran ni več sposobna vzdrževati spopada.  Španska državljanska vojna in prva svetovna vojna sta najboljša primera. Ti vojni sta bili večinoma mirujoči do zadnjega trenutka, ko je ena stran kapitulirala. Ukrajinska vojna poteka po isti poti.

Rusija je očitno sposobna nadomestiti svoje izgube in še vedno povečati obseg svoje vojske.

Po podatkih Mediazone in BBC-jeve ruske službe, se zdi, da je ruska vojska skupaj utrpela nekaj več kot 98.000 mrtvih.

Ta številka vključuje le poimensko opredeljene ubite ruske vojake, prava številka pa je verjetno precej višja. Mediazona sama ocenjuje, da je dejanska številka približno 165.000.

Hkrati tudi ne štejejo izgub proruskih separatistov, zato je treba k tej številki prišteti še 20.000, tako da je skupno število približno 120.000.

To trenutno v povprečju pomeni približno 3 600 mrtvih na mesec.

Zgodovinsko gledano so na vsakega mrtvega štirje ranjeni, zato je treba ruskemu štetju dodati še 452.000 ranjencev, kar pomeni mesečno izgubo 14.400 ali skupaj 18.000.

Vendar pa isti podatki kažejo, da se od teh tri četrtine po zdravljenju običajno vrne v službo (RTD).

Če to razčlenimo, ruske sile utrpijo 7.200 trajnih izgub in 10.800 RTD na mesec.

Hkrati pa Rusi rekrutirajo 30.000 prostovoljcev na mesec ter ranjence, ki so si opomogli.

To pomeni rast za 24.000 vojakov vsak mesec, vključno z RTD.

Tudi če so ruske izgube dvakrat večje, kot jih je preštela Mediazona, se ruska vojska še vedno povečuje.

Tej številki je dodana omejena sila približno 10.000-12.000 severnokorejskih vojakov, ki so bili poslani v pomoč ruskim silam, da bi pregnali ukrajinske sile iz ruske regije Kursk.

Rusija ima v svoji prednosti tudi generacijo sil. Še vedno ima obvezen nabor pri 18 letih.

Čeprav naborniki ne smejo biti poslani v boj zunaj ruskih meja, sistem vsakemu kvalificiranemu moškemu v Rusiji zagotavlja eno leto osnovnega usposabljanja.  Hkrati pa Rusi rekrutirajo 30.000 prostovoljcev na mesec ter ranjence, ki so si opomogli. To pomeni rast za 24.000 vojakov vsak mesec, vključno z RTD.

Tudi če so ruske izgube dvakrat večje, kot jih je preštela Mediazona, se ruska vojska še vedno povečuje.

Ko se Rus prijavi kot prostovoljec ali je mobiliziran, potrebuje le nekaj mesecev individualnega obnovitvenega in kolektivnega usposabljanja.

Ukrajinski vojaki se morajo usposabljati od začetka.

To daje Rusiji veliko prednost pri oblikovanju novih enot.

Izziv bi nastal, če bi zmanjkalo prostovoljcev, saj je v državi zelo malo politične volje za nov krog mobilizacije.

Da bi opremili to vojsko, so Rusi v zadnjem desetletju razvijali svojo vojaško industrijsko bazo, poleg tega so prejeli podporo Severne Koreje in Irana.

To ruski vojski omogoča, da opremi večino novih formacij.

Obenem je redna rotacija enotam omogočila, da sprejmejo zamenjavo in hkrati ohranijo izkušene vojake.

To pomeni, da danes ruska vojska šteje okoli 1,5 milijona usposobljenih in opremljenih vojakov, za katere je celo Pentagon priznal, da so si uspešno opomogli od začetnih izgub.

Ruska vojska je na operativni ravni šibka v svojem generalštabu.

V ruski vojski obstaja sistem "dobrih starih fantov", ki ne zahteva odgovornosti od nesposobnih častnikov.

Mnogi so sicer sposobni, vendar se pri tistih, ki niso, dopuščata korupcija in laganje.

