sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Nova študija: 40 odstotkov pacientov se s koronavirusom okuži v bolnišnicah, tako kot tudi 50-letnik iz sosednje Gorice
Nova študija 138 okuženih s koronavirusom je prinesla presenetljive rezultate, ki kažejo, da se je v tem času ob povišani stopnji higiene tudi pametno - izogibati bolnišnic.
Študija je bila objavljena v žurnalu Ameriške medicinske zveze.
Ob analizi klinične slike pacientov in primerov je pokazala, da je bilo v Wuhanu na Kitajskem kar 40 odstotkov inficiranih okuženih medtem, ko so bili – v bolnišnici.
Od tega jih je četrtina končala v intenzivni negi. Okoli 4 odstotke inficiranih je tudi umrlo.
Med njimi je bilo 17 pacientov, ki so jih zdravili zaradi drugih bolezni v bolnišnici v Wuhanu in 40 zdravnikov in zdravstvenih delavcev.
Gre za študijo največje skupine doslej, ki pa je seveda samo vrh ledenega brega.
Skupaj se je število okuženih po svetu do zdaj povzpelo na 87.000, umrlo je 2979 ljudi, več kot 42.300 pa jih je ozdravelo, kaže študija.
Po svoje pa te izsledke potrjuje tudi praktični primer iz sosednje Gorice.
V italijanski deželi Furlanija - Julijska krajina so namreč v soboto zvečer zabeležili prvi primer okužbe z novim koronavirusom.
Ko so pri 50-letniku iz Gorice opravili dva testa, sta bila oba pozitivna. Okužil pa naj bi se na obisku v bolnišnici v Trevisu, kjer je bil na obisku pri sorodniku, poroča tržaški časnik Il Piccolo.
Po obisku v bolnišnici naj bi bil v stiku z najmanj šestimi osebami, zaenkrat pa nobena od njih nima simptomov okužbe z novim koronavirusom. Za vse osebe so odredili izolacijo.
Moški je v karanteni doma in nima hujših zdravstvenih težav.
V Italiji je sicer število okuženih že preseglo 1000, 29 ljudi je umrlo.
Največ okuženih je v deželah Lombardija, Benečija in Emilija - Romanja, v Furlaniji-Julijski krajini pa je to prvi znani primer okužbe.
Tam so sicer včeraj napovedali, da bodo v ponedeljek po tednu dni znova odprli šole in univerze.
Prva primera so v soboto potrdili na Irskem in v Luksemburgu.
Tudi iz Avstralije in Tajske poročajo o prvih smrtnih žrtvah.
Prvi smrtni žrtvi so zabeležili tudi v ZDA, kjer pa bi lahko bilo okuženih še bistveno več. Ameriški zdravstveni sistem je na takšno epidemijo večinoma nepripravljen in velik del okuženih v tej fazi sploh ne zaznava.
V Južni Koreji, ki je po številu okužb na drugem mestu, so zabeležili 376 novih primerov, skupaj že 3526.
Kar 90 odstotkov vseh okužb je v mestu Daegu. Umrlo je 17 ljudi, kar pomeni, da je za zdaj stopnja umrljivosti nizka, 0,48 odstotna.
Na Kitajskem, kjer se epidemija zadnje dni umirja, so potrdili 573 novih primerov okužb (skupaj 87.000) ter 35 novih smrtnih žrtev.
Skupaj je na Kitajskem, kjer se je izbruh začel, za novo boleznijo Covid-19 umrlo 2870 ljudi, kar pomeni 3,2 odstotno smrtnost.
Omenjena študija pa vsekakor potrjuje to, na kar opozarjajo tudi slovenski zdravniki.
Če le lahko, se v tem času izogibajte bolnišnic, v primeru znakov gripe ali znakov bolezni, ki so podobni tej bolezni ali koronavirusu pa najprej poiščite pomoč po telefonu in se samoizolirajte.
Predvsem pa si perite roke in se ne dotikajte lastnega obraza, nosu, ust ali oči - kar ljudje, po podatkih drugih študij, sicer nezavedno naredimo med 16 - 23-krat v eni sami uri.