sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Burevestnik: Uspešno izstreljena nova ruska manevrirna raketa na jedrski pogon in z neomejenim dosegom
Med nagovorom v okviru Valdajskega foruma, ki je potekal 5. oktobra v Sočiju, se je predsednik Ruske federacije dotaknil številnih geopolitičnih tem in dogodkov.
Del njegovega govora je bil posvečen jedrskemu orožju in strategiji odvračanja, največ pozornosti svetovne javnosti pa je pritegnila izjava o prvem uspešnem preizkusu najsodobnejše ruske medcelinske rakete Burevestnik, znane tudi pod oznako 9M730.
La Russia ha reso pubbliche le prime immagini della linea di assemblaggio del nuovo missile cruise a propulsione nucleare Burevestnik.https://t.co/w2XhUvXPh6 pic.twitter.com/PxTKD1dFXq
— Lukyluke31 (@Lukyluke311) October 7, 2023
Čeprav ruski predsednik ni razkril točnega datuma, kdaj je bil test opravljen, se je to verjetno zgodilo med 20. septembrom in začetkom oktobra, navajajo nekateri viri na podlagi satelitskih posnetkov izstrelišča Pankovo, ki se nahaja v arhipelagu Nova Zemlja.
Na omenjeni lokaciji je namreč opažena postavitev opreme, oziroma vozil in kontejnerjev (lanserjev), ki ustrezajo dimenzijam in potrebam »Burevestnika« ter aktivnosti priprave na izstrelitev v neposredni bližini izstrelitvene rampe.
Russia has cruise missile with unlimited range.
— Make Peace Now; alternative news (@AlternatNews) October 6, 2023
On 5 October 2023, president Vladimir Putin said that Russia has successfully tested the Burevestnik (SSC-X-9 Skyfall) nuclear-powered, nuclear-armed cruise missile.
It can circle the world several times and make frequent turns. pic.twitter.com/S7YfKwWC9K
V prid tezi, da je bil »Burevestnik« testiran v omenjenem obdobju, govori dejstvo, da je bilo ruskim pilotom izdano obvestilo, naj se izogibajo »začasni nevarni coni« nad Barentsovim morjem in nekaj kilometrov od Pankova med 31. avgustom in 6. oktobrom.
Podobno obvestilo je bilo objavljeno tudi leta 2019, prav tako pred poskusno izstrelitvijo omenjenega sistema oborožitve.
Putin: The Burevestnik, a global-range cruise missile, was successfully tested pic.twitter.com/f7ILVd6vob
— Reggie Meezer (@ReggieMeezer) October 6, 2023
Gre za manevrirno raketo na jedrski pogon, ki so jo razvili v Eksperimentalnem konstruktorskem biroju (OKB) »Novator« iz Jekaterinburga v sodelovanju s strokovnjaki Vseruskega raziskovalnega inštituta za eksperimentalno fiziko s sedežem v Sarovu.
Prve informacije o raketi so se pojavile leta 2018, ko je bil napovedan načrt za njen razvoj, nato pa je bilo opravljenih več neuspešnih testov, med katerimi je najbolj znan tisti iz leta 2019, ko je prototip »Burevestnika« padel v Belo morje.
Vendar pa se je zahvaljujoč predanemu delu ruskih znanstvenikov in podpori Ministrstva za obrambo Ruske federacije delo na ustvarjanju nove rakete nadaljevalo, kar je privedlo do zgoraj omenjene uspešne izstrelitve, tako da bodo v bližnji prihodnosti »Burevestnika« lahko dali v operativno uporabo.
‼️ Russia finished the work on Burevestnik and Sarmat, the new generation of nuclear weapons with global reach. @cecild84 @jcokechukwu @TendayiChenget1 @ADFmagazine pic.twitter.com/sOWeQytPUD
— Eye Witness Report (@muntagab) October 5, 2023
Kot že omenjeno, ima »Burevestnik« jedrski pogon, ki temelji na majhnem jedrskem reaktorju, namenjenem zagonu elektromotorja, ki kasneje poganja turbino.
Turbina posledično črpa zrak, ki se segreva, stisne in izpihuje iz rakete, kar ustvarja potisk, njegov tok pa hkrati preprečuje pregrevanje elementov reaktorja.
Opisani pogonski sistem se aktivira šele, ko raketa razvije optimalno hitrost, za doseganje te hitrosti pa se uporablja raketni pospeševalnik na trdo ali tekoče gorivo med izstrelitvijo.
Russian President Vladimir Putin announced that the Burevestnik nuclear powered cruise missile was successfully tested. pic.twitter.com/yhafJtYTSR
— Sprinter (@Sprinter99800) October 5, 2023
Glavna prednost jedrskega pogona se kaže v tem, da lahko raketa prebije veliko več časa in doseže večji (skoraj neomejen) doseg v primerjavi z ekvivalenti z drugačnim pogonskim sistemom.
Od tod med drugim izvira tudi ime »Burevestnika«, kar je rusko ime za družino morskih ptic, znanih kot »zovoji«, za katere je značilna sposobnost dolgih letov, zanimivo pa je, da je ime izbrano na podlagi rezultatov javnega spletnega glasovanja v Rusiji.
Čeprav še vedno ni dovolj zanesljivih informacij, se ocenjuje, da bo nova raketa imela dovolj jedrskega goriva, da ostane v zraku več dni, če ne tednov in mesecev, za patruljiranje in čakanje na nadaljnje ukaze.
