petek, 29. november 2024 leto 29 / št. 334
»Pušča ti streha, ti pa vzameš kredit za novega golfa. Tonin style«
Medtem ko Levica in SD ob podpori LMŠ in SAB zbirata podpise za referendum, ki so ga poimenovali »780 milijonov za blaginjo, ne orožje«, obrambni minister in šef NSi Matej Tonin srčno brani investicijo v višini 780 milijonov evrov v vojsko in v isti sapi – na dan, ko je Slovenija presegla številko 1000 smrtnih žrtev koronavirusne bolezni – obljublja, da se bo v prihodnje »boril kot lev«, za izboljšanje - zdravstvenega sistema.
Pušča ti streha, ti pa vzameš kredit za novega golfa.
— Aleksander Tušek (@aleksandertusek) November 22, 2020
Tonin style.
Kljub naporu, da prepreči izvedbo referenduma, celo z njegovo prepovedjo, češ da referendum v tem primeru ni dopusten, se zdi, da Toninu zadeve sčasoma uhajajo iz rok.
Iz stranke Levica so namreč sporočili, da, glede na odziv prvega dne, predvidevajo, da jim bo uspelo zbrati do 27. novembra 2500 podpisov podpore, potrebnih za začetek postopkov za razpis naknadnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko, ki ga je v petek sprejel Državni zbor.
Rawr https://t.co/rb3V5O9AZe pic.twitter.com/LvuaZuR2YP
— Matic (@maticc1) November 20, 2020
Tonin medtem poskuša na vsak način spodkopati možnost, da ljudstvo odloča o porabi lastnega denarja na - referendumu.
Omislil si je celo mnenja dveh pravnikov, ki jih je najel preko obrambnega ministrstva, da – kaj bi pa drugega – pritrdita, da bi bil »referendum o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko do leta 2026 - ustavno nedopusten.«
Super! Sedaj bomo nedvomno videli, kdo prilagaja ustavo, ki takšen referendum nesporno dovoljuje lastnim nizkotnim ciljem. Referendum vsekakor bo! Če ne vsebinsko in pravno zavezujoč, pa kot moralni odgovor javnosti na uzurpiranje oblasti in nespoštovanje ustave. Avtogol bo padel
— Ferdo Falir (@ferdofalir) November 22, 2020
Na Toninove »argumente« v prid 780-milijonske porabe davkoplačevalskega denarja za nakupe novega orožja, ob obrazložitvi, da gre za skrb za varnost vojakov, je Miha Markič spomnil, da to nič nima opraviti z varnostjo vojakov doma, v domačih krajih, ampak za »varnost naše vojske v Afganistanu, kjer kidamo posledice ameriškega imperializma.«
*varnosti naše vojske v Afganistanu, kjer kidamo posledice ameriškega imperializma? https://t.co/gRLESEeNwl
— Miha Markič (@MihaMarkic) November 22, 2020
Mira Podgorška je vse to spomnilo na klavrno zgodbo s Toninovo nabavo zaščitnih mask v prvem valu pandemije: »Aja, pa še to: a se ti je šofer že javu? Kamiona še kar ni?«
Drugi razpravljavci pa so Toninu s kančkom cinizma predlagali, da poteši slo po orožju z nakupi »bojnih letal, samohodne havbice, bojnih robotov«, ob vsem tem pa »tudi kaka podmornica ne bi bila slaba«.
300 mio v 6-ih letih dodatno, zračunaj koliko na leto glede na proračun, koliko so vlade vzele SV sredstev v zadnjih letih, pa še vsaj na wiki poglej, koliko držav je dobesedno brez vojske...menda to ni težava?
— AljosaS (@s_aljosa) November 21, 2020
Edina hiba je, da podmornice ne bi imel kam dati v skromnem slovenskem koščku Jadranskega morja …
Toda, če ima država »100.000€ za smrekico v Vatikanu, pa 25€ za serviete z gumico, kamion z zaščitno opremo, ki je pa ga ni, in naboje, ki zginejo na parkirišču na poti v Nemčijo,« potem niti ne preseneča, da rastejo skomini vladajočih po več milijonskih poslih, kjer so mastne tudi provizije.
