REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada briše pravice: Proti ponovnemu zagonu strukturnega rasizma zoper tujce v Sloveniji tudi s peticijo

Vlada briše pravice: Proti ponovnemu zagonu strukturnega rasizma zoper tujce v Sloveniji tudi s peticijoVir: Twitter

Državni zbor je že obravnaval predlog Novele zakona o tujcih, ki bo omejil vrsto človekovih pravic v zvezi s tujimi delavci in njihovimi družinami, otroci in mladoletniki ter begunci. Poslanci Janševe koalicije so se strinjali z nadaljevanjem postopka.

Vladnima predlogoma dveh novel (zakona o tujcih in zakona o mednarodni zaščiti) so poslanci Državnega zbora včeraj z 51 glasovi za in 13 proti prižgali zeleno luč za nadaljnjo obravnavo.

Prva novela bi zaostrila pogoje za bivanje tujcev v Sloveniji, druga pa naj bi preprečevala zlorabe azilnega sistema. Predloga sta bila deležna kritik iz opozicijskih vrst.

Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je na torkovi seji DZ med novostmi, ki jih predvideva predlog novele zakona o tujcih, poleg prenosa evropske direktive v slovenski pravni red izpostavil še vračanje tujcev, ki v državi prebivajo nezakonito, in podaljšanje roka za združevanje družin na dve leti.

Novela uvaja zahtevo po znanju slovenskega jezika za prosilceza azil, in sicer na osnovni ravni za tujca, ki prvič vstopa v državo, in na ravni A2 za tiste tujce, ki v Sloveniji že prebivajo več let.

Vir: Twitter

Glavni cilj predloga novele zakona o mednarodni zaščiti pa je po besedah Hojsa zagotoviti hitro in učinkovito mednarodno zaščito za tiste, ki jo dejansko potrebujejo, hkrati pa v največji meri izkoreniniti zlorabo azilne zakonodaje.

Predlog med drugim predvideva sankcije za oviranje izvedbe postopkov mednarodne zaščite, neupoštevanje dolžnosti prosilcev za mednarodno zaščito, kršenje pravil bivanja v nastanitvenih centrih, pravil javnega reda in miru ter kazniva dejanja.

Prav tako naj bi omogočil učinkovitejšo izvedbo omejitve gibanja, osebe z mednarodno zaščito pa spodbujali k integraciji.

Z rešitvami, ki jih je pripravila vlada, v večjem delu opozicije niso zadovoljni. Temu nasprotujejo ne samo opozicijske stranke, temveč tudi številni posamezniki in organizacije civilne družbe.

Že oktobra so podpisniki peticije, ki nasprotujejo predlaganim spremembam pozvali vse, da na tej povezavi podpišejo peticijo zoper omenjene spremembe, ki vsebujejo številne pasti za najbolj ranljive tujce.

V svoji izjavi so zapisali: »Po Izbrisanih v devetdesetih letih prejšnjega stoletja se napovedujejo nadaljnji postopki brisanja vseh tistih, ki niso slovenski državljani – čeprav so njihova poceni delovna sila, njihovo razlaščanje in izkoriščanje povsem uporabni, ko pa gre za njihove temeljne človekove in delavske pravice, se to zlahka povsem zanemari.

V praksi to že pomeni gonjo proti najšibkejšemu členu – delavcu, ki je prišel v Slovenijo v firmo, ki ga recimo vrže v tovornjak in goni po celi Evropi mesece in mesece, ali ki je prišel v Slovenijo zato, da ga 'gazda' napoti v Nemčijo na gradbišče, pa potem v Belgijo, na Nizozemsko ...

Sedanja vlada pod vodstvom Janeza Janše predlaga vrsto sprememb: izključitev povračil stroškov pri delu (malica, prevoz), s katerimi lahko tuji delavci dokazujejo zadostna sredstva za preživljanje, ukinitev zaščite otrokovih pravic (v smislu možnosti deportacije šoloobveznih otrok v primerih prenehanja dovoljenja za prebivanje), uvedbo suspenzije mednarodnih konvencij o mednarodni zaščiti beguncev, ki bo omogočila formalizacijo nezakonitih množičnih izgonov, ki jih sicer policija trenutno izvaja nezakonito, odvzem učinkovitih pravnih sredstev za preprečitev njihovega vračanja v nečloveške razmere, razširitev policijskih pooblastil za zaseg in preverjanje dokumentov ter elektronskih naprav in tako dalje.«

Vse to sta v svoji izjavi za javnost že konec junija 2020 zelo jasno izpostavili Delovna skupina za azil in Delavska svetovalnica, ki ostro nasprotujeta novim predlogom Zakona o tujcih ter sta vse odločevalce, institucije in civilno družbo pozvali »k delovanju, da se prepreči sprejem in uveljavitev predlaganih zakonskih sprememb«.

Toda Državni zbor je včeraj obravnaval predlog Novele zakona o tujcih, ki bo omejila vrsto človekovih pravic v zvezi s tujimi delavci in njihovimi družinami, otroci in mladoletniki ter begunci. Kot je v elektronski korespondenci izpostavil Goran Lukić (predsednik Delavske svetovalnice), je situacija še hujša:

Po drugi strani pa 'šefi' in 'gazde' teh istih delavcev veselo ustanavljajo firme na zalogo, in ko jih začnejo preganjati zaradi kršitev delavskih pravic, FURS, IRSD… pač skočijo naprej v drugo firmo, v 'okostnjaku' pa pustijo delavce in izvršbe FURS in pisma IRSD.

»Ne samo, da imamo Zakon o tujcih na vladi, ki bo zaradi novih restrikcij drastično posegel v družinsko življenje migrantov. V tem trenutku imamo še eno zelo hudo zadevo – gonjo upravnih enot proti 'fiktivnim prijavam prebivališč'.

In kaj to pomeni v praksi? V praksi to že pomeni gonjo proti najšibkejšemu členu – delavcu, ki je prišel v Slovenijo v firmo, ki ga recimo vrže v tovornjak in goni po celi Evropi mesece in mesece, ali ki je prišel v Slovenijo zato, da ga 'gazda' napoti v Nemčijo na gradbišče, pa potem v Belgijo, Nizozemsko… In zdaj je prav ta delavec, ki ure in ure vozi kamion pod GPS nadzorom šefa [in] ki ure in ure dela na gradbišču v Nemčiji – problem.

Zdaj bo on tisti, ki bo moral iti na zagovor na Upravno enoto dokazovati, da dejansko biva na prijavljenem naslovu, zdaj bo on tisti, ki bo na koncu lahko imel celo policijo za vratom.

In teh oseb je po določenih ocenah nekaj deset tisoč.

Po drugi strani pa 'šefi' in 'gazde' teh istih delavcev veselo ustanavljajo firme na zalogo, in ko jih začnejo preganjati zaradi kršitev delavskih pravic, FURS, IRSD… pač skočijo naprej v drugo firmo, v 'okostnjaku' pa pustijo delavce in izvršbe FURS in pisma IRSD.«

Izbrisani - napačno število....
Večni madež: Izbrisani. Desnica je dolga leta zavajala in navajala - napačno število izbrisanih oseb... Vir: Twitter

Kot opozarjata Delovna skupina za azil in Delavska svetovalnica, »nehumane zaostritve zakonodaje, ki so predlagane, prihajajo v času, ko so se zaradi epidemije in ekonomske krize iregularne migracije bistveno zmanjšale. Hkrati se je dodatno potrdila potreba po sistematičnemu reševanju humanitarne krize na Balkanu z relokacijskimi programi, ki jih slovenska vlada še naprej zavrača.

Zdi se, da vlada ne želi reševati ničesar, pač pa zgolj izkoristiti humanitarno krizo za formalizacijo omejevanj temeljnih človekovih pravic

Vir: Twitter

»To zahtevo (potrebo po sistematičnemu reševanju humanitarne krize na Balkanu z relokacijskimi programi - prim.avt.) popolnoma podpiramo, v tem smislu pa smo ponudili tudi širšo artikulacijo omenjenega stanja v okviru analize delovanja neoliberalnega globalnega kapitalizma sredi dveh najnovejših kriz, torej koronavirusne in begunske krize, prav tako pa tudi v okviru analize vzpostavljanja in normalizacije nekropolitike/nekrokapitalizma ter kot kritiko sodobne kolonialnosti.

Zdi se, da vlada ne želi reševati ničesar, pač pa zgolj izkoristiti humanitarno krizo za formalizacijo omejevanj temeljnih človekovih pravic.

Okrepitev ostrega, rasističnega ravnanja z begunci, tujci, revnimi in nemočnimi v svetu ne pomeni, da je pandemija COVID-19 kakorkoli oslabila neoliberalni globalni kapitalizem ali da je vzniknila neka nova 'globalna solidarnost'.

Kapitalistični režim oblasti se je kvečjemu okrepil in v razmerah, v katerih je koncept družbe zamenjala etničnost/rasa in v katerem je razredni boj kot obliko pravega političnega konflikta zamenjal 'boj za reševanje gospodarstva', lahko uresničevanje suverenosti enači z neomejenim izvajanjem nekropolitike kjer koli si izvoli.

Preprosto rečeno, fašizem se je vrnil in kot takega ga je treba obravnavati ter antagonizirati, vendar ne v okviru evropocentrične modernosti, temveč s kombinacijo anti-kapitalističnega, anti-rasističnega in anti-kolonialnega boja.

Poslanke in poslance zato pozivamo, da predlagane Novele zakona o tujcih ne sprejmejo!« so poslance pozvale organizacije in iniciative: Delavska svetovalnica, Delovna skupina za azil, Ambasada Rog, Sindikat Glosa, Mirovni inštitut, Društvo za promocijo žensk v kulturi – Mesto žensk, Društvo Alternativna akademija.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek