sobota, 30. november 2024 leto 29 / št. 335
Najprej obtožbe o kraji, nato priznanje: britansko cepivo proti covidu-19 se bo proizvajalo v Rusiji!
Kmalu potem, ko so v Veliki Britaniji objavili senzacionalno vest o tem, da naj bi hekerske skupine, povezane z Rusijo, poskušale ukrasti podatke o novem cepivu proti koronavirusu, ki ga razvijajo v Veliki Britaniji (o čemer so udarno poročali tudi slovenski mediji), je bila objavljena še ena novica, ko vest o kraji postavlja v nekoliko nenavadno luč.
In številni med mediji, ki so objavili novico o »ruski kraji«, so to drugo novico - »pozabili« objaviti.
Ruski proizvajalec zdravil R-Farm je namreč podpisal sporazum s farmacevtskim podjetjem AstraZeneca o proizvodnji cepiva proti covidu-19, ki ga razvija ta farmacevtski in biotehnološki gigant skupaj z Univerzo Oxford.
Po obtožbi velike Britanije, Kanade in ZDA, da so ruski hekerji poskusili ukrasti cepivo za covid-19 in rezultate raziskav, je namreč direktor uprave ruskega podjetja R-Farm Aleksej Repik razkril, da tudi ta sporazum kaže, da Rusija nima nobene potrebe, da bi karkoli »ukradla.«
While UK intelligence accuses Russian intelligence of naughty things involving the #coronavirus:
— John Frank (@John_Frank1954) July 18, 2020
Russian pharmaceutical company signs deal to release Oxford vaccine against coronavirus https://t.co/cB3oZ2PRTA pic.twitter.com/auLzj4hhW6
»Ta načrt smo formalizirali v obliki podpisanih sporazumov o proizvodnji in nabave cepiva, ki ga razvijajo AstraZeneca in univerza Oxford, projekt pa bo realiziral R-farm,« je dejal predsednik uprave ruskega proizvajalca zdravil.
Le malo pred tem pa je tudi Kiril Dmitrijev, direktor ruskega Direktnega investicijskega fonda potrdil, da so navedbe o kraji »velike laži« in da Rusiji ni potrebno krasti skrivnosti, ker ima dogovor z AtraZeneco o proizvodnji britanskega cepiva – v Rusiji.
Res ni namreč posebej logično, da bi tisti, ki je domnevna žrtev kraje vse podatke, potrebne za izdelavo cepiva že samo dan po domnevni kraji predal domnevnemu kradljivcu.
Še posebej zato, ker je tudi Rusija medtem, celo kot prva država na svetu, že izdelala - lastno cepivo.
Ob tem je Aleksej Repik tudi dejal, da bo Rusija služila kot »oskrbovalno mesto« za okoli 30-50 držav iz področja Skupnosti neodvisnih držav, Bližnjega vzhoda in Evrope, ki naj bi cepivo dobile iz te tovarne.
Russia doesn't need to hack shit
— Tui s.lee (@BellaMatakana) July 18, 2020
Is this about the election?
The media has mentioned Oxford University as one of the systems hacked, but Russia already has a contract with AstraZeneca to produce the Oxford developed vaccine pic.twitter.com/iHnrLKaBu5
Zanimivo je, da je srbski predsednik Aleksandar Vučić že pred nekaj dnevi napovedal, da si bo prizadeval, da bo Srbija med prvimi državami, ki bodo dobile cepivo iz ene od držav, kjer se bo pričelo najprej proizvajati.
Imena države sicer ni želel izdati.
Rusija je sicer že pred dnevi sporočila, da je kot prva država zaključila klinične teste lastnega cepiva, s katerim bi lahko pričeli cepiti ljudi od 12. avgusta naprej, o čemer smo že poročali.