Provizije ne dajo miru niti Nadi Koder.
»So pa res ubogi, od Tonina do tega vodje poslanske skupine Jožefa Horvata. Na vsak način hočejo zagonit 780 milijonov za odpadno železje. Da bodo spet nekateri pobasal provizije v svoje nenasitne žepe,« je Nada zažugala Toninu in njegovemu poslancu Horvatu.
V zvezi s provizijami in radodarnostjo vladajočih Jamesona zanima odgovor na vprašanje, »koliko računalnikov ste (Matej Tonin) podarili otrokom za šolanje na daljavo?«
Medtem ko HOKEJIST Tomaž Razingar z Bleda pripelje v jeseniško bolnico pice za vse, ki delajo dobro za nas, hokejist Tonin podložno prikimuje nabavi nesmisla v obliki orožja. Pa daj že zbriši da si hokejist. Ker za to morš met poštenost v , pogumne in predvsem veliko ! pic.twitter.com/x5zz71XuwQ
— Jameson Tsingtao (@JTsingtao) November 21, 2020
Oglasil se je tudi Josip Broz in Tonina postavil naravnost na laž z »natančnim razrezom 780 milijonov evrov do leta 2026«.
2 transportna helikopterja, ki ne bosta prevažala covid bolnikov, covid nosečnic, covid novorojenčkov ter bojna vozila za 400 mil. (52%) -glede na razrez je za transporna vozila namenjenih cca.8% (66 mil.). Lažeš kak gobec stegneš. Laganje je bol nalezljivo od covida v tej vladi. pic.twitter.com/9onST4u4RS
— Josip Broz (@JosipBroz12) November 22, 2020
Kot kaže vroča razprava, Toninu doslej ni uspelo prepričati ljudstva, o nuji načrtovanih nakupov.
Zdravstveno okolje je vse bolj negotovo. Na to nas opominjajo vsakodnevne smrti v naši bližini. Zato mora država ulagati v zdravstvo in ne v kup rje, ki bo itak zastarela ko pride do nas. Zato podprite referendum proti metanju našega denarja v kup rje.
— Bob Rock (@R0ckBob) November 22, 2020
Pa obvezno transportno letalo za prevoz "nosečnic".
— Bob Rock (@R0ckBob) November 22, 2020
Ob Toninu glede promocije orožarskega posla seveda dejavno pomaga obrambno ministrstvo, ki pri slehernem posamezniku poskuša odgnati misel o podpisu pod zahtevo za referendum s puhlicam o »varnosti«.
Sledil je srborit odgovor.
Da lahko normalno in varno živimo, delamo in ustvarjamo, rabimo delujoče zdravstvo, službe, stanovanja in vlado, sestavljeno iz ljudi, ki niso lopovi in psihopati.
— GeneralAwesomeness, gimnazijski maturant (@_MegWhite_) November 22, 2020
Raketne sisteme si lahko vtaknete, kamor sonce ne posije! https://t.co/a0qLU3CXQ4
Očitno niti takšna argumentacija sredi epidemije koronavirusne bolezni in čez 1000 mrtvih ni naletela na razumevanje.
Tudi #Nsi bo še Ljudmilo prosil, da jih rešuje, tako kot #Erjavec sedaj rešuje potopljeni #Desus. Smc-jevci pa naj začnejo iskati službe. Vse ostalo je “pase”.
— dr. Brigita Skela Savič (@BSkelaSavic) November 22, 2020
V Levici so namreč izračunali, da bi za ta denar lahko poskrbeli za: »8 novih infekcijskih klinik, 10.000 manjkajočih stanovanj za mlade, 12.000 manjkajočih postelj v domovih za starejše, 3 leta financiranja celotne slovenske znanosti.«