ponedeljek, 02. december 2024 leto 29 / št. 337
Si bodo upali dvigniti glasovnice ali ne? V SMC pred konstruktivno nezaupnico brez zaupanja v lastne poslance!
Stranke Koalicije ustavnega loka (KUL) so vložile konstruktivno nezaupnico, s katero bi rade dosegle izrek nezaupnice vladi Janeza Janše in ga zamenjale s Karlom Erjavcem.
Nezaupnica je vložena le z 10 poslanskimi podpisi.
Vseh 46 poslanskih glasov, potrebnih za zamenjavo Janeza Janše najverjetneje v tem trenutku v KUL-u še nimajo, ker pa je glasovanje tajno, to ne bo gotovo do preštetja glasovnic.
never go full retard ... voznja z modrimi luckami je za zabavo, kajne zdravko? da o tem, da se nisi tisti dan fural z luckami je pa laz, kajne? https://t.co/cIzIuaBMka pic.twitter.com/yJCem2wEX7
— Roni Kordiš (@had) February 8, 2021
V vladni koaliciji jih je seveda najbolj strah odločitve poslancev SMC.
Ta stranka je prišla v parlament kot odgovor na afere druge Janševe vlade in je tudi javno razglašala, da v koalicijo s SDS ne bo šla, nato pa je, ob odstopu Marjana Šarca, obrnila ploščo in tudi, po oceni mnogih (in celo nekdanjega ustanovitelja stranke, Mira Cerarja, ki ji je najprej posodil ime) – izdala volivce.
Koalicija ustavnega loka (@StrankaLMS, @strankaSD, @stranka_DeSUS, @strankalevica in @StrankaSAB) po napovedih danes vložila konstruktivno nezaupnico, to pot z 10 podpisi / @vecer pic.twitter.com/r8ILItxBQy
— Žana Vertačnik (@ZanaVertacnik) February 10, 2021
Toda v SMC poskušajo to dejstvo pred usodnim glasovanjem, ki bi izdajo lahko ponovno potrdilo ali pa izničilo – relativizirati.
»Nisem prepričana, da so nas volivci kadarkoli volili zato, ker smo jamčili nesodelovanje s komerkoli. Sem pa prepričana, da so nas volili zato, ker smo obljubljali in tudi dokazali politično normalnost,« je o tem dejala Janja Sluga, vodja poslanske skupine SMC.
»Zmernost, razumnost, nekonfliktnost, spravljivost. S to držo smo vstopili v vse koalicije, tudi v zdajšnjo, in tudi sama se pogosto sprašujem, zakaj je povezovalnost v slovenski politiki postala zaničevana lastnost«, poudarja Sluga, vodja poslanske skupine SMC.
Toda večnega gospodarskega ministra in šefa stranke SMC pa je očitno najbolj strah, da bi njegovi poslanci sploh imeli možnost glasovanja.
»Poslanci SMC se bodo sami odločili, ali bodo dvignili glasovnice ali ne. Razlog za to, da jih ne bi dvignili, ni v morebitnem nezaupanju vanje, temveč bi se tako zmanjšale špekulacije, saj je predvsem SMC tarča številnih napadov in pritiskov,« je pojasnil Zdravko Počivalšek, predsednik SMC.
Arogantni Počivalšek in druščina spet ujeti na laži. Znova so kršili protikoronske ukrepe in veseljačili v gostilni, ki so ostalim prebivalcem prepovedane že četrt leta. Pri tem pa še očitno zavajajo, da so pili samo vodo. (vira spodaj: Dnevnik in 24ur). pic.twitter.com/wv8CeHjvWq
— Matej Klarič (@Matej_Klaric) February 8, 2021
Toda s takšnim načinom razmišljana in nedvigovanjem glasovnic se seveda izpodbija eden od ustavnih temeljev te države.
Tajno glasovanje in neodvisnost poslancev v tej državi očitno nista to, kar naj bi bila oziroma nimata enake veljave na papirju v ustavi in v realnosti.
Koliko gostincev je propadlo, koliko barov se je zaprlo, koliko družinskih podjetij je bilo uničeno? Ko bi morala biti @vladaRS zgled in potrpeti z ljudstvom, za njih pravila ne obstajajo. Že neštetokrat v epidemiji posmeh in zaj**** v glavo. Kdo bo odstopil?
— R4 (@_Ribinho) February 8, 2021
To smo videli tudi v primeru, ko so poslanci – prav Počivalškove SMC – bili pod pritiskom, da naj oddajo neveljavne glasovnice ob glasovanju za ustavne sodnike in so morali celo slikati glasovnice, obkrožene nepravilno, da bi šefu dokazali, da so ubogali napotke.
Spoštovani gospod minister, podjetniki že skoraj leto dni sestankujejo prek Zooma. Se da. Vabilo (prelaganje odgovornosti) gor ali dol.
— Maja Gaspari (@MajaGaspari) February 8, 2021
Vi ste minister in naj bi bili zgled ljudem. Trenutno dajete zgled, da se odloke lahko krši, če si dovolj visoko. Takega ministra ne rabimo.