Če se to izkaže za res, obstaja možnost, da se »Burevestnik« izstreli v želeni prostor na razdalji več tisoč kilometrov, na primer sredi oceana, kjer bi raketa »počakala« na koordinate določenega cilja. Po njihovem sprejemu bi sledila faza napada, v kateri se ponaša s še nekaj prednosti, in sicer: možnost napada iz katere koli smeri in visoko stopnjo manevriranja v končnih fazah leta.
CBS consultant and analyst, retired US Army Major Mike Lyons, answers the TV presenter's question about the ability of the Russian Burevestnik cruise missile to strike the United States:
— Victor vicktop55 (@vicktop55) October 6, 2023
“This is an exotic weapon. After all, such devices usually do not use nuclear energy (in… pic.twitter.com/1p3O5Ceit5
Zaradi ogromnega dosega, ki je po različnih virih neomejen oziroma znaša 20.000 kilometrov, se »Burevestniku« ne bo treba premikati po najkrajši in predvidljivi poti, ampak bo sposoben obiti skoraj vse cone raketne in protiletalske obrambe.
Prav tako visoka stopnja sposobnosti manevriranja, oziroma vodljivosti v poznih fazah leta, dodatno zmanjša možnosti za sestrelitev, zlasti ob upoštevanju možnosti ponovnega ciljanja in prilagajanja ob napravah proti motenju.
Predvideva se, da bo raketa letela na izjemno nizkih višinah, to je med 50 in 100 metri, kar dodatno otežuje proces zaznavanja in prestrezanja. Zato bo za morebitno sestrelitev »Burevestnika« potrebna kompleksna večplastna mreža kopenskih, zračnih in vesoljskih radarjev, povezanih s sistemi zračne obrambe. Natančna hitrost gibanja ni znana, ve pa se, da gre za podzvočno raketo, zato se ocenjuje, da bo potovalna hitrost 190-200 m/s, največja hitrost pa 250-270 m/s.
Putin: “The last successful test of the Burevestnik, a global-range cruise missile with a nuclear propulsion system, has been carried out.”
— Victor vicktop55 (@vicktop55) October 5, 2023
The missile is capable of carrying a nuclear warhead. The Russian military noted that it was a low-flying, stealth cruise missile. Such… pic.twitter.com/NHA7rYTEUe
Ko gre za konstrukcijo, je znano, da ima raketa valjasto telo s parom kril v srednjem delu na zgornjem robu, enim navpičnim in dvema vodoravnima repnima stabilizatorjema.
V nosu je sistem za vodenje, za katerim so bojna glava (konvencionalna ali jedrska), jedrski reaktor, motor in drugi elementi pogonskega sistema. Po razpoložljivih podatkih je dolžina ob izstrelitvi 12 metrov, med letom devet metrov, medtem ko skupna in teža bojne glave še ostajata tajni, kar je razumljivo, saj gre za popolnoma novo orožje.
Ko bodo te rakete uvedene v operativno uporabo, se domneva, da bodo nameščene na samohodnih raketnih transporterjih, natančneje na specializiranih kolesnih podvozjih v konfiguraciji 8x8, kot je MZKT-7930 »astrolog«. Obstajajo indici, da bo »Burevestnik« nameščen tudi na ladjah ruske mornarice.
The President of the Russian Federation announced yesterday that the Burevestnik rocket had been successfully tested. This is a nuclear-powered global-range cruise missile. A rocket like no other in the world. Russian scientists and constructors, who started working back in… pic.twitter.com/cCvPEq9NeR
— Sprinter (@Sprinter99800) October 6, 2023
Iz omenjenih tehnično-taktičnih lastnosti, ki so trenutno znane, je mogoče sklepati, da nove ruske rakete nimajo konkurence, saj medcelinske balistične rakete podobnega (vendar krajšega) dosega nimajo takšne stopnje sposobnosti manevriranja.
Ob tem že dejstvo, da bi lahko nove rakete prepotovale 20.000 kilometrov, je na Zahodu povzročilo veliko zaskrbljenost, saj bi to pomenilo, da bi lahko »Burevestnik« od koder koli v Rusiji lahko zadel cilje v ZDA.
#Putin has confirmed the successful testing of the “Burevestnik” ("Stormbringer"), a Russian nuclear-powered, nuclear-capable cruise missile.
— Velerie (@velerie_a) October 7, 2023
"we have almost wrapped up work on the modern types of strategic weapons which I announced and spoke about several years ago," he said pic.twitter.com/9Whx7ZURc5
Ob eksploziji te rakete bo seveda nujna posledica tudi radioaktivna kontaminacija.
Glede na to, da potencialni nasprotniki Rusije brez težav uporabljajo osiromašeni uran v izstrelkih v Ukrajini, bi bila to podobna, čeprav nekoliko večja eskalacija.
Russia will soon move to the mass serial production and placing on combat duty of the "Sarmat" and "Burevestnik" missiles;
— Sprinter (@Sprinter99800) October 5, 2023
Russia's defense and security spending roughly doubled, from 3% of GDP to 6%. pic.twitter.com/r3aWUI3TxF
Če pa bi bile bojne glave v teh raketah jedrske, pa nekaj dodatne radioaktivnosti zaradi motorja ne bo bistveno vplivalo na kontamnacijo, ki bo ob eksploziji jedrskega naboja tako ali tako enormna. »Burevestnik« bo zato zelo verjetno ena od zadnjih raket, ki jih bodo ruske enote uporabile.
A že to, da obstajajo, bo marsikoga od nasprotnikov odvrnilo od potez, zaradi katerih bi jih sploh bilo potrebno uporabiti. V tem pa je tudi smisel zastraševanja. In odvračanja.
ZDA in druge zahodne države podobnih raket nimajo.