Na bojišču to pogosto privede do tega, da poveljniki lažno trdijo, da so osvojili cilje.

V ruski vojski obstaja sistem "dobrih starih fantov", ki ne zahteva odgovornosti od nesposobnih častnikov. Mnogi so sicer sposobni, vendar se pri tistih, ki niso, dopuščata korupcija in laganje.

Nato začnejo napad, brez prednosti ognjene moči, ki jo zagotavljajo višje stopnje, da bi lažna poročila uresničili, kar jim običajno spodleti z velikimi žrtvami.

Toda tudi ko te častnike ujamejo ruski vojaški blogerji in javnost pritisne na rusko obrambno ministrstvo, naj ukrepa, se storilci ne le izognejo kazni, ampak jih obrambno ministrstvo včasih celo poviša, da bi ohranilo svoj obraz.

Nasprotno pa so kaznovani, kadar pristojni častniki opozarjajo na resna vprašanja na fronti.

Primer je generalmajor Ivan Popov, nekdanji poveljnik 58. armade, ki je ustavil protiofenzivo ukrajinske vojske v Zaporožju in je trenutno v priporu na podlagi obtožb, ki so videti kot izmišljene.

Tovrstne situacije so verjetno podvojile število žrtev znotraj ruske vojske, kar je pomenilo porabo dragocenih virov v rani, ki si jo je povzročila sama.

Vojaški pogoji ukrajinskih sil 

Moje mnenje je, da je ukrajinsko višje politično vodstvo porabilo preveč časa, da bi doseglo cilje odnosov z javnostmi, kar je znatno ogrozilo vojaške operacije.1*

Ogromne izgube virov, zlasti človeških, so znatno zmanjšale ukrajinsko bojno sposobnost in ogrozile dolgoročni bojni potencial.

To je dvakrat težje, ker je Ukrajina začela z manjšimi viri.

Rusija ima trikrat več prebivalcev kot Ukrajina, pri artilerijskem strelivu pa močno prekaša ne le Ukrajino, ampak celoten Zahod v razmerju tri proti ena.

Vzorec zadrževanja mest, ko so postala nebranljiva, ali napadov, čeprav ni bilo možnosti za uspeh, je bil viden v vseh operacijah, vendar sta najbolj izstopali dve bitki.

Prva je bila bitka za Bahmut v ukrajinski regiji Doneck med letoma 2022 in 2023.

Mesto je imelo po mojem mnenju majhno operativno, še manj pa strateško vrednost.

Rusija ima trikrat več prebivalcev kot Ukrajina, pri artilerijskem strelivu pa močno prekaša ne le Ukrajino, ampak celoten Zahod v razmerju tri proti ena.

Kljub temu je ukrajinsko vodstvo vztrajalo, da bo mesto obdržalo do konca. Ruska vojska je za napad na mesto uporabila Wagnerjevo PMC, okrepljeno z obsojenci, kar je ruski redni vojski dalo čas, da sprejme mobilizirane rezerviste in vzpostavi nove formacije.

Da bi jih zaustavila, je Ukrajina v mesto stalno pošiljala moške, med katerimi so bili številni slabo usposobljeni.

Pričakovana življenjska doba povprečnega ukrajinskega vojaka je padla na približno štiri ure, pravi nekdanji ameriški marinec Troy Offenbecker, ki se je boril na ukrajinski strani.

Nemogoče je reči, koliko jih je umrlo, vendar je zahodni novinar v enem dnevu v eni bolnišnici preštel 250 ranjenih.

V Bahmutu so bile tri bolnišnice, druga v Soledarju na severu in ena v Časiv Jaru, ki je obravnavala ranjence južno od mesta.

Z uporabo te podatkovne točke lahko ekstrapoliramo povprečje 1.250 dnevno ranjenih.

Izgube ukrajinske vojske v Bahmutu
Ukrajinske izgube: Vie: Slavyangrad, Telegram

Razmerje med štirimi ranjenimi in enim mrtvim daje 312 mrtvih na dan za razpon med 200 in 400 mrtvih na dan, pri čemer nekatera poročila navajajo porast na 500 smrtnih žrtev na dan.

Bitka je trajala osem mesecev, za 48.000 do 96.000 mrtvih Ukrajincev.

V nasprotju s tem so Rusi v istem obdobju izgubili približno 1.800 vojakov PMC in 11.000 obsojencev, skupaj 13.000.

To je v skladu z menjalnim razmerjem ena proti tri, ki ga je Jevgenij Prigožin, vodja podjetja Wagner, trdil v intervjuju maj 2023.

Za takšno razmerje izgub nad enim mestom ni vojaške utemeljitve, zlasti ker je za mestom bolj branljiv teren.

Bitka je trajala osem mesecev, za 48.000 do 96.000 mrtvih Ukrajincev. V nasprotju s tem so Rusi v istem obdobju izgubili približno 1.800 vojakov PMC in 11.000 obsojencev, skupaj 13.000.

Edina razlaga je, da je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski iz Bahmuta naredil nacionalni simbol, potem ko je ameriškemu kongresu z velikimi fanfarami izročil zastavo, ki so jo podpisali branilci Bahmuta , in se ni želel ukvarjati z optiko izgube tega simbola.

Zaradi tega je umrlo najmanj 48 000 Ukrajincev, mesto pa je vseeno padlo.

Kasneje leta 2023 je ukrajinsko višje vodstvo na domnevno britansko prigovarjanje poslalo svojo mornarico v najbolj vprašljivo operacijo doslej: bitko pri Krinkih.

Operacija je imela po mojem mnenju nič možnosti za uspeh. Za dosego operativnih ciljev in preboj proti Krimu bi morala Ukrajina zavzeti veliko mostišče in sčasoma potisniti artilerijo na drugo stran reke, za kar so potrebne velike količine težkega streliva.

Za njegovo premikanje čez reko bi Ukrajinci potrebovali mostove čez Dnipro, ki bi jih močan ruski ogenj dolgega dosega takoj uničil.

Ukrajinci so vseeno prečkali reko in v prvem mesecu uspeli povzročiti velike izgube v ruskih protinapadih, nato pa so se Rusi zakopali v obleganje in Ukrajinci so bili na vrsti za izgube.

Ukrajinsko oskrbo, zamenjavo in evakuacijo ranjencev je bilo treba izvajati prek izpostavljene reke Dnipro, medtem ko so se Rusi skrivali v gozdovih.

Posledica tega je bilo zelo neenakomerno razmerje žrtev.

Ukrajinska klavnica - mesto Bahmut
Prizori iz Bahmuta. Vir: Posnetek zaslona, Telegram

Ko je Ukrajina po več mesecih končno preklicala operacijo, je bil ukrajinski korpus mornariške pehote, skupaj z dvema brigadama artilerije, uničen.

Čeprav je operacija ustvarila pozitivne medije na Zahodu, je nemogoče vojaško upravičiti to kolosalno zapravljanje ljudi in virov.

Ukrajinska vojska je dosegla nekaj uspehov, pri katerih je bil na prvem mestu vojaški cilj.

Ofenziva v Harkovu je bila mojstrsko načrtovana in izvedena. Skrbno načrtovanje in priprave so ukrajinski vojski omogočile element presenečenja, ki ga je hitro izkoristila.

Skupne izgube Ukrajine je težko oceniti.

Fundacija Jamestown je ocenila, da je Ukrajina julija 2023 mobilizirala 2 milijona mož, zdaj pa bi se morala ta številka približati 3 milijonom.

Na strani Ukrajine je približno 1,5 milijona trajno izgubljenih, dodatnih 400.000-600.000 ranjencev okreva v bolnišnicah, 1 milijon do 800.000 pa jih je še vedno na terenu.

