sreda, 12. februar 2025 leto 30 / št. 043
Pompeo v Ukrajini: »Krim je za zmeraj izgubljen«
![Pompeo v Ukrajini: »Krim je za zmeraj izgubljen«](https://insajder.com/sites/default/files/styles/resize_800/public/upload/news/images/pompeozelenski.jpg?itok=h2njs6vb)
Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je 31. januarja obiskal Ukrajino, pri tem pa je na zaprtih sestankih svojim sogovornikom povedal nekaj trpkih resnic.
Po nekaterih navedbah naj bi dejal, da je polotok Krim, ki si ga je Rusija priključila leta 2014 za Ukrajino »izgubljen« in to »za zmeraj«, poroča portal NV.
»Krim je izgubljen. Svetovni igralci to razumejo. Ukrajina je dala Krim in Rusija ni ena od tistih, ki jim je karkoli mogoče odvzeti,« je dejal Pompeo.
Mike Pompeo to Ukraine:”Crimea is lost. Ukraine gave it away, and Russia is not the country from which you can just take something.” https://t.co/II83PkwSKw
— /r/worldnews (@r__worldnews) February 4, 2020
Pompeo naj bi te besede izrekel v odgovor na vprašanje ukrajnsko-krimske aktivistke Emine Dzhaparove, ki ga je vprašala, ali bodo ZDA Krim še vedno spremljale v svoji zunanji politiki in ali podpira konferenco o krimskem vprašanju v Washingtonu.
Pri tem so opazovalci »opazili, da je izraz na obrazu Pompea jasno kazal, da ima druge prioritete, kot pa je konferenca o Krimu.«
Kot je ocenil Nikolai Kapitonenko iz mednarodnega centra za napredne študije je bilo »za Pompea pomembno, da pokaže, da podpora Washingtona za Ukrajino ostaja tukaj, da pa se istočasno ZDA ne bodo želele pregloboko zaplesti v konflikt v vzhodni Ukrajini.«
![Volodimir Zelenski in Donald Trump Volodimir Zelenski in Donald Trump](https://insajder.com/sites/default/files/upload/news/images/zelenskitrump.jpg)
Med srečanjem naj bi tudi beloruski zunanji minister Vladimir Makei dejal, da »morata na koncu Ukrajina in Ruska federacija rešiti to vprašanje med seboj.«
Krim se je sicer pridružil Rusiji po prevratu v Ukrajini, ki so ga leta 2014 podpirale zahodne države, in referendumu, na katerem je večina prebivalstva glasovala za priključitev polotoka Rusiji.
Krimski polotok, ki je bil v preteklosti že del Rusije je bil sicer v času Sovjetske zveze in Nikite Hruščova priključen Ukrajini, tedanji republiki v Sovjetski zvezi. Po razpadu Sovjetske zveze pa so republiške meje postale državne.
A vibrant and free civil society is critical to a thriving democracy. Great to hear from #Ukraine's civil society and business leaders about the country's reform agenda and ways we can collaborate to improve the investment climate and increase prosperity for both our nations. pic.twitter.com/oHJ0m6jGiV
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) January 31, 2020
EU je zaradi priključitve Krima Rusiji uvedla sankcije, zaradi katerih trpi tudi evropsko gospodarstvo.
Evropska diplomacija sicer pri tem vprašanju uporablja dvojne kriterije – medtem ko v podobnem primeru Kosova pritiska na Srbijo, da naj »prizna realnost«, v primeru Ukrajine vztraja pri spoštovanju mednarodnih meja.
Trumpova administracija se nagiba k pragmatičnemu reševanju obeh vprašanj in po zavrnitvi ustavne obtožbe zoper Donalda Trumpa je verjetno, da bo ta politika sedaj še odločnejša.
Obenem pa je Trump tudi zaradi ustavne obtožbe in še pred tem Mulerjevega poročila do Ukrajine (ter njegovega osebnega prepričanja, da so se ukrajinski hekerji vpletli v predsedniške volitve v ZDA leta 2016) zelo zadržan, kar to državo postavlja v teževen položaj.
‘#Crimea Is Lost,’ #Pompeo Reportedly Tells #Ukraine https://t.co/lCxKql8vre
— Michael Andersen (@MAjourno) February 5, 2020
Tudi ustavna obtožba se je začela zaradi spornega pogovora ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega in ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Trump je zahteval preiskave proti Josephu in Hunterju Bidnu, pred tem pa zadržal ameriško vojaško pomoč Ukrajini. To je predstavniški dom ocenil kot zlorabo poblastil, vendar je senat obtožbo zavrnil.
Izjava Pompea je sicer izzvala veliko pozornost tudi v Ukrajini. V nekateri medijih so se pojavile trditve, da je bil Pompeo »napačno citiran«, vendar brez spremembe ključne trditve.