Gre za nadzor nad poslanci s strani partijskih vrhušk, ki ni predviden v slovenski ustavi.
"Laže kot, da je iz @StrankaSMC"...
— RK (@_wupe) February 9, 2021
...pravi star slovenski pregovor. https://t.co/5rnLcO72vR
Na podoben način bo svoje poslance nadzoroval tudi Zmago Jelinčič.
Dileme, ali je to dopustno, obstajajo tudi med pravniki.
Toda takšen nadzor strank nad lastnimi poslanci -, če se ta v praksi izvaja - pa vsekakor meče senco na slovensko demokracijo.
Poslanci so izvoljeni zato da glasujejo in če je glasovanje tajno, bi morali glasovati tajno – z nedvigovanjem glasovnic pa svoje naloge preprosto ne opravljajo.
Predsednik stranke DeSUS sicer trdi, da verjame v uspeh nezaupnice, čeprav javne opredelitve poslancev tega ne obetajo.
LMŠ, SD, Levica in SAB imajo skupaj 39 poslanskih glasov.
Ojoj, pa so izgovori splavali po vodi @PocivalsekZ.
— Čezvesoljska Zombi cerkev blaženega zvonjenja (@CZCBZ) February 8, 2021
Nič pa poizkusi z #NisemVedel
Bong https://t.co/cUiBdw1G6A
Erjavec je po torkovem srečanju poslancev DeSUS-a z vodstvom stranke sporočil, da ga podpirajo tudi štirje poslanci upokojenske stranke, dva se bosta predvidoma podpisala pod predlog nezaupnice.
Posamezni poslanci njegove stranke pa javno sporočajo različne informacije, kar kaže tudi njihova podpora v državnem zboru večini vladnih predlogov.
niti med sabo se ne zmenite kako boste lagali pic.twitter.com/Drt7taNQoz
— En iz Cela (@CeleFTW) February 8, 2021
Premier Janša je povedal, da bodo o statusu DeSUS-a v koaliciji razpravljali po glasovanju o nezaupnici.
DeSUS ima namreč po decembrski odločitvi o izstopu iz koalicije v vladi še vedno kmetijskega ministra Jožeta Podgorška.
Za najvišjih demokratičnih standardov. Za v kateri ima domicil kultura dialoga. Za v kateri bo fokus na prihodnosti in ne preteklosti. Za v kateri bo boj proti korupciji vsota resnih dejanj in ne le pozivov. Za brez JJ, kot PV. Torej za nasmehom.#nezaupnica
— dušan kočevar (@dusankocevar1) February 10, 2021
Vodja poslancev stranke DeSUS Franc Jurša je sicer večkrat poudaril, da ne nameravajo biti »ekstremna opozicija« (?!), kar kaže, da se nekateri poslanci DeSUS-a še vedno nagibajo k možnemu sodelovanju z NSi in SDS.
Glede na poslovniške roke bi o konstruktivni nezaupnici, če bo res vložena danes, poslanci lahko razpravljali in odločali že v petek, najpozneje pa prihodnjo sredo.
Medtem, ko ljudje na delovnih mestih ne smejo obedovati v skupnih prostorih, gradbeniki in drugi terenci že 4 mesece jejo na prostem, gospod pije vodo v za njih odprti gostilni.
— B (@MadamSugarfree) February 8, 2021
Še več bo s.p.jev, če boste še šli te butalije. In vemo, da so s.p.ji lahko hud socialen problem. https://t.co/x8Ie85FHnv
Državni zbor namreč po poslovniku o nezaupnici vladi oziroma o kandidatu za novega predsednika vlade odloča najprej 48 ur in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga.
Je pa seveda to, kar se dogaja v slovenskem hramu demokracije, res absurd nad absurdi.
Prišli smo že do točke, ko se sprašujemo, ali si bodo poslanci, izvoljeni za odločanje in seveda glasovanje, sploh upali - glasovati?
Tole sm na fejsu najdu
— Matic (@StMatic) February 9, 2021
1969 - N. Amstrong prvi človek, ki je pristal na Luni.
2021 - Z. Počivalšek prvi človek, ki je v Ormožu pil vodo.
Medtem pa številni poslanci in javnost zahtevajo, da gospodarksi minister Zdravko Počivalšek nemudoma odstopi zaradi nove afere, v katero je bil udeležen konec prejšnjega tedna v Ormožu, ko so posebej zanj in peščico privilegirancev iz njegovega spremstva ter lokalne poslovneže - kljub vladnim ukrepom, ki zapovedujejo tudi prepoved obratovanja gostiln - odprli vrata prestižne lokalne restavracije in ob tem menda celo poklicali kuharja, da pride na delo in postreže petične goste.
"@PocivalsekZ in ta vlada s svojimi ravnanji in dejanji, s svojo aroganco in napuhom sporočajo, da pravila, ki jih sami sprejemajo, za njih ne veljajo. A veljajo za vse ostale. Sporočajo, da so nedotakljivi."@BranGolubovic o sestanku ministra Počivalška v gostišču v Prlekiji pic.twitter.com/mAUzF3pJdF
— Stranka LMŠ (@StrankaLMS) February 9, 2021