sobota, 23. november 2024 leto 29 / št. 328
Rekord: vlada potrdila predlog doslej najvišjega proračuna
Vlada je namreč danes potrdila predloga državnih proračunov za prihodnji dve leti.
"Oba sta razvojno in socialno naravnana ter skladna z domačim fiskalnim pravilom," je razkril finančni minister Andrej Bertoncelj.
V vladi so v zadnjem trenutku ministri svoje proračune uspeli zmanjšati tako, da so dosegli za 100 milijonov evrov prihrankov, kot jim je prejšnji teden naložil finančni minister Bertoncelj.
Vlada je na današnji seji soglasno potrdila proračuna za leti 2020 in 2021.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) September 19, 2019
Predsednik vlade @sarecmarjan in minister za finance Andrej Bertoncelj sta prepričana, da sta proračuna hkrati socialno in razvojno naravnana. pic.twitter.com/94onXuo47X
Vladi pri tem niso pomagali niti gospodarski rezultati. Počasno ohlajanje svetovnega gospodarstva se pozna tudi v Sloveniji.
Ker je Urad RS za makroekonomske analize in razvoj prejšnji teden znižal napoved rasti s 3,4 na 2,8 odstotka v letu 2019 ter s 3,1 na 3 odstotke v letu 2020, je sklenila vlada znižati proračunske odhodke v prihodnjem letu za skupaj 100 milijonov evrov.
Zgornja meja skupnih dovoljenih odhodkov proračuna je tako za leto 2020 postavljena pri 10,350 milijarde evrov.
Posebno pozornost so posvetili tudi zdravstvu.
Glede predloga o prenosu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja k obveznemu sta finančni minister in premier povedala, da je rešitve, kako zapreti finančno konstrukcijo, še treba poiskati.
"Pri prenosu zavarovanja moramo doreči, kje bomo dobili najmanj 150 milijonov evrov. Če bomo zvišali prispevne stopnje in obremenili samo delovno aktivno prebivalstvo, ne bo najbolje," je ocenil predsednik vlade Marjan Šarec.
Finančni minister Andrej Bertoncelj pa je spomnil, da je to nosilna naloga ministrstva za zdravje, na ministrstvu za finance pa so naredili izračune.
Minister Andrej Bertoncelj: Veseli me, da imamo proračuna na vladni ravni pod streho. Uspeli smo doseči tri prioritete: razvoj, sociala in plače.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) September 19, 2019
"Za razliko, ki se je pokazala, bo treba poiskati rešitve, ki bodo vodile k cilju in ki bodo javnofinančno vzdržne. Ker naj bi po predlogu Levice in ministrstva za zdravje takšen prenos stopil v veljavo s 1. januarjem 2021, mislim, da si lahko vzamemo čas, da pridemo do dobre rešitve," je sklenil finančni minister.
Čeprav se je zgornja meja skupnih dovoljenih odhodkov znižala z 10,450 milijarde evrov, kar je 290 milijonov evrov več kot letos, je to največ doslej.
Proračunski porabniki so morali svoje proračunske predloge zato oklestiti za po približno odstotek.
Andrej Bertoncelj je poudaril "socialno in razvojno naravnanost obeh proračunov."
Mesec: Po zdaj znanih podatkih proračun ni razvojen in socialen https://t.co/LtQ0ahvddL
— STA novice (@STA_novice) September 19, 2019
K proračunoma je vlada sprejela tudi predlog zakona o izvrševanju proračuna, ki je po besedah ministra "tehnični izvedbeni dokument", ter spremljajoče dokumente, ki jih sedaj pošilja v DZ.
Vlada bo do sredine oktobra pripravila osnutek proračunskega načrta in ga posredovala Evropski komisiji.
Vse potrebne dokumente pa bo ministrstvo posredovalo v oceno tudi fiskalnemu svetu, je dejal minister.