REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Pušča ti streha, ti pa vzameš kredit za novega golfa. Tonin style«

»Pušča ti streha, ti pa vzameš kredit za novega golfa. Tonin style«»Boril se bo kot lev« za izboljšanje zdravstvenega sistema, takoj ko porabi 780 milijonov evrov na orožje. Vir: Twitter

Medtem ko Levica in SD ob podpori LMŠ in SAB zbirata podpise za referendum, ki so ga poimenovali »780 milijonov za blaginjo, ne orožje«, obrambni minister in šef NSi Matej Tonin srčno brani investicijo v višini 780 milijonov evrov v vojsko in v isti sapi – na dan, ko je Slovenija presegla številko 1000 smrtnih žrtev koronavirusne bolezni – obljublja, da se bo v prihodnje »boril kot lev«, za izboljšanje - zdravstvenega sistema.

Levica ima čas do 27. novembra da zbere 2500 podpisov podpore za razpis naknadnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko.

Kljub naporu, da prepreči izvedbo referenduma, celo z njegovo prepovedjo, češ da referendum v tem primeru ni dopusten, se zdi, da Toninu zadeve sčasoma uhajajo iz rok.

Iz stranke Levica so namreč sporočili, da, glede na odziv prvega dne, predvidevajo, da jim bo uspelo zbrati do 27. novembra 2500 podpisov podpore, potrebnih za začetek postopkov za razpis naknadnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko, ki ga je v petek sprejel Državni zbor.

Tonin medtem poskuša na vsak način spodkopati možnost, da ljudstvo odloča o porabi lastnega denarja na - referendumu.

Omislil si je celo mnenja dveh pravnikov, ki jih je najel preko obrambnega ministrstva, da – kaj bi pa drugega – pritrdita, da bi bil »referendum o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko do leta 2026 - ustavno nedopusten

Na Toninove »argumente« v prid 780-milijonske porabe davkoplačevalskega denarja za nakupe novega orožja, ob obrazložitvi, da gre za skrb za varnost vojakov, je Miha Markič spomnil, da to nič nima opraviti z varnostjo vojakov doma, v domačih krajih, ampak za »varnost naše vojske v Afganistanu, kjer kidamo posledice ameriškega imperializma.«

Mira Podgorška je vse to spomnilo na klavrno zgodbo s Toninovo nabavo zaščitnih mask v prvem valu pandemije: »Aja, pa še to: a se ti je šofer že javu? Kamiona še kar ni?«

Drugi razpravljavci pa so Toninu s kančkom cinizma predlagali, da poteši slo po orožju z nakupi »bojnih letal, samohodne havbice, bojnih robotov«, ob vsem tem pa »tudi kaka podmornica ne bi bila slaba«.

Edina hiba je, da podmornice ne bi imel kam dati v skromnem slovenskem koščku Jadranskega morja

Toda, če ima država »100.000€ za smrekico v Vatikanu, pa 25€ za serviete z gumico, kamion z zaščitno opremo, ki je pa ga ni, in naboje, ki zginejo na parkirišču na poti v Nemčijo,« potem niti ne preseneča, da rastejo skomini vladajočih po več milijonskih poslih, kjer so mastne tudi provizije.

Okraski - in Aleksandra Pivec
Pregrešno drago smrekico za Vatikan si je omislila zdaj že nekdanja kmetijska ministrica Aleksandra Pivec. Vir: Twitter

Provizije ne dajo miru niti Nadi Koder.

»So pa res ubogi, od Tonina do tega vodje poslanske skupine Jožefa Horvata. Na vsak način hočejo zagonit 780 milijonov za odpadno železje. Da bodo spet nekateri pobasal provizije v svoje nenasitne žepe,« je Nada zažugala Toninu in njegovemu poslancu Horvatu.

Smo pozabili na cvetke iz prvega vala epidemije? Ministra Matej Tonin in Zdravko Počivalšek ob Pečečniku in na Kitajskem neki drugi državi ukradeni zaščitni opremi. Vir: Twitter

V zvezi s provizijami in radodarnostjo vladajočih Jamesona zanima odgovor na vprašanje, »koliko računalnikov ste (Matej Tonin) podarili otrokom za šolanje na daljavo

Oglasil se je tudi Josip Broz in Tonina postavil naravnost na laž z »natančnim razrezom 780 milijonov evrov do leta 2026«.

Kot kaže vroča razprava, Toninu doslej ni uspelo prepričati ljudstva, o nuji načrtovanih nakupov.

Ob Toninu glede promocije orožarskega posla seveda dejavno pomaga obrambno ministrstvo, ki pri slehernem posamezniku poskuša odgnati misel o podpisu pod zahtevo za referendum s puhlicam o »varnosti«.

Sledil je srborit odgovor.

Očitno niti takšna argumentacija sredi epidemije koronavirusne bolezni in čez 1000 mrtvih ni naletela na razumevanje.

V Levici so namreč izračunali, da bi za ta denar lahko poskrbeli za: »8 novih infekcijskih klinik, 10.000 manjkajočih stanovanj za mlade, 12.000 manjkajočih postelj v domovih za starejše, 3 leta financiranja celotne slovenske znanosti.«

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek