REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Ženeva 2018 (3. del): Ko se pod pokrovom skriva motorna pošast

Ženeva 2018 (3. del): Ko se pod pokrovom skriva motorna pošastVIR: Geneva International Motor Show

Kaj pritegne kupca avtomobila, da plača krepko več kot 100.000 evrov za "pleh"? Blagovna znamka, ekskluzivnost, tehnični podatki, oprema ali predvsem -čustva? Najbrž vsega po malem.

ABT RS4-R je volk v ovčji koži. Karavan, ki ga navadno vozijo mame v šolo in očetje na družinski izlet. Prvi RS4 je ugledal luč daljnega leta 1999, ko je Audi sklenil sodelovanje s Porschejem. Audi je dal za osnovo karavana in motor, Porsche pa dodelal vse ostalo. In pričela se je doba »sleeper-jev« kot rečemo avtomobilom, ki na zunaj ne pokažejo, kakšno pošast in zmožnosti skrivajo pod motornim pokrovom. Od takrat se je razvilo kar nekaj različic, zadnja, ki je bila prikazana v Ženevi letos pa prihaja iz hiše ABT, kjer so poznani po predelavah Audijev in njihova različica RS4-R skriva kar 530 KM in 680 Nm navora. Vse to se na podlago prenaša preko stalnega elektronsko nadzorovanega 4x4 pogona. Z vsemi dodatki izgleda zelo športno, a hkrati je avto vseeno vsakodnevno uporaben. Le do trenutka, ko pohodite stopalko za plin do konca in se pred vami odpre nov svet dirkaških užitkov.

Avtosalon Ženeva ABT RS4-R
VIR: Geneva International Motor Show

CORBELLATI – MISSILE ali projektil po slovensko dejansko kar dobro opiše to vozilo. Izdelujejo ga v družinskem podjetju Corbellati v Italiji in trdijo, da je to najmočnejši serijski avtomobil na svetu. Karoserija iz ogljikovih vlaken, visoka le 1,17 metra, v sebi skriva ogromen V8 motor prostornine neverjetnih 9.000 ccm, ki ob pomoči dveh turbopolnilnikov na zadnji kolesi prenašata ali poizkusita prenesti kar 1.800 KM in orjaški navor, ki znaša 2.350 Nm. Res impresivni podatki, a žal drugih podatkov o neki napredni tehniki pogona, menjalnika ali elektronike ni. Oblika spominja na zlata šestdeseta leta mehkih aerodinamičnih linij in prav nič ne nakazuje na orjaško moč, ki je skrita med zadnjimi kolesi. Upamo le, da bo tudi serijska proizvodnja tako drzna, kot so njihove impresivne številke pogonskega stroja.

Avtosalon Ženeva CORBELLATI – MISSILE
VIR: Geneva International Motor Show

BRABUS 800 je lep primer, ko vzameš Mercedes Benz E63S in se ga lotiš na način, da dodaš novo notranjost, zunaj nekaj aerodinamičnih dodatkov, pod motornim pokrovom pa naviješ 8-valjnega hudiča na 800 KM. Vse to prenašaš preko 9-stopenjskega avtomatskega menjalnika na vsa 4 kolesa, lepo nadziraš z elektroniko in ob lepi vožnji porabiš le 9,1 l bencina na 100 km. Ho, ho, toda ko pritisneš stopalko za plin, ne samo da se poraba dvigne močno preko 20 litrov, tudi življenje okoli vas neverjetno hitro beži. 

Avtosalon Ženeva BRABUS 800
VIR: Geneva International Motor Show

RUF SCR je specialist za predelavo Porschejev 911. Čista brezkompromisna moč in sposobnosti. Ko si zaželiš Porscheja, mora imeti še bolj osebno noto z močnim čustvenim nabojem. A vseeno naj bo vsakodnevno uporaben. RUF je prikazal prototipno strupeno zeleno različico s 500 KM močnim motorjem, z le zadnjim pogonom in ročnim 6-stopenjskim menjalnikom. Za užitkarje, zbiralce in posebneže. To se takoj vidi tako v notranjosti, ker je vse bolj špartansko in analogno, ter tudi na daleč, saj snežno beli kolesni obroči malo nostalgično kličejo po 70-ih letih in popolnoma mehanskih strojih, ki smo jih vozil z glavo in ritjo, ne pa z 22 računalniki, ki ti preračunavajo vsak gib, še predno si ga naredil.

Avtosalon Ženeva RUF SCR
VIR: Geneva International Motor Show

ARDEN Jaguar F-Type SVR prihaja iz Nemčije, kjer so serijskemu F-Type dodali lepe aerodinamične dodatke, 21-colska platišča in malo pobrskali po motorju. V8 s prisilnim polnjenjem ima 5.000 ccm prostornine in novih 701 KM. To preko 8-stopenjskega avtomatskega menjalnika prenaša na vsa štiri kolesa in s pomočjo elektronike naj bi porabil le 11,3 l bencina na 100 km. Prav zanimivo je videti, da se je nemško podjetje specializiralo za predelavo angleške znamke. Angleška eleganca in pristop k tehniki ter nemška preciznost sta tokrat obrodila zanimive sadove.

Avtosalon Ženeva ARDEN Jaguar F-Type SVR
VIR: Geneva International Motor Show

STARTECH Aston Martn DB11 je podobna zgodba kot pri Ardenu. Angleški prestiž Aston Marin je predelan v nemškem podjetju Startech. Lotili so se tako notranjosti in luksuznih dodatkov kot malo motorja in s 610 KM močmi niso nič pretiravali. Gre se bolj za personalizacijo vozil, tako nekako kot si dama nadene elegantnejše dodatke in nakit na serijski kostim iz Zare.

Avtosalon Ženeva STARTECH Aston Martn DB11
VIR: Geneva International Motor Show

BENTLEY BENTYGA V8 je dobil update na krmilnem sistemu, saj je orjaško moč 550 KM, ki se spogleduje že s športniki, potrebno bolj natančno krmiliti. Motor je poznani 4.000 ccm V8 z dvema turbopolnilnikoma. Moč na podlago prenaša preko vseh štirih koles, da težko vozilo potisne od 0-100 km/h v le 4,5 sekunde in doseže končno hitrost kar 290 km/h. Notranjost? Brez sence dvoma se vidi, kaj plačaš, saj je dodelana prav vsaka malenkost. Oči imajo kaj videti in denarnica kaj plačati.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Povezane novice

Delite članek