sobota, 15. marec 2025 leto 30 / št. 074
Nemški tisk: Velikoalbanske pretenzije znova dobile zagon, konflikti tlijo, Balkanu in Evropi grozijo nove vojne

Brez upanja v prihodnost v Evropski uniji znova dobivajo zagon pretenzije za ustanovitev Velike Albanije, ki ne bi vključevala le Albanije in Kosova, ampak tudi Severno Makedonijo s številno albansko manjšino, piše nemški časnik Süddeutsche Zeitung po zavrnitvi Francije in še nekaterih EU držav (predvsem Nizozemske in Danske), da se začnejo pogajanja o članstvu s Skopjem in Tirano.
Na ta način je soliranje Francije oziroma njenega predsednika Emmanuela Macrona dejansko postavilo šest balkanskih držav (BiH, Črno goro, Srbijo, Severno Makedonijo, Albanijo in Kosovo) za nedoločen čas »na hladno«, kar je zaradi prelomljenih obljub EU izzvalo grenkobo in hudo razočaranje tako med vodilnimi kot prebivalci omenjene šesterice.
This week's blog: France has stored up serious trouble for the future of Europe with its actions in the Western #Balkanshttps://t.co/qpk83iMwKS
— CFEP (@CFEP_EU) October 25, 2019
Namesto da bi stabilizirala položaj v tem delu Evrope, je EU ustvarila novo, morda usodno nestabilnost na Balkanu, ko je Macron ostalih 27 držav Unije potisnil na pot, ki uničuje upanje, motivacije in perspektive, opozarja münchenski časnik.
Wie die EU Albanien und Nordmazedonien enttäuschte https://t.co/ryHdVWiLmY
— Stephan Dreyse (@sDreyse) October 26, 2019
Macron je s to potezo dosegel, da je dejansko zavrnjena »evropska pot« vseh šestih držav kandidatk regije Zahodnega Balkana.
Poleg Severne Makedonije in Albanije sta to še Srbija in Črna gora, ki se že pogajata o pristopu k EU, ter Kosovo in Bosna in Hercegovina, ki sta še daleč.
Ni dvoma, da je vseh šest omenjenih držav hitro dojelo signal iz Bruslja, da namreč EU ne izpolnjuje svojih obljub in ni zanesljiv partner.
We have expressed support for the future of Western Balkans in EU and have urged the Union to launch accession talks with . Furthermore, members of the EU they deplore France blocking the launch of these talks.Thanks for strong support!!
— Nueli Nantes France#EU (@NueliFrance) October 27, 2019
Splošno razočaranje je strnil srbski predsednik Aleksandar Vučić, ki je dejal, da se že zaveda, da bo zaradi zadnje odločitve Unije ta »še bolj nepriljubljena in manj zaupanja vredna« v njegovi državi.
Na kar je sledil sklep: »Moramo sami poskrbeti zase.«
#France position is not new and not the surprise. The French strategy for #Balkans , published in April, vsguely refers to the Europen future of the region, not mentioning #EU membership. It's not only Macron, it's the French long-standing policyhttps://t.co/HhgJ1POYGK
— Vesko Garcevic (@VeskoGarcevic) October 18, 2019
V članku z naslovom »Kako je EU razočarala Albanijo in Severno Makedonijo« nemški časnik svari tudi pred nevarnostjo, da bi se v prihodnje tudi Bosni in Hercegovini »lahko povečale centrifugalne sile med Srbi, Hrvati in Bošnjaki«.
»Če na Balkanu izgine upanje v članstvo v EU, grozi vrnitev k nacionalizmu in, v najslabšem primeru, razmah starih konfliktov. Ne nazadnje je evropska perspektiva na primer velika motivacija za Srbijo in Kosovo, da dosežeta sporazum,« opominja Süddeutsche Zeitung.
Časnik spominja tudi na izjavo ruskega premierja Dimitrija Medvedjeva med nedavnim obiskom Beograda, da države v regiji ne bi smele biti »prisiljene« izbirati med Vzhodom in Zahodom.
Deutsche Welle besede Medvedjeva razlaga kot ponujanje še tesnejših vezi z Rusijo kot alternativo Evropski uniji in opominja, da se prav tako tudi Turčija in Kitajska borita za vpliv v regiji s številnimi naložbami, vrednimi več milijard evrov.
'The membership perspective was pushed ever further into the future until it turned into an impossible dream, with the opening of chapters as part of the accession process an empty box-ticking ritual amounting to a mutual exchange of hypocrisy.' /1
— Đorđe Bojović (@bojovicdj) October 24, 2019
https://t.co/bp2rT6UEpD
Za ponazoritev dejstva, da EU sunkovito izgublja vpliv v tem delu sveta, Süddeutsche Zeitung poudarja, da je v petek v Moskvi podpisan sporazum o prosti trgovini med Srbijo in Evroazijsko gospodarsko unijo (EAEU), ki jo vodi Rusija.
Premierka Srbije Ana Brnabić je po podpisu prostotrgovinskega sporazuma z EAEU vidno zadovoljna dejala, da ta srbskemu gospodarstvu »odpira trg, ki ima 183 milijonov ljudi«.

Na ta način je »razširjen seznam srbskih izdelkov, ki jih je mogoče izvoziti na ozemlje EAEU brez dajatev, in so povečane kvote za izvoz blaga, za katerega veljajo omejitve«.
Srbija si je očitno že našla alternativo za EU.

Ankara podobne ugodnosti že ponuja predvsem Federaciji BiH ter Kosovu in Albaniji.
Glede na bistveno večjo trgovinsko menjavo, ki jo ima Srbija z EU, povezovanje z evropskimi državami sicer še vedno ostaja tudi strateška opredelitev Srbije. V povezovanju z azijskimi državami nekateri vidijo tudi protestno potezo Srbije.
Toda ob omahljivi Evropski uniji se je boj za vpliv na Balkanu očitno že razplamtel ...