Po večini ocen je ukrajinska vojska na terenu približno 1 milijon mož, medtem ko je Zelenski izjavil, da jih je na terenu 880.000. Uradne ukrajinske izgube v višini 43.000 so glede na prejšnje številke nerealne.

Za bolj realistično oceno ima Telegram kanal "Antiseptic" eno redkih baz podatkov, ki primerja sedanje in predvojne satelitske fotografije izbranih ukrajinskih pokopališč.

Omejena narava pokopališč lahko povzroči prenizko število; mesto Harkov ima na primer več pokopališč, vendar je bilo pregledano le pokopališče št. 18.

Vojaki, pokopani na drugih mestnih pokopališčih, niso upoštevani.

V spodnjem grafu je povprečen odstotek izgubljenega predvojnega prebivalstva po krajih in nato primerjan s celotnim prebivalstvom Ukrajine.

Končna ocena je približno 769.000 mrtvih in na podlagi zgodovinskih podatkov verjetno še 769.000 ranjenih, ki si nikoli ne bodo opomogli dovolj, da bi se lahko vrnili na fronto.

Ta stopnja izgub pomeni, da Ukrajini primanjkuje usposobljenih in motiviranih formacij.

Problem je še poslabšala odločitev ukrajinskega političnega vodstva, da ustanovi nove formacije, namesto da bi nadomestilo izgube v obstoječih izkušenih enotah.

Starejše formacije so izgubljale izkušeno osebje in bojno učinkovitost, zato so nove formacije utrpele dodatne izgube, preden so lahko pridobile dovolj izkušenj, da bi bile uporabne.

Ukrajinci si prizadevajo, da bi to spremenili, vendar je morda že prepozno.

Končna ocena je približno 769.000 mrtvih in na podlagi zgodovinskih podatkov verjetno še 769.000 ranjenih, ki si nikoli ne bodo opomogli dovolj, da bi se lahko vrnili na fronto.

Izkušene vojake nadomeščajo moški, ujeti na ulicah, ki nimajo želje po boju.

Lani je 100.000 ukrajinskih vojakov dezertiralo. Novo ustanovljena 155. brigada je zaradi dezerterstva izgubila več kot 1.700 od 6.000 mož, preden je dosegla frontno črto.

Brez čudežnega vira izkušenih, motiviranih borcev lahko ukrajinska vojska v naslednjih šestih do dvanajstih mesecih propade.

Vpoklic 18-25-letnikov bo prinesel čas, vendar ne bo rešil problema motivacije.

Prav tako zmanjkuje opreme. Zahod, katerega vojaška podpora ohranja Ukrajino v boju, je očitno izpraznil svoja skladišča opreme in le malo je še ostalo za darovanje.

Nekatere zahodne vlade so celo osiromašili svoje lastne vojske opreme in so trenutno nesposobne delovanja. Enaka situacija obstaja pri ognju dolgega dosega.

Zdi se, da Zahodu ni več vseh raket, razen nemškega Taurusa.

Te najverjetneje ne bodo imele učinka tam, kjer tudi Storm Shadows niso uspele.

Edino področje, kjer je Ukrajini uspelo opremiti svoje sile, je vojskovanje z brezpilotnimi letali.

Ta brezpilotna letala imajo nesorazmeren vojaški učinek.

Brezpilotna letala FPV so v zadnjem letu v bistvu ohranjala Ukrajino pri življenju.

Ukrajinski dron
Ukrajinski dron Vir: Telegram

Vendar jih imajo Rusi prav toliko, verjetno več, preprosto zaradi večje industrijske baze in skoraj neomejenega uvoza iz Kitajske.

Ravnovesje med elektronsko obrambo in napadalnimi droni se že nekaj časa premika sem in tja, vendar so Rusi v zadnjem času pridobili jasno prednost z droni z optičnimi kabli, ki jih ni mogoče motiti.

Ukrajina ima tehnologijo, vendar se zdi, da je ne proizvaja v zadostnem številu, da bi se lahko kosala z Rusi.

