sreda, 27. november 2024 leto 29 / št. 332
Šestnajsta država preklicala priznanje Kosova, ki je tako izgubilo večino držav v GS OZN
Proces mednarodnega priznavanja Kosova, v katerem je med prvimi državami sodelovala tudi Slovenija, je v zadnjem času najprej precej zastal, nato pa celo nazadoval.
Ne le, da na obzorju ni več novih priznanj Kosova, pač so nekatere države celo preklicale svoje priznanje Kosova kot države.
Gana je bila šestnajsta država, ki je preklicala priznanje Kosova, je sporočil srbski minister Ivica Dačić in napovedal, da bo do konca leta svoje priznanje preklicalo še nekaj držav.
#IvicaDacic - GANA POVUKLA PRIZNANJE #Kosovo: 16. zemlja koja se predomislila i odlučila da poštuje terirorijalni integritet #Serbia Bravo za @SRBDiplomacy pic.twitter.com/jqM5q67zGO
— Jelena VLKU (@owl_wlq) November 11, 2019
Da bi bilo potrebno to priznanje preklicati je prepričan tudi češki predsednik Miloš Zeman, ki je o tem spregovoril ob nedavnem obisku v Beogradu.
Vendar se češka vlada za ta korak še ni odločila.
Gana je doslej največja država, ki je preklicala svoje priznanje Kosova. Ima 30 milijonov prebivalcev in je trikrat večja od Srbije.
Bila je tudi tradicionalni prijatelj Jugoslavije.
Velja za pomembno in vplivno državo na afriškem kontinentu. Njena odločitev bi lahko vplivala tudi na druge afriške države.
V svoji odločitvi o preklicu priznanja Kosova kot neodvisne države je Gana zapisala, da je omenjeno priznanje pomenilo »kršitev helsinškega dogovora«, prav tako pa tudi »resolucije 1244 VS OZN.«
Svoje priznanje je ocenila kot »preuranjeno«, saj je v resoluciji Varnostnega Sveta OZN 1244 generalni sekretar OZN pooblaščen, da vzpostavi začasno administracijo na Kosovu, v kateri bi prebivalci Kosova lahko uživali »veliko avtonomijo« v okviru ZRJ, katere naslednica je Srbija.
Ta resolucija pa še vedno velja.
The Republic of Ghana is the 16th country to revoke recognition of #Kosovo*. Another win for #Serbia|n diplomacy. Say no to unilateralism, compromise is the only way forward! https://t.co/afOS7Zd949
— Nemanja Starović (@nstarovic) November 11, 2019
Gana je poudarila, da je bil njen preklic prejšnjega, zgrešenega priznanja leta 2012 inspiriran »z iskanjem miru in harmonije.«
To pa pomeni, da je Kosovo v Generalni skupščini OZN izgubilo tudi večino, ki je doslej podpirala Kosovo kot neodvisno državo.
Trenutno jo je priznalo 96 držav, 97 pa ne.
Svako ko uvidi grešku na vreme, dase ispraviti, tako i Gana. https://t.co/rsvazOgjnO
— Danijela (@Danijelacomagic) November 12, 2019
Tudi če bi se Srbija strinjala, da jo prizna, bi za članstvo v OZN potrebovala tako soglasje VS OZN, kot tudi potrditev večine članic OZN.
Kosovo je doslej izpolnjevalo enega od obeh pogojev, vendar se je to sedaj spremenilo.
To pa pomeni, da pot do mednarodnega priznanja lahko vodi samo preko sporazuma s Srbijo, ki to rešitev za zdaj še vedno zavrača – tudi zaradi številnih kršitev dosedanjih dogovorov s strani Kosova.
Kosovo je nedavno doživelo neuspeh tudi na skupščini Interpola v Čilu, kjer je še pred začetkom zasedanja umaknilo prošnjo za vstop v to organizacijo.
Za vstop v UNESCO letos prav tako niso niti poskusili kandidirati.
Slabe novice prihajajo tudi z Maldivov. Kot poročajo tamkajšnji mediji, je nekdanji minister za zunanje zadeve Maldivov Ahmet Šahed osumljen, da je za priznanje Kosova sprejel podkupnino v višini dveh milijonov dolarjev.
Preiskavo je zahteval poslanec Mohamet Našed, ki prav tako zahteva, da se ponovno oceni odločitev o priznanju Kosova in ali je bil ta postopek v skladu z mednarodnimi standardi.
V predlogu, ki ga je podal parlamentu, je poslanec Našed navedel tudi izjavo kosovskega ministra za zunanje zadeve Behgjeta Pacollija, ki je priznal, da je med lobiranjem »porabil denar«, da bi tako povečal število držav, ki naj bi priznale Kosovo kot državo.
Kosovo sicer tudi po posvetovalnem mnenju Meddržavnega sodišča v Haagu ni država, pač pa je ozemlje pod mednarodno upravo UNMIK-a.
Vendar pa o vsem tem slovenski »osrednji« mediji – nikoli ne poročajo.