Vojaški preobrat Ukrajine v rokah Rusije kljub zahodni podpori bi spodkopal tako vojaške kot mehke vidike moči liberalnega svetovnega reda.

Zaradi vse večjega pomanjkanja žive sile in opreme si je težko predstavljati, kako bo Ukrajina zdržala brez neposrednega posredovanja zahodnih, zlasti ameriških sil.

Še posebej, ker ukrajinsko politično vodstvo še naprej daje prednost odnosom z javnostmi pred vojaškimi cilji.

Za Zahod vse to predstavlja strateško tveganje.

Zahodno globalno vodstvo temelji na gospodarski, vojaški in mehki moči. Gospodarska moč je že omajana.

Z uporabo BDP po pariteti kupne moči (PPP), ki meri celotno proizvodnjo države namesto denarne vrednosti njenega gospodarstva, je jasno, da sta dve od treh največjih svetovnih gospodarstev neuvrščeni azijski državi in ne zahodne sile. 

Rusija je na četrtem mestu, pred Japonsko in Nemčijo.

Ruski vojako napredujejo
Ruski vojaki povsod napredujejo Vir: Yandex.ru, Telegram

Za zmago v tej vojni so zahodne sile, zlasti njihovi voditelji, zastavili velik del svojega ugleda in sprejemali gospodarske žrtve.

Vojaški preobrat Ukrajine v rokah Rusije kljub zahodni podpori bi spodkopal tako vojaške kot mehke vidike moči liberalnega svetovnega reda.

Slednjega je že pretresel zahodni odgovor na konflikt v Gazi. Posledica tega bi bil propad zahodnega vodstva in zamenjava liberalnega svetovnega reda z nečim drugim.

Obliko novega svetovnega reda je težko določiti, vendar bo prehodno obdobje verjetno moteče in nasilno, saj bodo države po svetu spoznale, da je vojaška rešitev spet na meniju.

To bi tudi ogrozilo vlogo ameriškega dolarja v svetovni trgovini, katerega orožitev je prestrašila številne države, da iščejo alternativne poti.

Kot je dejal ameriški državni sekretar Marco Rubio, "v petih letih ... ne bomo imeli možnosti sankcioniranja", saj bodo države našle načine, kako zaobiti dolar.

To bi lahko pomagalo razložiti, zakaj si Trumpova ekipa tako zelo želi končati vojno v Ukrajini.

Zaključek

Ukrajina trenutno še vedno drži karte za pogajalsko mizo. Njena vojska je še vedno na terenu in se bori za vsak meter ozemlja.

Vendar se Ukrajincem čas izteka. Ukrajina ima velike težave z živo silo. Ravnovesje moči se spreminja v korist Rusije in na neki točki se bodo Ukrajinci začeli soočati s propadom fronte.

Ta izid je bolj verjeten glede na negativen trend odločanja ukrajinskega političnega vodstva.

Čas je na njihovi strani in če se zdaj ne bodo dogovorili o miru, so na poti do zmage, ki bi lahko imela uničujoče politične in gospodarske posledice za preostalo Evropo.

Če ne bodo začeli varčevati z bojno močjo, je propad vse bolj verjeten.

Ukrajina zdaj potrebuje prekinitev ognja, da bo lahko obnovila svojo bojno moč in izboljšala svoj položaj na mirovnih pogajanjih.

Rusi so v nasprotnem položaju. Ruske prednosti na področju žive sile in opreme se povečujejo.

Rusija na mesec postavi dve novi diviziji. Razmere na bojišču in naraščajoča bojna moč pomenijo, da verjetno ne bodo sprejeli nobene prekinitve ognja, dokler se ne dogovorijo o končnih mirovnih pogojih, kar so že jasno povedali.

Prav tako bodo verjetno podaljšali pogajalski proces, da bi izboljšali svoj položaj na bojišču.

Čas je na njihovi strani in če se zdaj ne bodo dogovorili o miru, so na poti do zmage, ki bi lahko imela uničujoče politične in gospodarske posledice za preostalo Evropo.

Zahodne sile so na izid te vojne stavile liberalni svetovni red.

Pogajanja o miru pod ruskimi pogoji danes bi bila slaba, toda staviti na malo verjetno izboljšanje razmer na bojišču in izgubiti bi bilo veliko slabše.

Zdi se, da ZDA izbirajo prvo pot, saj je obrambni minister Pete Hegseth Rusom sporočil, da ZDA mislijo resno s pogajanji, ko so ukrajinsko članstvo v Natu vzeli z mize.

EU pa je izbrala drugo pot z obljubo o podpori tako dolgo, kot bo potrebno, in da se bo pogajala s "pozicije moči", ne da bi se zavedala, da se moč meri v bojni in industrijski moči in ne v drznih izjavah.

Trenutni trendi na bojišču bolj podpirajo stališče ZDA.

To daje ZDA priložnost, da omejijo posledice ukrajinske vojne v Evropi in ohranijo svojo vodilno vlogo v svetu, zlasti prevladujočo vlogo ameriškega dolarja.

Ker ZDA vojno čedalje bolj vidijo kot breme, je ukrajinski pogajalski položaj v nevarnosti, da se razblini.

Tudi ob podpori ZDA se položaj Ukrajine na bojišču slabša.

Obstaja velika verjetnost, da bo Rusija zahtevala celotno Novorusijo in svojim zahtevam dodala Harkov, Odeso, Mikolajev, Poltavo in Dnipropetrovsk ter referendume o nasledstvu v Zakarpatju, in če bo politično ozračje v Romuniji ugodno, tudi za Severno Bukovino in druga romunsko govoreča območja, s čimer bi podkupili izbrane članice Nata z ozemlji, da bi razbili enotnost zavezništva.

Brez ameriške podpore so možnosti, da Ukrajina propade na bojišču, veliko večje, tudi ob nadaljnji pomoči EU.

Trenutno Rusi zahtevajo Krim in štiri ukrajinske pokrajine, prepoved vstopa Ukrajine v Nato in EU ter zagotovljene pravice za rusko govoreče.

Te zahteve se nanašajo na regije, kjer ruska vojska že nadzoruje 60 % ali več ozemlja.

Če bo Ukrajina propadla, bo ruska vojska prodrla naprej, s čimer se bo linija stika pomaknila globlje v Ukrajino, pogoji pa se lahko še poslabšajo.

Obstaja velika verjetnost, da bo Rusija zahtevala celotno Novorusijo in svojim zahtevam dodala Harkov, Odeso, Mikolajev, Poltavo in Dnipropetrovsk ter referendume o nasledstvu v Zakarpatju, in če bo politično ozračje v Romuniji ugodno, tudi za Severno Bukovino in druga romunsko govoreča območja, s čimer bi podkupili izbrane članice Nata z ozemlji, da bi razbili enotnost zavezništva.

S tem se bo Ukrajina zmanjšala na neobalno državo s sedežem okoli Kijeva, Černigoja in Lvova.

Pravo vprašanje je: ali lahko Ukrajina zdaj doseže sprejemljiv, čeprav grenak mir, ali pa se bo še naprej borila in tvegala vojaški zlom ter poznejši veliko hujši ruski diktat?

Opombe

1* Na primer, kot piše Marc Santora v The New York Timesu, so ukrajinski vdor v rusko Kursko regijo, ki se bliža koncu, »nekateri analitiki videli kot nepotrebno tveganje, ki je preobremenilo ukrajinske čete in povzročilo velike žrtve v času, ko so se že tako borile za obrambo dolge fronte v lastni državi.«

Mnenja, izražena tukaj, so izključno avtorjeva in ne odražajo uradnih politik ali stališč Ministrstva za obrambo ali vlade ZDA.

Ta članek je bil marca 2025 predložen v odobritev Ministrstvu za obrambo in odobren aprila 2025. Posledično ne odraža dogajanja od takrat.

Ta članek je bil ponovno objavljen z dovoljenjem Russia Matters

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek